Nejrychlejší taxík v New Yorku si užijte v sobotu večer!

Nezkrotný apetit, který velí americkým filmařům brát si za zdroj inspirace úspěšné evropské filmy, dal vzniknout zábavnému filmečku Taxi. Podle francouzského vzoru i v této akční komedii pomáhá policistům dopadnout zločince pekelně rychlý taxík. Jen za volantem nesedí muž, ale kyprá Queen Latifah.

Detektiv Andy Washburn (Jimmy Fallon) je nadaný policista. Jediné, co mu opravdu nejde, je řízení auta. Když mu kvůli tomu upláchne banda kubánských zločinců a ještě způsobí hromadnou havárii, dostane od své policejní šéfky padáka. Přitom se dostal tak blízko k vyřešení záhadných bankovních loupeží! Nedá mu to a začíná pátrat na vlastní pěst. Jediné, co potřebuje je někdo, kdo by ho rychle a včas dovezl na místo činu. A tak si Andy prostě chytí taxíka. Má štěstí, protože narazí na neuvěřitelnou taxikářku, která změní jeho život.

Bell (Queen Latifah) je totiž rozená závodnice, prozatím řídí žlutý taxík, ale sní o profi automobilových soutěžích. New Yorkem se většinou řítí ve svém vytuněném fordu víc než stopadesátkou a Andymu Washburnovi dojde, že právě férová afroameričanka je pro něj ideální parťák. Po několika „sžívacích“ problémech Andy a Bell společně odhalí, že bankovní loupeže se stanou vždy v den, kdy je v dané čtvrti svoz odpadků. Přijdou i na to, že za tím vším stojí gang sexy dívek v čele s dlouhonohou Vanessou (Giselle Bündchen). Podaří se naší „dvojce“ z taxíku dopadnout atraktivní lupičky? A naučí se Andy Washburn někdy řídit?

Zábavnou americkou akční komedii Taxi si pusťte v sobotu ve 21. 50 na Primě!

Originál je z Francie!

Když slavný francouzský režisér Luc Besson čekal v polovině 90. let na schválení svého mega filmu Pátý element, napsal během 30 dnů scénář k bláznivé akční komedii Taxi (1998). Netušil ještě, že tak zakládá v podstatě kultovní sérii o jednom potřeštěném marseillském policejním oddělení, bandě padouchů, super vytuněném taxíku a taxikáři Danielovi, který miluje rychlost. Úspěch prvních dvou dílů byl fenomenální. „Taxíky“ si nehrají na vysoké umění, jejich hlavní úkol je pobavit. I proto je fanoušci zbožňují a my taky!

Co potřebuje americký divák ke svému popcornu

  • Kritici amerického Taxi (2004) totálně sepsuli, ale divákům se líbil. Důkazem jsou čísla z prodejů. Film byl natočen za 25 ale vydělal 68 milionů dolarů!
  • A proč si Američani prostě raději nepustí francouzský originál? Asi to prostě potřebují tak trochu jinak, trochu přepracovat, někde připepřit, někde odsolit, tak aby to co nejlépe sedlo tamnímu divákovi.
  • No a producent Luc Besson a jeho produkční společnost jistě také nebyla proti. Co může být ideálnějšího, než vydělat na jednom nápadu nadvakrát. Šťourové si přijdou na své srovnáváním třebas i dialogů.
  • Nejmarkantnější rozdíly mezi francouzským Taxi a tím americkým je postava řidiče taxíku. Ve francouzské verzi je to muž - Daniel – ztvárněný vynikajícím a charismatickým hercem alžírského původu Samym Naceri. V Americe řídí taxík afroamerická baculka Queen Latifah.
  • Taxikář Daniel si pošteloval typickou francouzskou značku Peugot, newyorčanka Bell zase uhání ve vymazleném Fordu.
  • No a konečně v originálním Taxi z roku 1998 honí policie spolu s rychlým taxíkem bankovní lupiče, kdežto Ameriku v roce 2004 oslnily ženy – lupičky vzezření topmodelek s vypracovanými těly a většinu času na plátně dost odvážně oděné.
  • Typově podobné jsou postavy policistů, kteří neumějí řídit. Ve Francii i v USA šlo o brunety s hnědýma očima (Frédéric Diefentahl versus Jimmy Fallon).

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.