Kdo jsou životní lásky Luďka Munzara alias Jakuba Cirkla?

Luďkovi Munzarovi, který si v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře zahrál hlavní roli Jakuba Cirkla, dopřál scenárista Jaroslav Dietl tři životní lásky. Tou největší byla láska ke sklu, kterou zahořel již v raném mládí.

Když v prvním díle vypočítává glosmistrovi Krahulíkovi (Radovan Lukavský) svou bohatou praxi u nás i ve světě, je mu teprve devatenáct. Začal tedy snad foukat sklo už v peřince?

Druhou lásku potká – samozřejmě – ve sklářské huti. Je jí Terezka Herálcová (Eva Jakoubková) s velkýma krásnýma očima, která tam nosí obědy svému otci. Jakub se k ní přihlásí „na stravu“ a krátce nato ji pojme za manželku. Terezka představuje klasický typ ženy-matky a hospodyně počátku 20. století, která nemá jiné ambice než oddaně stát po boku svého manžela. Porodí mu sedm dětí – a při porodu posledního potomka zemře. Tchán Herálec vyzve Jakuba, aby se dal dohromady s jeho druhou dcerou Fanynkou (Slávka Hozová). Chovají k sobě velké sympatie, ale milenci, ani manželé se z nich nestanou. Přesto Jakub na sklonku života Fanynce složí poklonu a poděkuje jí za všechno, co pro něj a pro rodinu udělala. Fanynka se totiž bez jakýchkoli citových nároků ujme péče o Cirklovy děti i domácnost – a hlavně – má je tak ráda, jako kdyby byla jejich vlastní máma.

Konečně poslední láskou, ve skutečnosti jen dočasnou milenkou, se stane Alžběta Krahulíková (Jana Štěpánková), majitelka sklárny. Zatímco Alžběta je doslova omámena Jakubovým mužným sex appealem, sklář brzy pochopí, že je to omyl a sociálně nerovný vztah ukončí.

Kdo hrál Munzarovu obětavou Fanynku?

Všimněte si, že v seriálu se většinou vyskytují ti nejpopulárnější herci osmdesátých let, navíc z valné části přímo ze souboru Divadla na Vinohradech. Fanynku Herálcovou si ovšem zahrála pro televizního diváka nepříliš známá Slávka Hozová (*1944), klasická divadelní herečka (leta hrála v libeňském divadle S. K. Neumanna, později přejmenovaném na Divadlo pod Palmovkou).

Dnes Slávka Hozová, známá i pod rodným jménem Miroslava Špánková, působí v DnV, což na první pohled připomíná Divadlo na Vinohradech, ale jde o zkratku Divadla na Vísce v Hořovicích.

Herečka nám poskytla následující rozhovor:

„Z Prahy jsem před lety emigrovala na venkov, když jsem si myslela, že už tam nemůžu dýchat. Do divadla jsem ještě dojížděla, a když postupem času hereckých příležitostí ubývalo, rozhodla jsem se nastřádané zkušenosti využít. Nejprve jsem založila kočovnou společnost Tyjátr na káře, psala jsem a upravovala hry, organizovala, režírovala, sháněla rekvizity a kostýmy, domlouvala štace po hradech a náměstích. Po Tyjátru jsem se pokusila o založení amatérského souboru a pojmenovala ho podle místa, kde nám dovolili hrát a zkoušet - Divadlo na Vísce Hořovice.“

Vzpomenete si ještě na natáčení seriálu o Jakubovi skláři?

„Snad jen, že nedaleko sklářské hutě v Tasicích (seriálových Albrechticích) - přes les - měli moji rodiče chatu a na tasický rybník jsem se chodívala koupat, do sklárny jsem se chodila dívat, neboť tam byla prosklená stěna, dala jsem si kafe a koukala, jak skláři pracují… Mělo to tam zvláštní atmosféru.. a když se pak natáčelo v tasické sklárně a postava Fanynky se tam vyskytla v pár scénkách, líbilo se mi to, jelikož to bylo v létě a já jsem chodila do práce a z práce přes les. Jinak se točilo na různých místech, včetně ateliérů. Ráda si nyní všechno znovu oživím při sledování seriálu na Primě.“

A jak se vám hrála Fanynka, partnerka Luďka Munzara?

„Zkušenost s kamerou jsem měla minimální a přiznávám, že se před ní celý život spíš ostýchám. Raději mám práci na jevišti. No a toho ostychu nejspíš pan režisér Dudek - vynikající "čmuchař" (nevím, jak bych tento dar lépe označila) – využil, dobře se mu hodil do figury Fanynky, a tak jsem se od něj nechala vést a je zřejmé, že herce vedl výborně!“

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.