Seriály a filmy

9. července 2015 01:00

Iva Kropáčková

Lidé podepisují nevýhodné smlouvy. Co s tím, a jak najít bezpečně nejlepší nabídku?

Luxusní nabídka, která na vás nepočká. Tak na lidi často tlačí například mnozí poskytovatelé finančních produktů.

Řada poskytovatelů finančních produktů na našem trhu je solidní, najde se ale i dost takových, kteří se snaží vydělat na lidské slabosti a důvěře. Třeba více než 70 procent lidí se setkalo s prodejci, kteří jim mezi dveřmi nabízeli pod tlakem smlouvu na odběr elektřiny nebo plynu, nevýhodné a podezřelé smlouvy jsou často doménou některých poskytovatelů půjček. A zdánlivě levné ceny často řadu klientů (zejména těch ve finanční tísni) přinutí rychle podepsat dokumenty, které ani nestihnou přečíst. Není pak výjimkou, že lidé kvůli své nepozornosti podepíší nevýhodnou smlouvu, kterou už nelze odvolat a má fatální následky pro ně i pro jejich rodiny. Například kvůli úvěrové smlouvě se do potíží dostala už třetina Čechů.

INFOBOX: RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) – Hodnota RPSN v sobě zahrnuje vše, co bance či nebankovní instituci během celé doby splácení úvěru zaplatíte. Patří sem počáteční náklady za zpracování žádosti, poplatky za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za vedení účtu, zasílání výpisu, pojištění apod. Ideální hodnota se pohybuje do 20 %.Rozhodčí doložka – Zvláštní doložka ve smlouvě, která zakládá pravomoc rozhodců k rozhodování případných sporů, které mohou z dané smlouvy vzniknout. Spory řeší místo obecných soudů.

Tomu nerozumím, ale věřím vám

„Tou nejzákladnější chybou je to, že mnoho lidí se s obsahem smlouvy dopodrobna neseznámí a důvěřuje ústnímu ujištění druhé strany. Častokrát se tak zavážou k něčemu, o čem ani nevědí. Další závažnou chybou je podceňování významu listin, na které je v textu smlouvy pouze odkazováno, ale fyzicky k ní nejsou připojeny, to jsou například všeobecné obchodní podmínky. Stejně často se podceňuje význam ujednání o smluvních pokutách a jiných sankcích nebo rozhodčí doložce. Běžnou chybou je přeskočení pojmů, kterým lidé nerozumí,“ upozornil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Pokud jde o půjčky, největší problém znamená pojem RPSN, kterému rozumí jen šestina lidí. A co je "rozhodčí doložka", ví jen šest procent Čechů. Úvěr má u nás téměř každý třetí člověk, téměř polovina z nich ale text úvěrové smlouvy nečte vůbec, další třetina tomuto textu věnuje pouze pět minut své pozornosti. „Během tak krátké doby je takřka nemožné, aby smlouvu prostudoval odborník, natož laik," upozorňuje advokát Hartmann.

Prověřujte a čtěte v klidu, ať si kdo chce co chce říká

Pokud plánujete podepsat nějakou smlouvu, měli byste si udělat vždy čas na její prostudování. I kdyby se měla druhá strana tvářit jakkoliv znechuceně či netrpělivě nebo vás ujišťovala, že je smlouva v pořádku. Pokud něčemu nebudete rozumět, požádejte o konzultaci nezávislého odborníka. A bude-li na vás někdo tlačit a nebude se mu líbit, že si chcete smlouvu v klidu přečíst (například do druhého dne), i to pro vás může být znak toho, že se nejedná o solidního prodejce. V tu chvíli byste se měli raději poohlédnout jinde.

Základ u pojištění, energií či půjček: Srovnání více produktů

Čtení smlouvy a porozumění pojmům je jedna věc, druhá je pak získat opravdu výhodnou nabídku. První, co byste při sjednávání smlouvy u finančních produktů měli udělat, je porovnat trh. Existuje řada srovnávačů na internetu, které na základě vámi zadaných parametrů vyhodnotí všechny dostupné nabídky a vygenerují během několika minut až desítky možností, ze kterých můžete v klidu vybírat. Internetové porovnávače produktů najdete i na Prima Rádci. Porovnáváme a sjednáváme například povinné ručení, cestovní pojištění, mobilní tarify, energetické dodavatele, úvěry, hypotéky, havarijní pojištění. Pokud jde o instituce, jsou to přední banky, pojišťovny i energetické firmy. Celkem více než 80 poskytovatelů v České republice.

OTESTUJTE TRH, ZKUSTE, JESTLI MŮŽETE UŠETŘIT:

Vy máte klid na to se nabídkami probrat, a pokud vás některá zaujme a vy se pro ni rozhodnete, dostanete text smlouvy mailem k prostudování, komunikovat lze i po telefonu, pokud například něčemu nerozumíte. Online porovnávač můžete využít i tehdy, pokud jste dostali jinou nabídku, snadno si ji v klidu domova srovnáte s dalšími možnými na trhu nebo když chcete zefektivnit rodinný rozpočet a změnou smlouvy ušetřit nemalé částky za pravidelné platby. Využívání internetu při hledání výhodných nabídek je stále oblíbenější. "Srovnávání a objednávání finančních produktů přes internet roste. Čím dál více lidí chápe, že výhodné nabídky se nemusí týkat jen nákupu pračky nebo televize," říká Zbyněk Laisek, výkonný ředitel společnosti FSS, která provozuje mimo jiné finanční srovnávač Prima Rádce. Celý rozhovor o výhodách uzavírání smluv online si můžete přečíst zde:

Podobné články

Náš TIP: Pokud potřebujete naopak vy sepsat smlouvu, když prodáváte dům, auto nebo se rozvádíte (nebo pro řadu dalších běžných životních situací), najdete ji komplet za rozumnou cenu od 50 do 300 korun a podle aktuálních zákonů v revoluční aplikaci GeneratorSmluv.cz. Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.