Seriály a filmy

1. srpna 2023 00:00

Gabriela Gabrielová

Lehké milostné avantýry? V podání Zdeňka Svěráka nezapomenutelné!

Když se chlapovi blíží padesátka, mnohdy to v něm probudí druhou mízu. Jak se svými pocity naloží inženýr Pavel Hnyk v podání elegantně stárnoucího Zdeňka Svěráka? Podívejte se na českou komedii režiséra Víta Olmera a scenáristy Jiřího Justa. Jako jed u nás na Primě v úterý ve 20:15!

On to totiž Pavel nemá vůbec jednoduché. Doma se ráno co ráno probouzí do společnosti zapšklé a přísné manželky Alice (Libuše Švormová), o které by jeden řekl, že je takzvanou ‘starou učitelskou pannou‘. Stará ještě není a učitelka také ne – ale advokátka, to ano. Navíc Pavla pořádně drezíruje. A on si to nechává líbit. Cestička k nevěře je pěkně umetená.

Podnětem k vystrčení růžků se stane nová slovenská kolegyně Julka Tomčányová (Ivona Krajčovičová). Pavel její nevázanosti propadne takřka okamžitě. Alice se zachová jako moudrá žena. O předchozích avantýrách svého manžela dobře ví. Scény, ve kterých se spřátelí s Pavlovou bývalou milenkou v podání výborné Laďky Kozderkové, jsou kořením celého filmu. Jak to celé dopadne? Spolčí se obě zhrzené ženy, aby Pavla srovnaly do latě? Anebo?

Ze zákulisí

Zdeněk Svěrák se při natáčení zamiloval doopravdy. Alespoň se to šušká. A právě do své herecké milenky Ivony Krajčovičové. Závěrečné dny natáčení to prý pěkně zkomplikovalo.

Role zhrzené milenky Vlasty byla jednou z posledních, kterou si Laďka Kozderková zahrála. Zemřela po premiéře v roce 1986.

Natáčelo se na Malé Straně v prostorách geologického ústavu a ve slovenských Košicích.

Hlavní roli měl původně hrát Jiří Menzel. Komunistické vedení Barrandova ho ale odmítlo, a tak byl pouhý týden před natáčením přeobsazen. Menzel o to požádal Svěráka osobně.

Film měl zpočátku malý divácký ohlas. Ovšem jen do doby, než jej vzal Vít Olmer s sebou na stáž do USA. Poté, co rádio Hlas Ameriky vyzdvihlo úspěch filmu ve Státech, strhla se v Československu lavina úspěchu.

Oblíbené hlášky

Pavel s Alicí těsně po zhasnutí noční lampičky:

„Alice?“

„Už je moc pozdě, Pavle.“

„Víš jak dlouho my už jsme spolu...“

„Já mám zítra ráno stání.“

„No jo, ale když já mám stání dneska!“

Pavel k podřízené kolegyni:

„Poslyšte, Olšovská, chtěl bych vám doporučit, abyste si jméno soudružky Tomčányové dobře zapamatovala a laskavě nekolomila. NEKOMOLILA!“

Pavel se na pracovní schůzi vymlouvá:

Ředitel: „Teď prosím, soudruhu inženýre, o tu zprávu.“

Pavel: „Tak tu zprávu abych tak řekl, já ji v podstatě mám. Ale vzhledem k neodkladným úkolům, které jsem teď musel řešit, prostě potřebuju to hodit na papier... ehm, na papír. Takže dneska... ne, zejtra, maximálně v pondělí bych to dal překlepnout, čili koncem příštího týdne byste to mohli všichni mít na stolech. Možná.“

Nenechte si ujít hořkou komedii Jako jed u nás na Primě dnes ve 20:15!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.