Seriály a filmy

10. listopadu 2016 01:00

Iva Kropáčková

Máte problémy s dluhy? Můžete si nechat poradit, jak z obtížné situace ven

Lidé, kteří jsou ve finanční tísni a nejsou schopni splácet své dluhy, se mohou už příští týden zdarma poradit s odborníky, jak řešit svoji obtížnou finanční situaci - a to v rámci mezinárodního Dne bez dluhů, který připadá na 15. listopadu.

Nesplácet dluhy je cesta k exekuci. A právě tam se žene každý pátý z nás. Pětina obyvatel v Česku totiž nesplácí své dluhy včas. "Do dluhů se lidé dostávají většinou kvůli běžným půjčkám - třeba na elektrospotřebiče nebo na nějaké vybavení domácnosti," říká mluvčí společnosti na správu a vymáhání pohledávek Markéta Kolářová. "V současné době je pod exekucí a tudíž v dluhové pasti více než 50 tisíc klientů úřadu práce", dodává generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Až když teče do bot...

Problémy s dluhy řeší i pan Pavel. Půjčil si okolo dvaceti tisíc korun. Když ještě chodil do zaměstnaní, neměl se splácením sebemenší problém, jenže pak odešel do důchodu a peníze na splátky najednou nebyly. "Neuvědomil jsem si, že když nebudu splácet, tak to bude narůstat a ono to narostlo na 50 tisíc. Já jsem se snažil ten dluh splatit druhou půjčkou, jenže bohužel to největší hloupost jakou může člověk udělat," popisuje Pavel svoji hořkou zkušenost s rychle získanými penězi. A dodává: "Bohužel člověk nad tím tolik nepřemýšlí, až když lidově řečeno začne téct do bot..."

Vánoce = rizikové období

Jedním z období, kdy se lidé zadlužují, jsou i blížící se Vánoce. Máme proto pro vás několik rad, jak svátky prožít v klidu a finančně nevykrvácet.

  • Připravte si seznam lidí, které chcete obdarovat a svůj rozpočet na vánoční dárky rozdělte mezi ně.
  • Dárky nakupujte s předstihem. Čím blíže jsou Vánoce, tím je i nakupování dárků dražší.
  • Schovávejte si stvrzenky od dárků. Až zjistíte, že jste koupili špatnou velikost, budou se hodit.
  • Zkuste darovat poukaz na služby, které zrealizujete vy sami. Nabídněte babičce mytí oken nebo generální úklid.
  • Obdarujte jen děti a s dospělými se domluvte, že si dárky dávat nebudete.
  • Asi každý, který si prošel zadlužením, vám potvrdí, že nestojí za to se zadlužit kvůli dárkům. Pamatujte si následující: "Lepší je nemít žádné dárky, než mít dluh", radí i ekonom Vladimír Pikora.

Den bez dluhů - Máme seznam míst, kam se můžete obrátit

Lidé, kterým hrozí dluhy, se mohou na 31 pobočkách Úřadu práce po celé České republice v rámci Dne bez dluhů zdarma poradit s odborníky, jak řešit svoji obtížnou finanční situaci. Odborní poradci budou k dispozici příští týden - od pondělí 14. do středy 16. listopadu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: DEN BEZ DLUHŮ - SEZNAM POBOČEK ÚP S BEZPLATNÝM PORADENSTVÍM

Proč to končí často špatně?

Podle nedávného výzkumu si během života vzalo nějakou půjčku osm z deseti lidí. Většina z nich kývne hned na první nabídku. Když už si totiž lidé půjčují, třeba právě na Vánoce, tak si půjčují nejčastěji u své vlastní banky. To znamená, že vůbec neporovnávají a nejdou do jiného finančního ústavu, když už se tedy rozhodli riziko zadlužení podstupovat. (Pro srovnání nabídek na trhu můžete využít například i transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.) Podle finančních odborníků jsme také moc důvěřiví, nečteme smlouvy, které podepisujeme a často nemáme finanční přehled. Smlouvu si tedy vždy důkladně přečtěte a nebude-li vám cokoliv jasné, raději nepodepisujte a poraďte se s nezávislým odborníkem.

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

Ve spolupráci s Eliškou Čeřovskou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.