Komedie V podstatě jsme normální: Jak srovnal Kostka manželku Jorgu Kotrbovou?

Volné pokračování filmu Pátek není svátek nazvané V podstatě jsme normální připomíná žánrem komedii plnou omylů a nedorozumění. Můžete se na ni podívat v 12.25 hodin na Primě.

K výraznému Petru Kostkovi v hlavní roli Karla Nováka přibyl jako protihráč Petr Nárožný, který tu ztvárnil bývalého experta na zahraniční obchod Mazače, z nějž se vyklube vykutálený podvodník.

Téma filmu bylo na svou dobu docela odvážné: nepovolené soukromé podnikání. Rozhodla se pro něj Kostkova filmová manželka Jorga Kotrbová, tedy Eva Nováková. Do té doby pracovala ve službách Hygie jako kadeřnice, ale aby se rodina konečně zmohla na novou pračku, televizi a nakonec i nové auto, začala poskytovat služby načerno.

Dokonce se nechala přemluvit i na focení na reklamu punčoch Elite. Zdá se, že tvůrci filmu již uplatnili dnes běžně používanou metodu product placement, tedy skrytou reklamu na určité zboží. Nakonec se Evě podaří zatáhnout mezi povedenou bandu podvodníků a kšeftmenů i jejího muže. Když všechno praskne, konečně se Karel Novák ujme velení v rodině a zkrotí i svou manželku.

Překvapivé herecké obsazení

Režisér Otakar Fuka obsadil do filmu plejádu skvělých herců. Někteří z nich vás zrovna v tomto filmu ale skutečně překvapí. Snad nejvíc hned dva „cimrmanologové“ Zdeněk Svěrák a Pavel Vondruška. Oba se objeví ve scénách ze zámku Líšno, kam je hlavní hrdina Novák poslán na školení. Svěrák i Vondruška mají docela malé roličky, ale jsou nepřehlédnutelní. Vondruška je ve filmu docentem a lektorem; v civilu působil jako šéfdirigent orchestru činohry Národního divadla. Objevoval se většinou ve filmech svých kolegů Svěráka a Smoljaka, rád ho obsazoval také Jiří Menzel.

Vedle Dagmar Patrasové, která do komedie vnáší i erotický prvek, když se před kamerou svléká v průsvitné podprsence, se tu objevují i další divácké idoly – Marie Drahokoupilová a Jana Švandová. Naopak ze starší generace překvapí Zita Kabátová, která v té době příliš příležitostí na Barrandově nedostávala, nebo Stella Májová, kdysi populární díky roli princezny Zpěvanky v pohádce Byl jednou jeden král.

Scénky ze zámku Líšno

Zámek Líšno patřil po leta mezi oblíbené filmové lokace. „Zahrál si“ v seriálu Hříšní lidé města pražského v šestém dílu Případ lichého střevíce, v seriálu 30 případů majora Zemana hned ve dvou dílech - Vyznavači ohně a Rubínové kříže a také v Brynychově snímku Já, spravedlnost. V komedii V podstatě jsme normální se v něm odehrává školení Karla Nováka a pokusy o jeho svádění vnadnou spoluúčastnicí Janou Švandovou.

Romantický zámek s rozsáhlým parkem ve Středočeském kraji, jehož vznik spadá až do roku 1367 a v novodobé historii sloužil jako letní sídlo rodině průmyslníka Vincence Daňka (továrna Kolben a Daněk), za socialismu skutečně sloužil jako školicí středisko, a sice pro Český červený kříž. V posledních letech značně zchátral a mohl lákat leda tak k natáčení hororů….

V podstatě jsme normální

  • Rok vzniku: 1981
  • Režie: Otakar Fuka
  • Scénář: Otakar Fuka, Jiří Just
  • Kamera: Jiří Tarantík
  • Hudba: Petr Hapka

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.