Limonádový Joe vám vkluše na Primě do obýváků ve středu odpoledne

U téhle parodie na klasické americké westerny se prý za břicho popadal i sám představil nejednoho kovboje Henry Fonda. Pobavte se s ní na druhý svátek vánoční i vy – snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera vysílá Prima ve středu v 16.00.

Když si vyhledáte film Limonádový Joe na Google a zaměříte se na stránky v angličtině, zjistíte, že Koňská opera pobavila nejen hvězdu westernů Henryho Fondu, ale i spoustu dalších diváků po celém světě.

Hlavně v zámoří se diváci rozplývají nad tím, jak se Oldřichu Lipskému vydařilo dokonale parodovat staré westerny a udělat si legraci z tradiční americké posedlosti značkami. Vždyť jen ta přesmyčka Kola Loka místo Coca Cola je mistrovským kouskem.

Představovat obšírně film, který je klasikou, snad ani není třeba. Klaďas Limonádový Joe (Karel Fiala), čistý jako právě padlý sníh, v souboji s milovníkem whisky, padoušským Hogo Fogo (Miloš Kopecký) a dvě osudové ženy, arizonská pěnice Tornádo Lou (Květa Fialová) a andělská Winnifred (Olga Schoberová), to jsou hlavní postavy westernové satiry tvůrců Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky.

Pojďte si s námi zopakovat nejlepší hlášky:

  • Limonádový Joe: Teď se té dámě omluvíte a prohlásíte, že jste smrdutý kojot, vy prašivý skunku!
  • Hogo Fogo: Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.
  • Tornádo Lou: Tak to je on. Mého srdce šampion!
  • Winnifred: Chlípný hnusníku! Teda... hnusný chlípníku!
  • Doug Badman: Žena bouře. Žena lvice. A ten limonádový jeliman!

Motiv kladného hrdiny – abstinenta v satiře na v 60. letech oblíbené kovbojky americké produkce však nebyl prapůvodně zamýšlen pro film. Scénárista Jiří Brdečka jej nejprve uchopil jako látku pro román a posléze divadelní představení. Až v roce 1964 pod režisérskou taktovkou Oldřicha Lipského ožil v písničkovém filmu. Ačkoliv umělecká tvorba té doby parodiím zrovna nepřála, snímek sklidil u diváků obrovský úspěch. Na satirické vlně pak s obdobným úspěchem pokračoval Lipský i s filmy Adéla ještě nevečeřela (1977) a Tajemný hrad v Karpatech (1981).

Nejen skvělé herecké výkony, vtipné dialogy, množství nezapomenutelných gagů a na tu dobu neobvyklé kolorování scén, ale i hudba a písně Jana Rychlíka a Vlastimila Hály v podání Yvetty Simonové, Jarmily Veselé, Karla Gotta a Waldemara Matušky přispěly k obrovskému úspěchu filmu.

Pojďte si s Primou zazpívat notoricky známy popěvek „Whisky to je moje gusto…“ ve středu v 16.00 u filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.