Lady smrt se představí v Bitvě o Sevastopol

Životopisné drama z druhé světové války o nejslavnější ruské snajperce, třiadvacetileté Ljudmile Pavličenkové přezdívané Lady smrt, z rusko-ukrajinské dílny. Poctivý válečný film se skvělou vizuální stránkou popisující skutečné historické události si nenechte ujít v pátek od 21.55 na Primě.

Že experti na válečné filmy nejsou jen Američané, dokazuje režisér Sergej Mokrickij v poměrně nedávném snímku, kterým se rozhodl zmapovat život nejslavnější ruské snajperky. Ljudmila Pavličenková byla skutečnou historickou postavou, ženou, která se svůj náhodně objevený talent pro střílení rozhodla uplatnit v boji proti fašistům. V pouhých třiadvaceti letech se Ljudmila vydala na frontu a na konci válečného běsnění měla na svém kontě stovky životů.

Snímek se pohybuje ve dvou časových rovinách – jedna popisuje pobyt Ljudmily v Americe, její přátelství s první dámou Eleanor Roosevelt a lobování za otevření druhé válečné fronty, a v druhé se prolínají její vzpomínky na peklo prožité na bojovém poli. Standardně dobré bojové scény, správný hudební podkres, propracovaný scénář a minimum patetických scén, to vše tvoří dohromady vyrovnaný celek. Režisér skvěle zachytil pochmurnou atmosféru a chlad války, které čiší i z nepatrných detailů, a všechno namíchal uměřeně a s jasnou představou, co chce sdělit. Za úspěch snímek nepochybně vděčí i hlavní herecké protagonistce, mladé Juliji Pěresild, která byla nanejvýš přesvědčivá v akčních sekvencích a ty romantické zvládla s přesnou mírou vkusu, takže žádné spektrum diváckého publika neurazí. Nečekejte žádnou patetickou hrdinku, žádnou superženu, ale obyčejnou mladou holku, která má strach jako všichni ostatní. Podceňování otcem, který si vždy přál syna, láska ke třem mužům, silný patriotismus, odvaha, tvrdost, strach, přátelství s americkou první dámou, to všechno byly aspekty života skutečné Ljudmily Pavličenkové a ty všechny tu najdeme.

Možná jste o filmu Bitva o Sevastopol netušili, že…

  • Herečce Juliji Pěresild, která ztvárnila hlavní ženskou postavu, bylo v době natáčení sice už třicet let, ale mladičkou snajperku zahrála bravurně. Julie je v Rusku velmi uznávanou divadelní a filmovou herečkou, která má sympatie nejen široké veřejnosti, ale i odborníků. Na svém kontě má nepřebernou škálu rozdílných rolí od nenáročné romantiky přes komedii, drama, krimi, napínavé thrillery i seriálové role. Za zhruba 12 let své kariéry stihla posbírat řadu domácích divadelních a filmových ocenění. A kromě herecké kariéry se angažuje v nevládní charitativní organizaci Galchonok, která pomáhá dětem s vážným onemocněném centrálního nervového systému.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.