Seriály a filmy

2. června 2017 09:00

Iva Kropáčková

Každý druhý Čech způsobil škodu někomu jinému. Až milionové částky může zaplatit pojišťovna

Prima Rádce - Jak na pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti vás vyjde zhruba na korunu denně. Za tuto cenu vám poskytne ochranu v řádu milionů korun.

Rozbitá výloha nebo váza v galerii, poškrábané auto dítětem, vyplavený byt sousedů, požár, srážka lyžařů či bruslařů, pokousání zvířetem, zadávení drůbeže psem. Nikdo není neomylný a podle nedávného průzkumu České asociace pojišťoven téměř každý druhý dospělý už někdy řešil škodu, kterou buď způsobil on sám, nebo někdo z jeho rodiny druhému, případně poškodil veřejný majetek. A výše uvedený výčet jsou situace, které se stávají nejčastěji. Například s vodovodními škodami, jako je vytopení sousedů, má zkušenosti třetina Čechů. Třicet procent rodičů zase někdy řešilo škodu, kterou způsobilo jejich dítě. A více než 17 procent majitelů domácích mazlíčků už neslo odpovědnost za škodu, kterou způsobilo jejich zvíře. Přitom všechny tyto situace a především vaše úspory, pak může zachránit pojištění odpovědnosti za škody (takzvaná pojistka "na blbost").

Některé škody lidé splácí do konce života

Pokud někomu něco způsobíte, musíte podle zákona škodu uhradit. „Dobré je si uvědomit, že v dnešní době skoro neexistuje horní limit, kam až se může škoda vyšplhat. Ukázkou jsou škody na zdraví vzniklé při sportu nebo se sportem související. Stačí chvilka nepozornosti, kdy vjedete do dráhy jinému cyklistovi nebo jinému lyžaři na sjezdovce. Ten skončí s trvalými následky v invalidním důchodu. Taková škoda může dosáhnout milionů korun. Bez pojištění ji budete splácet do konce života,“ říká Marcela Machová, specialistka pro pojištění odpovědnosti z České asociace pojišťoven.

Koruna na den

Výše pojistného u pojištění odpovědnosti se přitom pohybuje na úrovni několika stokorun ročně, vyjde vás zhruba na korunu denně. Nejčastěji se sjednává spolu s pojištěním domácnosti a vztahuje se i na další členy, kteří v ní bydlí, tedy na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata. To, že se pojištění vyplatí, potvrzuje i paní Jindřiška: "Máme ho u pojištění na dům, syn na kole vletěl do auta, vznikla škoda ve výši 11 tisíc korun. A pojišťovna to zaplatila," popisuje.

Na co si dát pozor při sjednávání pojistky?

Při výběru pojištění odpovědnosti si dejte pozor zejména na to, aby vás ochránilo proti škodám, které způsobíte nejen vy, ale i ostatní členové vaší domácnosti včetně zvířecích mazlíčků. A to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Rozsah může být ale i mnohem širší. Pokud například pronajímáte byt, lze na trhu najít v rámci pojištění odpovědnosti i připojištění pronajímatele. „To může být užitečným pomocníkem pro ty, kteří pronajímají svou nemovitost a chtějí být chráněni před škodami způsobenými nájemníkům. Pojištění pomůže i v případě škod, které nájemník způsobí třetím osobám,“ vysvětluje David Vosika, ředitel Útvaru produktového managementu neživotního pojištění České pojišťovny.

Pokud vlastníte nemovitost, odpovídáte i za škody způsobené kolemjdoucímu, na kterého spadl led či sníh z vaší střechy. Dobré pojišťovny mají tuto odpovědnost zahrnutou v jednom balíčku pojištění odpovědnosti. I to je vhodné vzít v úvahu.

Přehledně: Co kryje pojištění odpovědnosti, a co ne

Tady přinášíme souhrnný přehled škod, které kryje občanské pojištění odpovědnosti. Jedná se o škody způsobené zejména:

  • v běžném soukromém životě (na výstavě, v restauraci apod.)
  • při běžném provozu domácnosti (způsobíte požár, který zasáhne i sousedy, vytopíte sousedy poté, co praskla hadička od WC apod.)
  • během dětských her
  • domácími zvířaty (pes pokouše chodce, zakousne slepici apod.)
  • při rekreačním sportu (včetně cyklistiky, lyžování na českých horách či jízdy na koni)
  • při provozu nemotorových plavidel
  • vinou pojištěného cyklisty

Co už není kryto pojištěním odpovědnosti:

  • Výjimka se týká například škod, které způsobíte svému zaměstnavateli. Pokud poničíte služební telefon nebo notebook, ale i pokud například jako účetní chybně něco zaúčtujete nebo jezdíte-li služebním autem a natankujete benzín místo nafty, odpovědnostní pojistka škod v běžném životě vám tuto situaci nepokryje. Pro tyto případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti zaměstnance. To je přitom nejpraktičtější pro ty zaměstnance, kterým jsou svěřeny drahé přístroje či finance.
  • Také pokud něco zničíte v pronajatém bytě, může vám být odpovědnostní pojistka „k ničemu“. Sice zničíte cizí věc, ale trvale ji užíváte. K vybavení se podle asociace přistupuje úplně stejně, jako k předmětům zapůjčeným - a to je ve výluce. Nicméně na trhu lze najít produkty, které to poskytují.
  • A stejně, jako je to u většiny jiných pojistek, pojištění odpovědnosti za škodu v běžném životě vám nekryje nehody, které způsobíte sami sobě, respektive lidem žijícím s vámi v jedné domácnosti, často ani jiným blízkým lidem.
Sdílejte článek