Seriály a filmy

20. listopadu 2014 14:50

Gabriela Gabrielová

Jack Rozparovač v lůně královské rodiny?!

Příběh, jehož rozuzlení čeká na vyřešení téměř 140 let. Temnými uličkami Londýna kráčel na podzim roku 1888 muž, jehož stínu se bály i zmateně pobíhající krysy. Nenechte si ujít mysteriózní thriller Z pekla u nás na Primě v sobotu ve 23:55!

Toho roku vlastně kráčeli špinavými londýnskými ulicemi muži dva: detektiv a vrah - pachatel řady zločinů, které jsou v historii kriminality dodnes popisovány jako to nejbrutálnější, co policie kdy měla na stole. Detektivem není nikdo jiný než inspektor Frederik Abberline, štíhlý a vysoký muž v podání Johnnyho Deppa utápějícího se po večerech v opiu, toužícího po zapomnění na vlastní bolest způsobenou smrtí ženy a dítěte.

Vraždy narůstají geometrickou rychlostí a způsob smrti prostitutek dává jasně najevo, že Londýnem obchází jediný vrah se zálibou v sadistických krutostech. Frederik a jeho kolega seržant Godley (Robbie Coltrane) pomalu rozmotávají klubko strachu, jehož nitky začínají vést tam, kde by to nikdo nečekal ani v nejhorším snu – do britské královské rodiny.

Sadismus, nad kterým se tiší dech

Při zpracování příběhu museli filmaři jednu z vražd takzvaně utlumit. Poslední smrt Mary Kellyové byla detektivy na sklonku 19. století fotograficky dobře zdokumentována a její hrůza nemá dodnes obdoby. Pokud by ji filmaři ukázali věrně, bývali by museli snímek posunout do kategorie ‘do 17 let nepřístupné‘.

Oběť byla nalezena s uřezanými prsy a rozřezanou tváří. Měla rozpárané břicho, přičemž její střeva byla rozvěšena po místnosti jako vánoční řetězy.

Skutečné spekulace z vyšetřování

Dodnes se neví, zda se oběti Jacka Rozparovače navzájem znaly, nebo ne. Myšlenku, že se jako prostitutky znát měly, nepodporuje žádný důkaz.

Autor kriminálního profilu John Dougles tvrdí, že vraždy jsou dílem člověka neorganizovaného a paranoidního. Narozdíl od filmu, který popisuje systematicky postupujícího muž schopného plánování.

Frederick Abberline nezemřel záhy po vyšetřování, ale v roce 1929 v Hong Kongu. Nebyl ani drogově závislý ani se nezajímal o okultní vědy.

Pravou identitou vraha se zaobírá speciální věda, jejíž vyšetřovatelé si říkají riperologové. (Jack Rozparovač – anglicky Jack the Ripper)

Perličky z natáčení

Film se natáčel z velké části v Čechách. Například 4 obrovské bloky čtvrti Whitechapel byly postaveny na barrandovském kopci, včetně značné části kostela.

Scéna v galerii se natáčela v Národním muzeu v Praze.

Na první pohled megalomansky vyhlížející projekt měl rozpočet pouhých 35 miliónů dolarů.

Johnny Depp byl pro hlavní roli osloven až jako čtvrtý v pořadí. Roli před ním odmítli Daniel Day-Lewis, Sean Connery, Jude Law a dokonce Brad Pitt.

Nalaďte si Johnnyho Deppa v mysteriózním thrilleru Z pekla dnes ve 23:55!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.