Seriály a filmy

24. listopadu 2018 21:43

Ilona Blašková

Legendární kapela The Plastic People of the Universe slaví půlstoletí!

Legendární undergroundová kapela The Plastic People of the Universe je už na scéně dlouhých padesát let. Kulaté výročí oslaví 1. prosince v Paláci Akropolis, kde odehraje koncert, který se už pravděpodobně nebude nikdy opakovat. A Prima Music u toho samozřejmě nebude chybět!

Pokud se někdo vymykal a nehrál podle not bývalého režimu, byl okamžitě trnem v oku. Stejně tak tomu bylo i u Plastiků, kterým bylo zakázáno hrát, a nakonec to vedlo i k jejich zatčení. Proces proti undergroundu měl velký ohlas, vyvolal vlnu protestů a velkou měrou přispěl i ke vzniku Charty 77.

„Kapela celou dobu své existence znepokojovala publikum muzikou, na kterou nikdy nebyl průměrný posluchač popu tak úplně zvyklý. Využívání instrumentálních partů zdánlivě nepropojených s melodickými strukturami, to už tu sice bylo ještě před vznikem kapely, ale novinka jejich tvorby byla právě ve spojení s temným undergroundovým rockem. Tím se dostala k lidem hudba, která spolu s texty básníka Egona Bondyho, saxofonisty Vratislava Brabence a dalších znamenala něco výjimečného, nekonformního, jiného," uvedl pro ČTK Jiří Pichl.

Kapela před dvěma lety obměnila svou sestavu. Tu současnou tvoří klávesista a kapelník Josef Janíček, saxofonista a textař Vratislav Brabenec, bubeník Jaroslav Kvasnička a nově baskytarista Johnny Judl jr. a vyhledávaný kytarista David Babka.

Ojedinělý koncert v žižkovské Akropoli nabídne nadupaný tříhodinový playlist. Zazní jak staré známé hity, nově zaranžované verze starších písní, tak i úplné novinky. Slavit Plastici však nebudou sami. Popřát jim přijede několik přátel i bývalých spoluhráčů. Například jejich legendární bubeník Jan Brabec, Vladimír Dědek, Petr Placák, Josef Bobeš Rössler, Tomáš Schilla a mnoho dalších.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.