Seriály a filmy

3. července 2015 19:00

Gabriela Gabrielová

Nejdražší a nejúspěšnější film své doby – to jsou Pravdivé lži

I pokud zrovna nepatříte k fandům Arnolda Shwarzeneggera, v akční komedii Pravdivé lži ho vezmete na milost. Komediální talent Jamie Lee Curtis a režisérská taktovka vizionáře Camerona udělaly z tohoto snímku trhák číslo jedna. Bavit se budete od začátku do konce v sobotu od 20.15 na Primě.

Ve své době – v roce 1994 – byly Pravdivé lži nejdražším filmem vůbec. Jejich rozpočet překonal závratnou částku 100 milionů dolarů, ke které se do té doby přiblížilo jen několik málo snímků. Dalším prvenstvím, kterým se může honosit, je fakt, že byl zároveň prvním filmem s obdobným rozpočtem, který se setkal s dobrým přijetím filmových kritiků i veřejnosti a skončil v plusových číslech. Celkem svým tvůrcům vydělal přes 350 milionů dolarů.

I když se režisér James Cameron setkal s Arnoldem Schwarzeneggerem již jednou, a to při práci na snímku Terminátor (1984), rozhodně nečekejte obdobný druh žánru. Pravdivé lži jsou sice akčním filmem se spoustou stříleček, tryskáčů a úctyhodných kaskadérských kousků, kromě nich se ovšem mohou pochlubit i nespornými komediálními kvalitami, pro které si získaly zasloužený úspěch.

Jen stručně k zápletce: Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) je tajný agent, jehož pravá identita musí zůstat za všech okolností skryta. O jeho práci tak neví ani jeho žena Helen (Jamie Lee Curtis) ani dcera Dana (Eliza Dushku), před nimiž se vydává za obyčejného prodejce počítačů. Jeho věčné cestování za „obchodem“ a absence rodinného života vede Helen k tomu, že si najde nápadníka Simona – prodejce aut, který se ovšem vydává za tajného agenta a znuděnou Helen vábí vůní dobrodružství. Harry překazí jejich první rande, když v přestrojení a spolu se svými agenty Helen unese a Simonovi důrazně vysvětlí, aby se od ní držel dál. Následně Helen vyzpovídá (stále aniž by jí prozradil svou identitu) a dozvídá se, že touží po vzrušení a pořádné akci, což jí ovšem její manžel, usedlý prodejce počítačů, nemůže nabídnout. Harry v touze Helen vyhovět ukládá jí tajnou misi: v hotelovém pokoji musí svést nepřátelského špiona a připevnit na něj sledovací zařízení.

Na řadu přichází vrcholná komediální scéna filmu, ve které vyjukaná, ale o to odhodlanější Helen předvádí striptýz neznámému maskovanému muži (vlastnímu manželovi). Jenže právě v tom okamžiku dostanou věci nečekaný spád. Do pokoje vtrhnou kumpáni teroristy Azize a oba unesou.

Před Harrym stojí nelehký úkol: vysvětlit Helen své pravé povolání, zachránit ji z rukou teroristů a odvrátit výbuch jaderných hlavic, kterými Aziz míří na Miami…

Věděli jste, že…

  • ... sexy spodní prádlo, které má na sobě Jamie Lee Curtis ve slavné striptýzové scéně, patří skutečně jí.
  • ... nejnáročnějším úkolem pro Arnolda nebyly kaskadérské kousky spojené s rolí tajného agenta, ale naučit se tango. Poprvé v životě musel brát hodiny tance.
  • ... tři tryskáče, které se ve snímku objevují, najala produkce filmu i spolu s jejich piloty od americké vlády za více než 100 000 dolarů (2410 dolarů za hodinu).
  • ... roli Helen Tasker měla původně hrát Jodie Foster. Musela ale roli odmítnout kvůli snímku Nell, ke kterému se již zavázala.
  • ... tango bylo sice to nejtěžší, co musel Arnold při přípravě na filmování zvládnout, ve scénáři měl ale i další náročné scény a při jedné z nich to málem nedopadlo dobře. Kůň, na kterém v jednom záběru jede, se polekal tyče s mikrofonem a začal se vzpínat a couvat nebezpečně blízko třicetimetrového srázu. Arnoldovi se naštěstí podařilo včas z koně seskočit a trenér dostal do bezpečí i toho koně.

Sdílejte článek
Štítky Sahara

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.