Seriály a filmy

24. března 2021 09:00

Rudolf Hrušínský je Švejk. Překvapí vás, kolik herec kvůli ikonické roli přibral

Konečně ho naverbovali. Dobromyslného Josefa Švejka, chlapíka, který jen zdánlivě působí přitroublým dojmem. Než se ovšem dostane na frontu, zažije hezkou řádku eskapád. Zasmějte se s Rudolfem Hrušínským v komedii Poslušně hlásím!

Nejpopulárnější český voják? Jistě se shodneme, že to je Josef Švejk v podání excelentního herce Rudolfa Hrušínského!

Komedie Poslušně hlásím vám zpříjemní Velikonoční pondělí. Začínáme ve 14:45 na Primě.

V legendární české komedii podle románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války má Švejk jen sloužit nadporučíku Lukášovi. Ale už ve vlaku do Českých Budějovic započne řetězec příhod, které by stačily hned několika dobrodruhům najednou. Potížista? To když veselými historkami urazí pána, kterým není nikdo jiný, než generálmajor von Schwarzburg, což vede k zatažení za záchrannou brzdu a Švejkovo vydání přednostovi stanice v Táboře. Vzbuzující lítost? Právě u přednosty, který za něj nejen zaplatí pokutu, ale ještě mu přidá peněz na další jízdenku. Tu ovšem Švejk vymění za alkohol. Pěší túra by mohla zakulacenému vojáčkovi posloužit, kdyby ovšem nezabloudil až do Putimi a nebyl tam zatčen v domnění, že jde o ruského špióna.... Jestlipak se doopravdy dostane do cíle své cesty – na frontu?

Oddané herectví Rudolfa Hrušínského

To, co považujeme za hollywoodský trend – oddanost roli do té míry, že jsou herci schopni hladovět, aby se dostali do formy, nebo se naopak přejídat, aby ztloustli – není ve skutečnosti ničím novým. Už náš Rudolf Hrušínský přibral do role Dobrého vojáka Švejka (1956) celých 20 kilogramů. Pro pokračování filmu, které se točilo o rok později (Poslušně hlásím, 1957) si nadváhu potřeboval udržet... a ona mu zůstala.

Za vzhledem Švejka stojí Josef Lada

Švejk není v Haškově románu nikde popsán. Zakulacenou postavu s dobromyslným obličejem vytvořil Josef Lada prostě proto, že si Josefa Švejka takhle představoval.

O fyzickém těle ale nevíme z románu doslova nic. Ladova interpretace se stala vzorovou pro všechna další vojákova ztvárnění, ať už ve filmu nebo na divadelních prknech.

Z Haškových řádků dobře známe jeho povahu, která může působit přímočaře, při bližším čtení je však mnohem pestřejší a komplexnější. A přesně takového ztvárnil Švejka Rudolf Hrušínský. Ne jako hloupého synka, který rozumu nepobral, ale provokujícího a mazaného člověka, který si neustále bere na mušku administrativní mašinérii a ve společnosti sílící vliv válečného ovzduší.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.