Na těchto 5 věcí nezapomeňte při koupi nového vozu

Kupujete svůj první nový automobil? Jedná se o velký životní krok a především významnou finanční investici. Není proto radno nic podcenit. V dnešním článku poradíme s pěti věcmi, na které nesmíte při koupi nového automobilu zapomenout.

Značku a typ vozu vyberte opravdu pečlivě

Samotné koupi vozu by měl předcházet pečlivý výběr konkrétního vozu. Nepodléhejte reklamním kampaním a akčním slevám. Pamatujte na to, že i v případě levnějšího vozu půjde celkový výdaj do statisíců a proces výběru tedy není radno podceňovat.

Určitě máte několik svých oblíbených výrobců. Prozkoumejte jejich aktuální nabídku – typy vozů, motorizaci, základní a příplatkovou výbavu. Prodejce vám rád umožní se projet v předváděcím voze, neváhejte této možnosti využít.

Pokud hodně cestujete, prozkoumejte, jak široká je síť servisů a jaké jsou náklady na opravu vozu. Na internetu najdete i tabulku poruchovosti, pokud se již vůz nějaký čas prodává. Pečlivě zvažte rovněž motorizaci. Zvítězí u vás tradiční benzín, nebo elektromobil? Konkrétní rozhodnutí závisí i na tom, kde žijete a na jaké vzdálenosti jezdíte.

Vybírat můžete i z různých dealerů

Až si vybere konkrétní typ vozů, neomezujte se na nejbližšího prodejce. Kontaktujte více dealerů v okolí a vůz zakupte tam, kde dostanete nejlepší cenu. Možná budete mít i štěstí a bude vám nabídnut vůz předváděcí či vůz ze skladových zásob. V takovém případě můžete ušetřit nezanedbatelné výdaje. Může vám být nabídnut i několikaletý servis automobilu zdarma apod. Dealeři si do jisté míry konkurují i v rámci jedné značky, využijte toho.

První věcí po koupi je sjednání pojištění

Než vůbec budete moci vyjet s vozem z prodejny, musíte jej mít pojištěný. Sjednání pojištění tedy předchází převzetí automobilu. Nezapomeňte si proto sjednat povinné ručení. Na internetu vám pomůže spočítat povinné ručení kalkulačka.

Nezapomeňte na registr vozidel

Po převzetí auta musíte do 10 dnů od jeho koupě auto tzv. přihlásit. Stavíte se s ním na registru vozidel, kde rovněž budete muset předložit potvrzení o sjednání povinného ručení (tzv. zelenou kartu). Dále si připravte technický průkaz, vyplnit budete muset i příslušné formuláře. Výhodou oproti dřívějšku je, že můžete na libovolný registr vozidel nehledě na místo vašeho bydliště.

Po přihlášení vozu dostanete SPZ, kterou umístíte na vůz.

Seznamte se se všemi funkcemi, doporučeními i povinnostmi

Co nejdříve si pročtěte příručku k vozu. Seznamte se s jeho funkcemi a doporučeními, jak se k vozu chovat. Prvních několik tisíc kilometrů byste neměli motor i další části auta zbytečně trápit. Jízda by měla být klidná, aby se auto tzv. zajelo. Teprve později můžete zkusit, co vše vám vůz dovolí.

Pečlivě si prostudujte údržbu auta a doporučené termíny servisů. Tím, že budete vše dodržovat, životnost vozu značně prodloužíte.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.