Muž bez stínu: Jak se z vědce stane voyeur a zločinec

Režisér Paul Verhoeven rád riskuje, ale vychází mu to. Autor kultovních snímků RoboCop, Total Recall a Hvězdná pěchota, ale i Základní instinkt, v Muži bez stínu opět předvedl, jak má vypadat dobře odvedená režisérská práce. Přesvědčte se o tom i vy v neděli pět minut po půlnoci na Primě.

Hlavní hrdina filmu, ctižádostivý vědec Sebastian Caine (výborně ho hraje Kevin Bacon), se snaží rozluštit hádanku, která zdaleka nevzrušuje jen dětskou mysl – chce odhalit tajemství neviditelnosti. Možná si vzpomínáte na klasický snímek sci-fi žánru Neviditelný muž z roku 1933 natočený podle románové předlohy H. G. Wellse. Jeho hrdina svou neviditelnost maskoval obvazy a černými brýlemi.

Nápor na psychiku

To Verhoeven se v moderním zpracování tématu v roce 2000 pustil zcela jinou cestou a proces zneviditelňování zachytil způsobem, na který hned tak nezapomenete. Ostatně právě za speciální efekty byl Muž bez stínu navržený na Oscara.

Co mají naopak oba filmy společného, je devastující vliv neviditelnosti na psychiku jejích objevitelů. Je to jednoduché – představte si, že byste podobnou schopnost získali vy. Od drobných vtípků a kanadských žertíků, jejichž objektem by se nejspíš stali postupně vaši kamarádi, možná i rodina a zcela určitě váš šéf, není daleko k návštěvě supermarketu, zlatnictví, šatny vašeho pěveckého idolu, parlamentu...

Zastaví ho kolegové?

Ani Sebastian Caine, hrdina Muže bez stínu, podobným svodům neunikne, a tak můžete pozorovat, jak se postupně jeho postava mění v nevypočitatelnou psychopatickou osobnost se zvrácenými až zločineckými sklony. Zastavit ho mohou jen jeho kolegové z laboratoře v čele s krásnou Lindou (hraje ji Elisabeth Shue, kterou jste mohli vidět s Nicolasem Cagem v kultovním snímku Leaving Las Vegas z roku 1995).

Větší část filmu se odehrává v klaustrofobickém prostředí podzemní laboratoře s občasnými výlety hlavního hrdiny do ulic města nad ním. Kevin Bacon, který doktora Caina ztvárnil, sice v první polovině filmu zmizí a jeho tváře si už díky neviditelnosti moc neužijete, punc dokonalého thrilleru to ale nijak neohrozí. Caine postupně zjišťuje, že jím objevená neviditelnost má nevratný charakter a spoustu vedlejších účinků. Vše nakonec končí v pro Verhoevena typickém spektakulárním závěrečném kataklyzmatu, kdy se laboratoř stane místem ohnivých výbuchů, honiček připomínajících hru na slepou bábu a postupné likvidace členů vědekého týmu.

Film rozhodně stojí za shlédnutí, nudit se v žádném případě nebudete. Navíc si můžete cvičně promyslet, jakou zábavu byste si – coby neviditelní – zvolili vy. A to se také cení! Takže v sobotu ve 23:50 na Primě

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.