Seriály a filmy

23. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

Konopí pro léčebné účely zlevní, díky českému pěstiteli. Bude ho dost?

Dosud lékárníci nabízeli holandské konopí zhruba za 300 korun za gram, stejné množství českého přijde přibližně na třetinu. Jenže, Státní ústav pro kontrolu léčiv má smluvně sjednanou pouze jednorázovou dodávku na 40 kilogramů konopí. A to je prý hodně málo...

V České republice žije přibližně 26 tisíc onkologických, revmatologických a neurologických pacientů, kteří pro léčbu své nemoci nebo alespoň úlevu od bolesti potřebují léčebné konopí. Nicméně, oficiální počty léčených konopím zatím nejsou vysoké, protože na léčbu většina nemocných nemá. Doporučená léčba stojí měsíčně kolem 8 tisíc korun. (Nemocní tak marihuanu pořizují například na černém trhu nebo si ho sami pěstují, čímž se pohybují na hranici zákona.) Za jediný gram holandského konopí se dosud v lékárně platilo přibližně 300 korun. To by se ale mělo změnit. Do lékáren má konečně dorazit konopí vypěstované u nás. "Mělo by být mezi 90 až 100 korunami za gram, konečná cena na pultu lékárny," říká lékárník z Uherského Hradiště Ivan Dokoupil.

Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy a levný úvěrový nástroj. >>> SROVNÁNÍ kreditních karet (včetně slev a dalších výhod) + možnost sjednání online

Spotřeba konopí vzroste

Státní ústav pro kontrolu léčiv má na čtyřicetikilovou dodávku českého konopí smlouvu se společností Elkoplast Slušovice. Ta teď Ústavu připravila první várku konopí o objemu jedenáct kilogramů. "Budou ještě další tři dodávky a nejbližší v horizontu asi tak šesti týdnů, a pak postupně po těch šesti až sedmi týdnech další," popsal fáze distribuce jednatel společnosti Elkoplast Slušovice Ladislav Krajča. Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv jsou přesvědčeni, že spotřeba léčebného konopí i díky výhodnější ceně vzroste. "Nicméně nejsme schopni strmost té navyšující se poptávky jakýmkoliv způsobem předpovědět," myslí si ředitel ústavu Zdeněk Blahuta.

Je to málo?

Právě to ale někteří odborníci kritizují. Podle nich je sice jednorázová dodávka 40 kilogramů konopí pozitivní, z hlediska předpokládané spotřeby se ale jedná o zanedbatelné množství. "Bohužel se nepodařilo doposud u nás zajistit udržitelný systém kontinuální výroby léčebného konopí, nemám ani žádné informace, že by se na takovém systému pracovalo," tvrdí Tomáš Kubálek z Asociace pěstitelů léčebného konopí.

Bude se s konopím kšeftovat?

V souvislosti s levným českým konopím by ale mohl nastat ještě jeden problém. Konopí v lékárnách bude totiž lacinější než to, které se prodává na černém trhu. "Určitá skupina lidí se bude snažit využít, získat to konopí, ale to jsou domněnky, které zatím nejsou ničím podložené," míní Dokoupil. Léčebné konopí z Česka bude ve vybraných lékárnách dostupné pravděpodobně od první poloviny příštího týdne.

Ve spolupráci s Marcelou Svobodovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Sdílejte článek
Štítky lékárna

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.