Seriály a filmy

14. srpna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Mladí lidé v kolotoči dluhů. Mají je i studenti, často bez vědomí rodičů

Dvě pětiny Čechů žije na dluh nebo od výplaty k výplatě. A kvůli neschopnosti dobře hospodařit s penězi mají největší problémy mladí lidé do třicítky. Průměrný věk žadatelů o oddlužení je 28 let, nejčastěji se jedná o živnostníky. Půjčku na školní záležitosti pak mají tři z deseti studentů.

Finanční hospodaření zdá se není silnou stránkou řady Čechů, zejména mladých lidí – jak absolventů, kteří se snaží uplatnit na trhu práce, tak studentů. Zadlužených lidí ve věku do 30 let totiž stále přibývá, je jich až 75 procent z celkového počtu lidí, kteří mají půjčku. Nejvíce si ji lidé berou ve chvíli, kdy se začínají osamostatňovat. Nejčastěji se jedná o lidi s nižší mírou vzdělání a ve finanční tísni. Na druhou stranu, podle nedávného průzkumu jedné úvěrové společnosti je přitom zadlužena i celá řada studentů vysokých škol. Dobrou zprávou je, že větší část z nich si umí na své studium vydělat dlouhodobou prací nebo na brigádách (66 procent), nicméně tři z deseti studentů ve věku od 21 do 26 let přiznávají, že mají půjčku, která pokrývá jejich náklady spojené se studiem.

ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije kontaktní formulář a zeptejte se našich finančních odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.

Vzdělání na dluh...

O studentské půjčce svých dětí přitom neví přes 90 procent rodičů. A důvody zadlužení? Většinou studenti uváděli, že se jim nepodařilo sehnat brigádu, nemají čas chodit při studiu do práce nebo je pro ně prostě pohodlnější si půjčit. Splácet pak chtějí kapesným od rodičů nebo z příjmů z nahodilých brigád či jednorázových prací. Nicméně patnáct procent z nich nejsou schopni své dluhy splatit včas. Podle některých finančních odborníků je ovšem půjčka na vzdělání jednou z těch, které lze akceptovat. Studenti by ale měli být opatrní a půjčovat si ve chvíli, kdy vědí, že budou moci splácet a vybírat jen ověřené poskytovatele a půjčky s odpovídající hodnotou RPSN (Roční Procentuální Sazbou Nákladů).

Dluhy při studiu i krátce po něm

Problém s dluhy mají nejen někteří vysokoškoláci, ale i jejich vrstevníci, kteří se snaží uplatnit na trhu práce – leč často bez úspěchu. Zatímco v předešlých letech o oddlužení žádali zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, dnes se věk žadatelů snížil na 28. „Od začátku roku počet fyzických osob, které vyhlásily osobní bankrot, klesá. Naopak živnostníků je ale čím dál víc. A i mezi nimi roste počet mladých lidí. Pro zaměstnavatele jsou totiž živnostníci výhodnější. Čerství absolventi bez praxe tak často čelí konkurenci tisíců až milionů živnostníků. V naději najít si zaměstnání si proto i mladí zřizují živnostenské listy, kýžený efekt v podobě stabilní práce se ale často nedostaví,“ uvedl Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.

Neslavný znak osamostatnění? Dluhová past

Podle Jana Malého je až čtvrtině lidí z těch, kteří si berou půjčku, jasné, že na splátky mít nebudou. „Problémem jsou právě mladí dlužníci, kteří si na sebe naberou víc půjček, než jsou schopni splácet. Navíc si berou půjčky na věci, které nejsou nezbytně nutné. Poptávka roste v období dovolených a vánočních svátků. Není výjimkou, že si mladí lidé vezmou půjčku, aby mohli splácet tu předešlou. A kolotoč dluhů začíná. Pro mnohé dlužníky je potom jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu,“ varuje Jan Malý. Získat peníze na dluh je jednoduchá záležitost. Úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí s nabídkami šitými na míru právě jim. „U mladých lidí je navíc nebezpečí v tom, že chtějí co nejdříve mít především vlastní bydlení, nemají trpělivost a jsou připraveni se okamžitě výrazně zadlužit jen proto, aby měli domácnost kompletně vybavenou,“ uzavírá Malý.

INFOBOX: Když už musíte, tak jak si bezpečně půjčit?>>> První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná.>>> Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.>>> Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.>>> Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky studenti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.