Seriály a filmy

2. ledna 2016 00:55

Iva Kropáčková

(Nejen) lepší podmínky pro rodiče. Daňové změny pro rok 2016

Jaké jsou (plánované) novinky týkající se daní, pokud jde o fyzické osoby? Víc peněz by měli mít rodiče, vzniká povinnost hlásit příjmy osvobozené od daně...

Rok 2016 nepřinese nijak výrazné změny v oblasti daní pro zaměstnance či drobné podnikatele. Víc peněz pravděpodobně získají rodiče, daňová sleva na druhé a další děti by měla opět stoupnout. Ovšem, pokud novelu skutečně Parlament schválí, do konce roku 2015 to totiž nestihl. Nicméně schválení nic prý nebrání a pokud tedy novinky projdou, budou si moci rodiče odečíst daňovou slevu za první měsíce roku zpětně, v ročním zúčtování za rok 2016, případně v daňovém přiznání v březnu 2017. Ministr Andrej Babiš pak přislíbil, že po účinnosti novely bude vyšší sleva zohledněna již v měsíčních zálohách.

DOPORUČUJEME: >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu doplňkového penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

O kolik se slevy zvednou?

Pro první dítě zůstane na částce 13 404 korun ročně, u druhého dítěte se zvýší o 100 korun na 17 004 korun ročně, u třetího a dalších dětí pak o 300 korun měsíčně na 20 604 korun. I nadále tuto slevu nemůžou využít osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), které uplatňují tzv. výdajové paušály. Výjimkou jsou přivýdělky k zaměstnání – pokud je součet dílčích základů daně s paušálními výdaji nižší, než polovina celkového daňového základu.

Školkovné stále trvá...

Také za rok 2015 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané školkovné. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun.

Podobné články

Při převodu nemovitostí bude platit kupující

Další daňová změna se týká případného prodeje nemovitosti, kdy se musí odvést také daň. Od dubna 2016 se pak mají změnit pravidla pro bývalou daň z převodu, nyní nazývanou daň z nabytí nemovitých věcí. Pokud vládní návrh stihne schválit Parlament, měl by daň při prodeji nemovitosti platit kupující. Teď to funguje tak, že daň hradí vesměs prodávající, ale je možná i dohoda, že ji zaplatí kupující a druhá strana obchodu je pro stát ručitelem, že se daň uhradí. Toto pravidlo by se mělo zrušit.

Hypotéka od 1,69 %. Online srovnání hypoték na trhu během minuty...

Oznamování příjmů osvobozených od daně

Co už bylo schváleno je to, že lidé musí od Nového roku začít oznamovat finančnímu úřadu i příjmy, které jsou osvobozeny od daně, přesáhnou-li pět milionů korun. To je například velké dědictví či dary nebo prodej cenných papírů (po třech letech). Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká. Vše je nutné oznámit v termínu podání daňového přiznání, tedy klasicky do začátku dubna následujícího roku. Pokud by lidé zapoměli příjmy nahlásit, hrozí jim pokuta až do výše 15 procent z částky neoznámeného příjmu, což odpovídá náhradě za daň. Sankce se pak sníží, splní-li povinnost následně po vyzvání pracovníků finančního úřadu.

Co všechno bude příští rok jinak ve financích? Projděte si náš SPECIÁL:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/finance/danove-zmeny-hlaste-i-osvobozene-prijmy-vyuzijte-vyssi-slevy/r~cbced41ea8b511e586750025900fea04/

Sdílejte článek
Štítky děti daně rodiče

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.