Seriály a filmy

30. října 2019 19:52

Jak šel čas s Jokerem na televizních obrazovkách

Film Joker, v němž si roli šíleného klauna zahrál Joaquin Phoenix, je kasovním trhákem a má ambice i na Oscara. Nyní se podíváme na další Jokery, kteří si dokázali najít cestu na plátna kin a na televizní obrazovky.

Podíváme se na jednoho z nejslavnějších padouchů ze stáje DC comics.

Samozřejmě není tento žebříček úplný, protože existují zpracování Jokera, která se na českou půdu nedostala nebo nejsou tak populární.

Ten první

Vůbec poprvé se na televizní obrazovky dostal Joker s tváří Cesara Romera v 60. letech. Šlo o seriál pro dětské publikum a proti Jokerovi stál Batman v podání legendárního Adama Westa.

Tento Joker ale nebyl tím Jokerem, na kterého jsme zvyklí. Spíše než o šíleného padoucha, geniálního maniaka či krále zločinu šlo o víceméně neškodného lumpa, který sem tam škodil ústřední dvojici Batmana a Robina. Při jeho "zločinech" ani netekla krev.

Oscarový herec s úsměvem od ucha k uchu

V Burtonově filmu Batman z roku 1980 si roli gangstera s vizáží klauna zahrál držitel Oscara, Jack Nicholson. Tomuto Jokerovi nelze upřít notnou dávku charisma, která pramenila z kombinace Burtonova vizuálního génia a obličeje Jacka Nicholsona. Tento padouch už se nebál sáhnout po nějaké té palné zbrani a svého protivníka s černým pláštěm dovedl pěkně potrápit.

Ten, který se nedožil premiéry

Heath Ledger je za svůj výkon glorifikován a opěvován. Herec dokázal své pojetí anarchistického maniaka a chaotického padoucha podat tak věrně, až se předpokládalo, že jej nikdo nepřekoná. V Nolanově filmu Temný rytíř (2008) se Ledgerův Joker vyprofiloval jako obtížný a Batmanovi (v podání Christiana Balea) rovný. Nikdo si s ním nedokázal poradit. Ani policie, a skoro ani sám Batman.

Velkou ztrátou pak byla Ledgerova smrt, kterou zřejmě zavinila nešťastná kombinace antidepresiv, léků na spaní a fyzického vytížení. Možná i to postavilo Ledgera na dlouhé roky na vrchol Jokerova kultu.

Temný rytíř měl premiéru přibližně půl roku po Ledgerově smrti a herec za svůj brilantní výkon obdržel in memoriam Zlatý glóbus, Oscara i cenu BAFTA.

Neoblíbený

Mnoho filmových kritiků i filmových fanoušků se shodlo na tom, že Joker ztvárněný Jaredem Letem ze Sebevražedného oddílu (2016) je v porovnání s Ledgerovým Jokerem nevěrohodný a nevýrazný. Možná to bylo Letovými hereckými schopnostmi, možná malým prostorem pro rozvoj postavy, možná něčím jiným.

Faktem ale zůstává, že i Jared Leto pojal Jokera po svém a vdechl mu další možnou tvář. Navíc se nad ním stále tyčil nepřekonatelný Ledgerův stín.

Zrodil se génius

Letošní Joker Joaquina Phoenixe si získal podobné kultovní renomé jako v podání Heatha Ledgera. Ukázal zrod krále podsvětí Gothamu tak věrohodně, že si získal uznání např. v podobě Zlatého lva z filmového festivalu v Benátkách.

Přerod neúspěšného stand-up komika v maniaka s ikonickým úšklebkem chválí diváci i kritici.

Luke Skywalker za mikrofonem

Herec Mark Hamill, který se stal ikonickým Lukem Skywalkerem ze série Star Wars, propůjčil svůj hlas Jokerovi v nespočtu animovaných seriálů i her pro PC i konzole. Stalo se mu osudným, aby byl slyšen, nikoliv viděn.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.