Seriály a filmy

4. listopadu 2014 19:00

Gabriela Gabrielová

Národní potravinová sbírka bude letos útočit na vysokou laťku: 66 tun

Vloni darovali Češi v Národní potravinové sbírce 66 tun. Letos v sobotu 22. listopadu 2014 mají možnost úspěch premiérového ročníku překonat.

Jen pro představu: V ročníku 2013 jsme během jediného dne darovali tolik mouky, že by vystačila na 7045 pecnů chleba. Darovaným mlékem by si mohli připít všichni obyvatelé Písku naráz.

Více obchodů, více dobrovolníků

Na letošní listopad připravili organizátoři z neziskové organizace Byznys pro společnost společně s partnery z České federace potravinových bank a Armáda spásy ještě mnohem víc. „Vloni probíhala Národní potravinová sbírka ve 111 obchodech, letos jich bude více než 380,“ dává příklad Jitka Šnobrová, která sbírku za Byznys pro společnost připravuje.

Organizátoři spolu s předními prodejci (TESCO, Penny, Kaufland, Ahold, Globus a dm) vyšli vstříc zájmu obyvatel v krajích; možnost darovat potraviny potřebným tak lidé budou mít přímo v místě, kde sami bydlí či pracují. Na speciálním webu www.potravinypomahaji.cz k tomu připravili i interaktivní mapu znázorňující, ve kterých obchodech v regionu Národní potravinová sbírka proběhne. Přes stránky se mohou hlásit i lidé, kteří chtějí s dobročinnou akcí pomoci. I dobrovolníků, kteří 22. listopadu budou v obchodech nakupujícím radit, jak a co nejlépe darovat, je totiž letos dvojnásobek – pomáhat bude na 2000 lidí. Darovat potraviny bude možné i on-line přes stránky www.damejidlo.cz. Potraviny i letos daruje řada firem.

Víte, komu pomůžete

Byznys pro společnost a další zapojené organizace přitom všem dárcům garantují, že se vybrané potraviny opravdu a včas dostanou tam, kde je potřebují. Jak to celé funguje? V sobotu 22. 11. vyrazíte do svého oblíbeného obchodu a podle přehledného letáčku vyberete jídlo, které chcete darovat. Hned za pokladnami si potraviny přeberou dobrovolníci a ještě týž den večer budou odvezeny do sběrných potravinových bank v kraji, kde byly darovány. S rozvozem neziskovým organizacím pomáhá jeden z partnerů akce, firma DHL. Z bank pak postupně poputují k lidem ohroženým hladem. Přímo ve svém regionu se tak pomoci dočkají senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova i děti z dětských domovů.

Sladký komín až do nebe

V České republice je lidí, kteří si nemohou dovolit koupit tolik jídla, kolik potřebují pro život, více než 15 %. První ročník Národní potravinové sbírky dokázal, že lidem v Čechách a na Moravě nejsou jejich příběhy lhostejné. Vždyť v roce 2013 darovali obyvatelé například tolik cukru, že by z jednotlivých kostek šel vystavět komín do výšky 17 kilometrů.

Jak vysoko dosáhne letos? Přijďte 22. 11. nakupovat a darovat a budete se moci přesvědčit sami.

Bližší informace hledejte na stránkách www.potravinypomahaji.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.