Seriály a filmy

3. února 2017 01:05

Iva Kropáčková

Hypotéka na míru: Postup, jak najít výhodný úvěr na bydlení a ušetřit

Nejvýhodnější hypotéka nemusí být zdaleka ta na první pohled nejlevnější...

Sjednání hypotéčního úvěru je pro mnohé jedinou šancí, jak si pořídit "vlastní" bydlení. „Je jasné, že za hypotéční úvěr člověk bance něco zaplatit musí, ale i v tomto případě může podstatně ušetřit, když k výběru banky a sjednání úvěru přistoupí s maximální pečlivostí,“ říká finanční odborník Prima RÁDCE Zbyněk Laisek. Jak tedy postupovat?

1. Najděte pro vás nejvýhodnější banku. Jak?

Na prvním místě při sjednávání si hypotéky je nutné vybrat si mezi hypotékami tu nejvýhodnější. Což zdaleka nemusí být ta na první pohled nejlevnější, protože kvalitu a cenu hypotéčního úvěru určuje zejména to, jak dlouho bude klient úvěr splácet a kolik si celkově půjčí. „Jiné podmínky může ta samá banka nabízet u hypotéky na byt a třeba na rodinný dům. Jiné podmínky u hypotéky na deset milionů, anebo na 500 tisíc korun,“ vysvětluje Laisek, který v každém případě doporučuje nabídku ceny a podmínek hypotéčních úvěrů nejdříve porovnat na internetu (například v aplikaci HYPOTÉKY), a podle výsledků si vytipovat několik nejzajímavějších nabídek a s těmi dál pracovat.

2. Předvybranou banku/y oslovte

Máte-li banky či banku předvybranou, obraťte se na ně a nechte si vyhotovit konkrétní nabídku přímo pro vás. Pokud si nejste tímto krokem jisti, můžete se obrátit i na naše analytiky (info@prima-radce.cz). Společnost, která provozuje kalkulačky na Prima RÁDCI, úzce spolupracuje s mnoha bankami na trhu. "Naši experti jsou tedy pro své klienty u těchto bank schopni vymoci výhodnější podmínky, než by tyto banky klientům samy nabídly na přepážce,“ tvrdí Zbyněk Laisek.

3. Důkladně promyslete, jak hypotéku nastavit

„Nejde však jen o rozdíly v nabídkách bank, ale i o celkový přístup. Obecně například platí, že když si hypotéku nastavíte na co nejkratší splatnost, zaplatíte méně na úrocích. To je sice pravda, ale ze zkušeností klientů také často vyplývá, že mnozí z nich takzvaně přepálili své finanční možnosti, čímž mám na mysli, že po sjednání hypotéky a pořízení nemovitosti nedisponovali finanční rezervou. To jim pak často komplikovalo život,“ vysvětluje Laisek. Obecně tedy podle něj může být v některých případech lepší ze začátku platit méně a raději vytvářet rezervu a dobu splatnosti snížit třeba až po několika letech. Nezapomeňte na to, že po skončení doby fixace lze s výší splátek i dobou splatnosti hýbat.

4. V průběhu splácení kontrolujte a srovnávejte, můžete opět ušetřit

Proto platí, že s hypotékou je potřeba pracovat jako s kterýmkoli jiným finančním produktem, což znamená, že je potřeba pravidelně kontrolovat a aktualizovat podmínky, za kterých je hypotéka splácena. Zamýšlet se nad tím, kdy a zda ji fixovat, případně i nad jejím refinancováním, pokud se na trhu objeví výhodnější nabídka od jiné banky.

Vyzkoušejte APLIKACI: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky bydlení hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.