Seriály a filmy

6. června 2016 01:00

Iva Kropáčková

Levnější účet za topení od příští zimy? Trik tohoto týdne to zajistí

Sice si teď užíváme tepla a za pár dnů tu bude regulérní léto, je ale vhodná doba myslet už na příští zimu - alespoň, pokud jde o topení a úspory za energie... Prozradíme vám trik, díky kterému budete moci ušetřit i tisíce korun...

Pokud topíte plynem nebo elektřinou, můžete už příští zimu ušetřit tisíce korun. Není to nic nemožného, stačí jeden jednoduchý trik. Přejděte tam, kde vám nabídnou lepší podmínky. Konkurence na trhu energií je velká a dodavatelé se předhánějí ve výhodných cenových nabídkách. A právě teď je nejvyšší čas o změnu zažádat. Proces převádění odběrného místa někdy může trvat až několik měsíců. Nejste-li spokojeni s vaším stávajícím dodavatelem a/nebo chcete výrazně ušetřit, máte tady na Prima Rádci skvělou šanci porovnat trh a vybrat si z desítek nejrůznějších nabídek. Ušetřit se dá u plynu až 10 tisíc v závislosti na dodavateli a lokalitě, u elektřiny až 8 tisíc korun.

Smlouva na dobu určitou a neurčitou. Rozdíly jsou zásadní

Pokud máte klasickou smlouvu na dobu neurčitou, nejste u svého dodavatele vázáni na pevnou dobu – odejít můžete prakticky kdykoliv. Počítejte ale s tím, že převod trvá většinou 3–5 měsíců (záleží na dodavateli a zejména výpovědní lhůtě). Máte-li smlouvu na dobu určitou, termín pro podání oznámení o ukončení smlouvy je navíc zapotřebí pořádně ohlídat. Nepodáte-li ho totiž včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží o další smluvní období. Pokud byste chtěli smlouvu na dobu určitou ukončit předčasně, hrozí sankční poplatky. Zjistíte-li tedy, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, měli byste raději počkat až do doby, kdy vám vyprší sjednaná lhůta.

ONLINE KALKULAČKY s možností sjednání:>>> CHCI UŠETŘIT ZA ELEKTŘINU>>> CHCI UŠETŘIT ZA PLYN

Jak postupovat? Změna dodavatele v PĚTI bodech:

Celý proces popíšeme na příkladu změny dodavatele elektřiny. V případě plynu je to obdobné.

1. Spočítejte si, zda se změna dodavatele vyplatí

Na trhu s elektrickou energií se v současné době pohybuje něco málo přes čtyři desítky dodavatelů. Jak se v jejich nabídkách vyznat a nenaletět? Nemusíte zdlouhavě procházet jednotlivé ceníky ani si doma složitě počítat konečnou cenu za elektrickou energii. Vše si jednoduše a rychle spočítáte například v kalkulačce na Prima Rádci. Stačí pouze pár minut a dozvíte se, kolik za energie platíte svému stávajícímu dodavateli a kolik ušetříte přechodem ke konkurenci.

2. Ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele

Dnes standardně bývá součástí nové smlouvy i plná moc, na jejímž základě za vás smlouvu u vašeho stávajícího dodavatele vypoví dodavatel nový. Takže vy jste v podstatě bez práce. Chcete-li si výpověď podat sami, zpravidla stačí vyplnit formulář o ukončení odběru (zdarma ke stažení na www stránkách jednotlivých dodavatelů). Správně vyplněnou výpověď stačí doporučeně zaslat na sídlo společnosti nebo osobně předat na podatelnu jakékoliv z poboček.

3. Výpovědní lhůta

Změnu dodavatele elektřiny lze provést každých 6 měsíců, ale přednost mají ustanovení vaší stávající smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie. U smluv na dobu neurčitou je většinou výpovědní lhůta 3 měsíce. Někteří dodavatelé si ji však ve svých obchodních podmínkách stanovují individuálně, zpravidla mnohem delší. Z tohoto důvodu je dobré dohledat smlouvu a přečíst si smluvní podmínky.

Dále je potřeba být obezřetný ohledně podmínek stanovených ve smlouvě na dobu určitou. V takovém případě se obvykle musí dát výpověď 3–6 měsíců před jejím vypršením (opět v závislosti na obchodních podmínkách jednotlivých firem), v opačném případě se vaše smlouva automaticky prodlouží na stejné období (u starších typů smluv se převede na smlouvu s neurčitou dobou trvání).

4. Smlouva o sdružených službách dodávky elektrické energie

Už máte vybraného nového obchodníka s elektřinou? Celý proces pro vás zdarma zprostředkuje Prima Rádce. Stačí jen vyplnit on-line formulář. Následně zašleme na vaši e-mailovou adresu veškeré potřebné dokumenty včetně nápovědy, „jak na to“. Pokud podepíšete standardní takzvanou smlouvu o sdružených službách dodávky elektrické energie, tím to pro vás končí. Jedinou smlouvou totiž budete mít zajištěno připojení odběrného místa, distribuci i dodávku elektřiny. Na základě plné moci za vás vše vyřídí nový dodavatel elektřiny (včetně ukončení odběru u stávajícího dodavatele – viz bod 2).

5. Zahájení odběru od nového dodavatele

Samotná změna dodavatele je podle zákona zdarma. Po uplynutí výpovědní lhůty a řádném ukončení dodávek elektrické energie (tedy před zahájením odběru elektřiny u nového dodavatele) dostanete od původního dodavatele ukončovací fakturu neboli vyúčtování za odebranou elektrickou energii. O zahájení dodávek vás zpravidla bude již informovat nový dodavatel. Po obdržení prvního ročního vyúčtování za elektrickou energii od nového dodavatele si pro jistotu zkontrolujte, zda všechny údaje odpovídají sjednaným podmínkám.

Roční úspora za topení může být v případě středně velkého rodinného domu (do 200 m2) kolem 10 tisíc korun u plynu, u elektřiny cca 5 tisíc. ZAŽÁDEJTE SI PROTO O ZMĚNU JEŠTĚ DNES, zejména pokud topíte elektřinou nebo plynem a chcete vše stihnout do začátku příští topné sezóny. Vše vyřídíte během několika minut z pohodlí domova díky intuitivním kalkulátorům na Prima Rádci (elektřina i plyn) a přitom můžete uspořit až několik tisíc korun ročně. Ceny si můžete jen nezávazně srovnat, abyste si udělali obrázek o trhu energií a zjistitli, jestli můžete platit méně při stejné spotřebě...

Prima Rádce je i na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky energie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.