Seriály a filmy

3. ledna 2016 01:00

Iva Kropáčková

Konec rizikových úvěrů? Zákon limituje sankce, dovolí splatit dřív hypotéku

Zásadní změnu k lepšímu přinese v nejbližších měsících českým spotřebitelům nový zákon o úvěrech. Úprava, která má mimo jiné zabránit nebankovním společnostem likvidovat své dlužníky, má po schválení vládou podporu i u většiny poslanců, a její přijetí se očekává během druhého čtvrtletí příštího roku

Konečně efektivní nástroj v boji proti nepoctivým poskytovatelům půjček. Tak o novém zákonu hovoří finanční analytici. Půjčovat peníze už nebude moci jen tak někdo. "Přejde povolovací řízení z České obchodní inspekce, kdy se mohl nyní poskytovat úvěr jenom s živnostenským oprávněním. Teď na to bude třeba povolení České národní banky," říká právník Vít Mikolášek. Povinností poskytovatele úvěru bude nově i posouzení schopnost klienta splácet. Pokud ji půjčující nedodrží, přijde o veškeré úroky. "Může namítnout neplatnost té úvěrové smlouvy, a to až do deseti let od jejího podpisu," dodává Mikolášek.

Tranparentní srovnání úvěrů. Porovnejte si v kalkulátoru půjček, jak rozdílná hodnota RPSN, úroků i výše splátek u jednotlivých nabídek může být...

Lepší podmínky i pro hypotéky

Novinka potěší i klienty bank, kteří mají sjednanou hypotéku. Dostanou totiž možnost splácet úvěr rychleji. "Každých 12 měsíců bude mít možnost 20 procent jistiny splatit opět bez jakékoliv sankce," říká finanční analytička Lucie Drásalová. Teď banky tuto možnost výrazně zpoplatňují. Ale podstatně levněji půjde splatit i celý dluh, v některých případech úplně bezplatně. "Je to třeba případ úmrtí nebo dlouhodobé invalidity," doplnil Vít Mikolášek.

Hypotéky dostanou také jednotný ukazatel nákladů a odborné zkoušky bude muset mít kdokoliv kdo bude úvěr sjednávat. Jedna z podmínek bude například minimální vzdělání - a to je maturita.

Hypotéka od 1,69 %. Srovnání nabídek bank jako na dlani... Online porovnávač hypoték na Prima Rádci

Bič na nepoctivé "lichváře"

Zákon o úvěrech ukončí také nepoctivý postup především nebankovních institucí, které i na malé úvěry uvalovaly likvidační pokuty, a to i při drobném porušení podmínek smlouvy. Pokud se klient třeba dostane do prodlení se splácením úvěru, úroků z prodlení, které ten poskytovatel od toho klienta může chtít, budou limitovány. Změny v zákonu o úvěrech mají ještě jednu výhodu. Parlamentem určitě projdou. Požaduje je po nás totiž Evropská unie.

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

Autor: Jaroslav Mareš, reportér Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.