Seriály a filmy

4. listopadu 2018 07:21

Jana Mrákotová

Jan Žižka táhne českou krajinou

V těchto dnech natáčí režisér a producent historický velkofilm Jan Žižka, který je nabitý uznávanými hereckými hvězdami, a to jak světovými, tak tuzemskými. Ve filmu se objeví například Michael Cain nebo Til Schweiger. Husitského vojevůdce Jana Žižku z Trocnova hraje americký herec Ben Foster. Jako hrdý Čech je však režisér a producent Petr Jákl nadšený i z obsazení významných českých herců a osobností.

Petr Jákl se netají s tím, že chce s filmem Jan Žižka uspět i v zahraničí, proto je obsazení mezinárodní. Světový filmový trh je neúprosný, a tak se v hlavních rolích objeví hvězdní herci, které filmoví fanoušci znají ze zahraničních filmů.

Výběr mezi českými herci ztížily i nároky amerických producentů. „Snažil jsem se samozřejmě vybrat také z řad našich herců. Problém byl, že buď neodpovídali typově, nebo nezvládali hraní v anglickém jazyce. Několik skvělých českých herců ale ve filmu každopádně bude,“ prozradil Petr Jákl, co především ovlivňovalo jeho výběr. Odtajnil zatím Jana Budaře a Marka Vašuta.

Česká země v hlavní roli

Zároveň také odhalil, kde konkrétně u nás film vzniká „Dobové scény se odehrávají na Křivoklátu, Točníku, Kokořínu i Zvíkově a jeho okolí. Svoje nezastupitelné místo bude mít Karlův most a kolem něho postavené středověké město. Je tady ale i spousta jiných krásných míst a lesů, kde natáčíme. Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde a propojit to s historií,“ dodal režisér.

Šebrle a Vágner coby středověcí bojovníci

Ve filmu se objeví také několik tváří, které diváci znají z obrazovek Primy. Moderátor Velkých Zpráv Roman Šebrle a moderátor Top Staru Petr Vágner (oba pánové nově moderují také pořad Sport Star) kvůli roli v Janu Žižkovi dočasně výrazně změnili svoji image – museli si coby středověcí bojovníci nechat narůst plnovous. Oba se také na roli připravovali ještě před svým nástupem na plac. Film totiž obsahuje celou řadu akčních a kaskadérských scén. A právě realizaci kaskadérských scén má na starost kaskadérská agentura Filmka, jejíž členové na amerických velkofilmech dlouhá léta spolupracují a patří ke světové špičce. Na Žižkovi její tým vede Martin Hub, který se podílel například na velkofilmech Titanic, Zachraňte vojína Ryana nebo Gladiátor a kterého diváci znají mimo jiné také z celé řady primáckých seriálů. Naposledy se na Primě Martin objevil v Tátech na tahu.

Na dobrou věc si režisér Petr Jákl počkal

Od první myšlenky k první klapce velkofilmu Jan Žižka se Petr Jákl prokousával dlouhých osm let. A nebylo to vůbec jednoduché. „Bylo hodně okamžiků, kdy jsem si už začínal říkat, jestli je to vůbec možné zvládnout. Plno věcí se muselo měnit, někdy úplně na poslední chvíli, a ne vždycky jsem z toho byl nadšený. Nakonec jsem ale právě díky tomu vymyslel něco jiného, co bylo ve výsledku ještě zajímavější. Už několikrát jsem si v životě ověřil, že když všechno přijímáte tak, jak to je, a nedržíte se konkrétních očekávání, může pak přijít i něco lepšího,“ dodal režisér.

Podívejte se do galerie pod článkem na fotografie z natáčení historického velkofilmu Jan Žižka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.