Seriály a filmy

29. ledna 2020 09:00

Kamarád do deště... zraje jak víno

Takový malý Podraz po česku: nejvíc cool dvojka osmdesátých let Tofi–Vaculík, Sagiho hit Dávej ber, „napínavá“ zápletka, noční Praha, veksláci, taxikáři... Tenhle snímek se do české kinematografie zkrátka zapsal nasmazatelnou stopou. Zavzpomínejme si v sobotu od 21.30 na Primě.

Mladý číšník Michal (Sagvan Tofi) se dostává do maléru poté, co je okraden o denní tržbu, kterou právě vezl do banky. Jelikož je v podmínce, je mu jasné, že jeho verzi o přepadení nikdo neuvěří. Požádá proto o pomoc kamaráda, taxikáře Tomáše (Lukáš Vaculík), který si potřebnou hotovost – šedesát tisic korun – půjčí od nebezpečného veksláka Adamce.

Protože půjčka je jen na týden a s dvacetiprocentním úrokem, začnou oba kamarádi ihned shánět peníze. Všichni, na koho se obrátí, je ale odmítnou. Tomášovi se navíc nepodaří prodloužit lhůtu splatnosti a dva Adamcovi kumpáni ho zmlátí.

Úplnou náhodou přijdou kluci na to, že v přepadení má prsty Michalův kolega Kadlec (Karel Augusta) a jeho zeť, garážmistr Bureš (Andrej Hryc), který šmelí s ukradenými vozy. Kamarádům tak nezbývá než vymyslet plán podrazu, kterým by vytrestali veksláckého šéfa i zdánlivě malé ryby – ničemy Kadlece s Burešem – a všechny předali i s důkazy policii.

Pár zajímavostí o filmu Kamarád do deště:

  • Režisérem snímku byl již téměř dvorní režisér Lukáše Vaculíka a Sagvana Tofiho Jaroslav Soukup. Kromě Kamaráda jedničky i dvojky natočil Soukup ještě třeba Vítr v kapse, Discopříběh, Lásku z pasáže, Svatbu upírů, sérii Byl jednou jeden polda (I. až III.) a pilotní film seriálu Policie Modrava.
  • Kromě zmíněného hitu Dávej ber se ve filmu můžete těšit ještě třeba na Tlakovou níž Richarda Müllera. A ještě k písni Dávej ber, původně ji nazpívali oba herci společně, ale producentům se zpěv Lukáše Vaculíka nezdál a jeho hlas byl nakonec vystřihnut. Ve filmu tak zpívá jen Sagvan Tofi.
  • Scénář vznikl již v roce 1985, ale natáčení se zpozdilo, protože Lukáš Vaculík, který měl tehdy o roli velký zájem, absolvoval právě vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého.

Užijte si Lukáše Vaculíka online v roli kriminilasty Petra Kraje:

Režie: Jaroslav Soukup Scénář: Miroslav Vaic Kamera: Vladimír Smutný Hudba: Ján Baláž Hrají: Sagvan Tofi, Lukáš Vaculík, Beata Andraszewicz, Karel Augusta, Andrej Hryc, Karol Strasburger, Alena Vránová, Ivan Vyskočil, Zdeněk Ornest, Valentina Thielová, Ladislav Trojan, Oldřich Vlach Rok uvedení: 1988


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.