Seriály a filmy

24. října 2014 19:00

Gabriela Gabrielová

Jen bůh vám odpustí, když si tuhle filmovou drasťárnu necháte ujít

Víte, jak tady vždycky píšeme: Oddychovka, při které si odpočinete…? Tak tentokrát to napsat nemůžeme. Počítejte s tím, že tento thriller z bangkokského podsvětí vás v klidu nenechá. Sobota, ve 22.30 na Primě!

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – „Anděla pomsty“, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra.

10 věcí, které byste měli vědět, než si tenhle film pustíte:

  • Ač název snímku lze interpretovat docela smířlivě: Jen bůh odpouští, pravou náladu filmu vystihuje trefně až jeho podtitul: Čas potkat se s ďáblem.
  • Pravděpodobně nejsadističtější scéna celého filmu, ke které dojde v těsné návaznosti na smrt matky hlavního hrdiny Juliana, pochází z hlavy samotného hlavního hrdiny či spíše herce, který ho ztvárnil – mladého populárního Kanaďana Ryana Goslinga. Nebudeme vám prozrazovat, o co jde, snad jen že to je vážně pouze pro otrlé povahy. Došlo k tomu tak, že režisér snímku se Ryana zeptal, jak by chtěl na smrt své matky ve filmu reagovat, zda smíchem či pláčem. A Ryan opáčil… No uvidíte.
  • Hlavní postava Julian, kickboxer a uznávaný boss bangkokského podsvětí, promluví v celém filmu pouze 17krát.
  • Jeho matku, bezcitnou lady a bezcharakterní mafiánku, ztvárnila herečka Kristin Scott Thomas (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Mission: Impossible, Anglický pacient, Zaříkávač koní, Zlatý kompas,…). Po natáčení se v jednom rozhovoru vyjádřila, že dle jejího názoru je snímek značně znepokojivý a ona sama měla problém celý film shlédnout. Pochopíte proč.
  • Ryan Gosling (Zápisník jedné lásky, Half Nelson, Okamžik zlomu,…) podstoupil v přípravě na svou roli tvrdý trénink v thajském kickboxu - dvě hodiny denně, čtyři dny v týdnu pod vedením zkušeného mistra. A ještě k tomu musel držet tradiční thajskou dietu.
  • Režisér snímku Nicolas Winding Refn, původem Dán, se nechal slyšet, že jeho přístup k filmu se změnil poté, co jeho dcera uviděla ve svém pokoji v Thajsku ducha. „V západním světě by vás zavřeli do blázince, ale v Orientu zavolali šamana, aby tu duši přiměl odejít. Tenhle zážitek mi pomohl pochopit, že duchovno má v Asii trochu jiný význam a že chci do svého filmu přimíchat i trochu mystiky,“ uvedl.
  • Většina záběrů byla filmována chronologicky, tedy ve stejném pořadí v jakém jdou za sebou, a často byly editovány ještě ten samý den.
  • Děj filmu se z valné části odehrává v Bangkoku. Režisér Refn po natáčení prohlásil, že tvář tohoto města se zásadně liší v závislosti na denní dobu. Zatímco přes den je Bangkok podle jeho slov jako Disney Land, v noci dostává o poznání zlověstnější podobu.
  • Produkce filmu uvázla na mrtvém bodě v momentu, kdy přišlo na řadu filmování nočních scén zahrnujících střílení a nedostávalo se peněz k zaplacení thajských úřadů, aby k tomuto vydaly povolení. Naštěstí ale právě v té době probíhal v Thajsku filmový festival, na který byli režisér snímku Nicolas Winding Refn a hlavní herecká hvězda Ryan Gosling pozváni. Po sérii vyjednávání obdrželi oba dohromady 90.000 amerických dolarů za to, že se ukázali. Refn později prohlásil, že tolik peněz pohromadě nikdy neviděl a že si proto náramně užil jejich přepočítávání. Peníze jim posloužily na to, aby zaplatili thajským úřadům a natáčení mohlo pokračovat.

Sdílejte článek
Štítky Ryan Gosling

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.