Luxusně napsaná Kniha přežití

Špičková akce, vizuální pastva pro oči, bezvadná apokalyptická atmosféra, trocha té církevní propagandy a k tomu geniální obsazení v čele s Denzelem Washingtonem a Garym Oldmanem. Tohle si přece nemůžete nechat ujít! V pátek ve 21.45 na Primě.


V nepříliš vzdálené budoucnosti se odehrává temné katastrofické road movie bratrů Allena a Alberta Hughesových. Třicet let po poslední válce, která přepsala historii světa a přivedla lidstvo na pokraj vymření, prochází pustinami, které bývaly Amerikou, osamělý muž. Míří na západ, aniž by přesně znal svůj cíl, ale dobře ví, že svou cestu musí uskutečnit. Mezi jeho jediný majetek patří poslední kopie knihy, která je jedinou nadějí pro budoucnost. Eli (Denzel Washington) střeží poslední výtisk bible na světě a je rozhodnut položit vlastní život za její záchranu a odevzdání do správných rukou.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Všude kolem něj se nacházejí rozpadající se silnice, sežehlá země, opuštěná města – pomníky nedávné katastrofy. Civilizace, jak ji známe, neexistuje, zákony neplatí. Cesty patří gangům, které jsou schopny člověka zabít kvůli botám nebo troše vody. Samozvaný vládce osady, diktátor Carnegie (Gary Oldman), chápe sílu, jakou má Eli v moci, a je rozhodnut ji za každou cenu získat pro sebe.

Možná jste o filmu Kniha přežití netušili že...

  • Denzel Washington si při přípravě na roli pořádně mákl. Bojová umění trénoval s žákem legendárního Bruce Lee, s Danem Insato, a všechny akční scény bojů muže proti muži natočil herec sám.
  • Filmovalo se převážně v Novém Mexiku, ale všechny scény musely být upraveny na počítači. Kvůli autenticitě musela být odstraněna tráva, keře, zkrátka veškerá zeleň.
  • Snímek skončil jako jasný kasovní trhák. S rozpočtem 80 milionů dolarů vydělal svým tvůrcům celosvětově téměř dvojnásobek.
  • Dvojčata Allen a Albert Hughes, kteří se snímku ujali po režijní stránce, rádi točí spolu. Do dějin zábavního průmyslu se významně zapsali již ve svých dvaceti letech, když napsali a režírovali snímek Menace II Society – realistický pohled na městský život, který měl premiéru v Cannes v roce 1993 a vzbudil velký ohlas. S rozpočtem zhruba 3 miliony dolarů dokázali bratři proměnit příběh, který vymysleli ve čtrnácti letech, v úspěšný celovečerní snímek, jenž jim vynesl zhruba desetinásobek. Menace II Society byl mnoha kritiky označen za jeden z deseti nejlepších snímků roku 1993.

Kniha přežití se otevře v pátek ve 21.45 na Primě.

(akční, drama, thriller)

2010

Režie: Albert Hughes, Allen Hughes

Scénář: Gary Whitta

Kamera: Don Burgess

Hrají: Denzel Washington, Gary Oldman, Mila Kunis, Ray Stevenson, Jennifer Beals, Evan Jones, Frances de la Tour, Michael Gambon, Tom Waits, Lateef Crowder, Lora Martinez-Cunningham, Mike Gunther, Arron Shiver, David Midthunder, Malcolm McDowell, Brad Martin, Chris Browning, Al Goto, Josiah D. Lee


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.