Seriály a filmy

30. května 2016 01:00

Iva Kropáčková

Hitparáda spořicích účtů: Tady dostanete nejvyšší úroky

Nízké úrokové sazby významně snižují atraktivitu bankovních spořicích účtů. Ty přesto mohou posloužit docela dobře k takzvanému krátkodobému „zaparkování“ peněz nebo krátkodobému spoření. Člověk peníze příliš nezhodnotí, něco navíc ale přece jen dostane. Musí si však vybrat ten správný spořicí účet.

Je škoda nechávat ležet peníze ladem na běžném účtu, lepší variantou je samozřejmě jejich zhodnocování. Jenže šance zhodnotit peníze na spořicím účtu je v dnešním prostředí nízkých úrokových sazeb mizivá, při správné volbě účtu je možné je alespoň neznehodnotit. Určitou výhodou nicméně je, že peníze na spořicím účtu jsou pojištěné, klient banky má tedy větší jistotu, že o ně nepřijde, než kdyby je svěřil podvodníkovi. „V případě spořicích účtu je dobré vědět, že za současné situace je úročení nad jedno procento tím nejlepším, co může člověk na trhu dostat,“ říká specialista bankovních produktů Michal Koubek z Prima Rádce.

CHCETE SPOŘICÍ ÚČET? Chcete získat podrobný přehled o spořicích účtech na českém trhu a najít ten nejvýhodnější právě pro vás? Kontaktujte naše finanční odborníky zde.

Nejvíc dostanete...

Z aktuálních dat vyplývá, že nejvyšší úrok u spořicího účtu s možností peníze kdykoli a bez sankcí a poplatků vybrat, nabízí spořicí účet Hit od Equa bank. Nabízí úrok 1,25 procenta ročně. Ovšem jen za určitých podmínek. „Úspory do 200 000 korun jsou úročeny sazbou 0,75 procenta, k nim je však možné přidat bonus plus půl procenta, to za předpokladu, že klientovi každý měsíc přijde na jeho běžný účet u banky alespoň deset tisíc korun a třikrát v měsíci zaplatí platební kartou od banky,“ vysvětluje Michal Koubek. Upozorňuje přitom na to, že úspory od 200 000 do tří milionů korun jsou úročeny sazbou 0,55 procenta.

Úspory nad tři miliony úročeny sazbou 0,01 procenta. Papírový výpis z účtu stojí 29 korun a všechny transakce ź účtu mimo banku devět korun. „Jedná se o účet s pásmovým a podmíněným úročením, frekvence připisování úroků je měsíční a nutné je mít běžný účet u Equa bank a platit poplatky za odchozí a příchozí platby z jiné banky. Každý si musí spočítat sám, zda se mu to vyplatí,“ vysvětluje Koubek.

CHCETE SPOŘIT NA PENZI? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Následuje...

Druhý „nejatraktivnější“ spořicí účet nabízí Air Bank. Opět se jedná o účet s bonusem. Úspory do 250 000 korun tento účet úročí sazbou 1,20 procenta. Úspory nad 250 000 korun sazbou 0,5 procenta. Nutné je ale alespoň pětkrát zaplatit kartou. Klient neplatí žádné poplatky. „Jedná se o účet s variabilním typem úročení, nemá v nastavení vlastní platební kartu. Bonusová sazba 1,20 procenta ročně je ovšem podmíněna pěti platbami kartou u obchodníka. Proto si k získání bonusu klient musí zřídit i běžný účet s platební kartou,“ upřesňuje Koubek.

Podobné články

Třetí nejvyšší úrok

Třetí příčku co do výše úroku drží spořicí účet eKonto Flexi od Raiffeisenbank. Peníze za rok „zhodnotí“ o 1,1 procenta. Je ale dobré, že je to účet takzvaně bez bonusu, klient například nemá povinnost platit kartou nebo mít na běžném účtu každý měsíc alespoň deset tisíc korun. „Díky tomu, že u tohoto účtu nejsou žádné podmínky, může být pro mnohé jedničkou na trhu. I když každá jednička v tomto případě spořicích účtů je docela dost iluzorní, protože záleží na potřebách a financích klienta. Na druhou stranu, kdo přeci jenom neví, jak alespoň uchovat hodnotu svých úspor, může v případě tohoto účtu ocenit, že od něj banka nic nechce,“ vysvětluje Koubek.

Povinnost založit si běžný účet u banky ale zůstává. Jinak platí, že účet si je možné sjednat ke všem osobním tarifům, novým i stávajícím, například i ke studentskému účtu eKonto Student, což je relativně výhodné spoření pro mladé. Přitom je možné si založit hned dva spořicí účty, celkové zhodnocení o 1,1 procenta tak platí pro celkem 300 000 korun. Úspory nad 150 000 korun do jednoho milionu korun jsou úročeny sazbou 0,1 procenta ročně. Úspory nad milion jsou úročeny 0,01 procenta ročně. Jedná se o spořicí účet s pásmovým a variabilním typem úročení. Připisování zhodnocení je jednou měsíčně.

INFOBOXPásmové úročení - znamená, že nejvyšší zhodnocení je omezeno do určité výše vkladu a všechno, co je nad, je úročeno méně. Například prvních 200 tisíc korun je zhodnoceno částkou 1,1 % ročně, od 200 001 koruny jen částkou 0,01 % ročně. Podmíněné úročení - znamená, že na nejlepší zhodnocení dosáhne tek, který splní nějaké podmínky. Například když minimálně dvakrát měsíčně vybere z bankomatu a třikrát zaplatí platební kartou, poskytne banka zhodnocení úspor ve výši 1,1 % ročně. Když ne, budou úspory zhodnoceny jen ve výši 0,5 % ročně. Frekvence úročení - znamená, že peníze získané díky zúročení jsou k vložené částce připisovány měsíčně, čtvrtletně či ročně. Čím častěji se úroky připisují, tím víc peněz nakonec klient získá, protože dostává úroky z již připsaných úroků. Zpravidla banky nabízejí u spořicích účtů čtvrtletní zhodnocení.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.