Seriály a filmy

8. prosince 2016 01:05

Iva Kropáčková

Ne každá hračka je kvalitní. Podle čeho v obchodě vybírat?

Největší problém znamená chemické složení a špatné zpracování hraček – hrozí úrazy i ohrožení vývoje dětí...

Kvalita hraček na českém trhu není úplně ideální, zejména pokud jde o dovozové hračky ze třetích zemí. Potvrzují to nejen statistiky z minulých let. 60 procent všech nebezpečných hraček zachycených v Evropské unii bylo z Číny. Nepomohla ani přísnější evropská pravidla. Naopak.

Hrozí až poškození zdraví

Celá řada dovozců i distributorů stále porušuje zákony týkající se technických požadavků na bezpečnost hraček. Nejčastější příčinou nebezpečnosti kontrolovaných výrobků byly malé části, které se z nich uvolnily při zkouškách tahem, u hraček s magnetem byl zase mnohonásobně překročený index magnetického toku nebo se přehřívala oblast baterií a krytů. Kvůli tomu všemu podle ČOI hrozí u dětí zranění nebo vážné poškození zdraví. Dále se často vyskytují ostré hrany nebo zápach. Velké nebezpečí se obecně skrývá i v chemickém složení. Hračky obsahující těžké kovy a ftaláty mohou mít vliv na vývoj dětí. Na první pohled to ale poznat většinou není.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Zkoumejte ještě v obchodě...

Požadavek na bezpečnost hraček upravuje několik zákonů a vyhlášek, které ale řada distributorů porušuje. Každá hračka neprojde rukama inspektorů ani dalších dozorových orgánů, je přímo na nakupujícím, aby byl co nejvíc opatrný. Buďte ostražití hlavně tehdy, kupujete-li hračku pro miminka a batolata do tří let věku. Ze zákona máte právo nechat si výrobek rozbalit a předvést, abyste si mohli k výrobku přičichnout, ověřit si stálobarevnost, ostrost hran, pevnost materiálu nebo pevnost připojení menších částí. "Zápach z materiálu, pouštění barvy (stačí otřít barevnou plochu papírovým kapesníčkem), ale i příliš křehký materiál nebo malé volné části hračky pro nejmenší jsou signálem, že výrobek stanovené požadavky na hračku s největší pravděpodobností nesplňuje. V takovém případě doporučujeme hračku nekupovat a ideálně upozornit Českou obchodní inspekci," radí sami inspektoři. V případě podezření na nevhodné složení materiálů použitých u hraček, které můžou děti třeba ocucávat, pak doporučují obrátit se na hygienickou stanici.

A na co dávat při nákupu ještě pozor?

 • Například podle organizace Ekospotřebitel byste se měli vyhýbat olovu, mědi, niklu a jejich slitinám u kovových hraček a posoudit ostrost jejich hran. Ideálně byste měli dávat přednost dřevěným hračkám s kvalitní úpravou a minimem slepovaných částí.
 • Vyhledávejte hračky s označením „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free).
 • Raději nekupujte hračky ve zbytečných obalech, na tržištích nebo u nedůvěryhodných obchodníků.
 • Každá hračka musí mít podle informací ČOI ze zákona označení CE. Tím výrobce nebo dovozce zaručuje, že u výrobku byla posouzena shoda s technickými předpisy. Nicméně značka CE prý stále negarantuje stoprocentní bezpečnost výrobků. Označení CE ani neznamená, že výrobek byl vyroben v EU.
 • Dalšími povinnými údaji jsou identifikace výrobce nebo dovozce, název hračky, vymezení věkové kategorie, pro niž je hračka určena, a také popis rizika, proč není hračka vhodná pro nejmenší děti. Samozřejmostí jsou veškeré informace v českém jazyce, a to včetně návodu k použití (je-li k uvedení hračky do provozu nebo její údržbě třeba).

 • Naučte se také rozlišit značku shody CE od CE – China export, která vypadá opravdu velmi podobně a podle řady odborníků se jedná o agresitvní marketingový tah na spotřebitele, kteří jsou zvyklí na označení CE. Rozdíl je ve vzdálenosti mezi písmenky.
 • Vybírejte hračku, která odpovídá věku dítěte, jeho schopnostem a dovednostem. Řiďte se doporučeným věkem.
 • Dejte si pozor na silně vonící, parfémované hračky a výrobky zapáchající po chemikáliích.
 • Každou novou textilní hračku vyperte, ostatní vyndejte z obalu a nechte „vyvětrat“ nebo je omyjte. Případné škodlivé látky mají možnost alespoň částečně "vyčpět".
 • Velmi malým dětem nekupujte elektronické hračky a věci na baterky, které můžou snadno spolknout.
 • Nekupujte podezřele levné zboží. Je u něj větší pravděpodobnost, že bude obsahovat nebezpečné látky. Lepší je zainvestovat do kvalitnějšího zboží a nekupovat velké množství hraček. I podle psychologů jich děti tolik nepotřebují. Naopak stačí méně těch kvalitních, ideálně takových, které stimulují všech pět smyslů.
 • Můžete také sledovat informační systém RAPEX, který informuje o nebezpečných výrobcích stažených z trhu v celé Evropě, včetně naší republiky.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj použitých obrázků: Wikimedia

Sdílejte článek
Štítky nakupování hračky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.