Seriály a filmy

29. ledna 2016 02:00

Iva Kropáčková

Neplýtvejte v kuchyni: Poradíme, jak šetřit i skladovat potraviny

Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...

Je středem každé domácnosti. Tady se skladují potraviny, připravují se z nich pokrmy a také se myje nádobí poté, co se s přípravou jídla skončí. Podle řady průzkumů se právě v kuchyni ale zbytečně plýtvá. Na druhou stranu, většina lidí u nás se ale prý už velmi aktivně zajímá o snižování spotřeby energií, vody i množství odpadu. Chtějí hlavně snížit výdaje domácnosti, nicméně hodně Čechů přitom myslí i na životní prostředí. Jen si nevědí rady, jak na to. Připravili jsme pro vás PŘEHLED možností, jak v „srdci domova“ přestat plýtvat a začít šetřit...

SKLADOVÁNÍ POTRAVIN

Možná vás to překvapí, ale u víc než poloviny českých domácností skončí každý měsíc dost jídla v koši místo na talíři. V řeči peněz to jsou asi čtyři tisíce korun. Vzhledem k tomu, že za potraviny utratíme průměrně kolem 7–8 tisíc korun měsíčně, je toho docela dost, co někteří nespotřebují. Nejméně přitom plýtvají potravinami důchodci, naopak nejvíce lidé ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, a překvapivě i rodiny s malými dětmi. Přitom většina prošlých, zkažených či plesnivých potravin by v popelnici skončit nemusela. Až devadesát procent živin a minerálů totiž jídlo ztrácí nesprávným skladováním.

Jak skladovat potraviny, aby co nejdéle vydržely?

 • Tropické ovoce, jako je mango nebo banán, nedávejte do lednice – jsou to potraviny, které by měly být skladovány v pokojové teplotě. Do lednice nepatří ani rajčata.
 • Naopak déle v lednici vydrží například jablka.
 • Pečivo vydrží déle čerstvé zabalené do látkové utěrky.
 • Maso nebo mléčné výrobky bez správného chlazení dlouho nevydrží. Patří okamžitě do lednice, nenechávejte je dlouho na teple. Při převozu z obchodu domů můžete využít chladicí tašku, do nákupního košíku tyto potraviny dávejte až těsně předtím, než půjdete ke kase.
 • Důležité je i to, co v lednici kam dáte, vedle čeho a dokonce i v jakém obalu. Například mrkev byste neměli v lednici skladovat v těsné blízkosti jiné zeleniny, protože by mohla brzy zhořknout. Uchovávejte ji například v plastové nádobě.
 • Jogurty postavte v lednici na víčko, nebudou se tak rychle kazit.
 • Vzhůru nohama skladujte i vajíčka, která ale nejdříve vyndejte z kartonu a dejte do zvláštní přihrádky.
 • Uzeniny a sýry vydrží déle čerstvé v plastových krabičkách.
 • Využít lze i jídlo, které se zdá být zkažené nebo je prošlé, existují kuchařky nebo i speciální recepty, které se soustředí na to, jak právě takové potraviny dále využít.

TIPY ODBORNÍKŮ: Jak správně uspořádat potraviny v lednici? Do spodních šuplíků patří ovoce a zelenina, nad to syrové maso. V horní části by měly být mléčné výrobky a úplně nejvýš pak vařené pokrmy.

ÚSPORY ZA JÍDLO

Pokud potřebujete šetřit nebo nechcete plýtvat, zkuste na to jít už při plánování nákupů či jídelníčku. V následujícím článku najdete tipy přímo ze života, jak jíst levněji a přitom stále kvalitně.

ÚSPORY ENERGIE A VODY

V kuchyni je kromě lednice také sporák, trouba, rychlovarná konvice a další menší spotřebiče, zářivka, možná myčka, někdo tu pere i prádlo. Spotřebujete tady dvakrát až třikrát tolik energie než na svícení. Snížit výdaje za energie v kuchyni je ale oproti svícení o něco obtížnější. Nemůžete přestat vařit, nemůžete vypínat lednici na noc a podobně. Prostor pro větší úspory máte zejména tehdy, pokud stále používáte staré spotřebiče.

Jak lze chováním ušetřit energii a vodu v kuchyni?

 • Používejte energeticky nenáročné spotřebiče, ledničku ideálně s označením A+, A. Ty moderní už mají výrazně nižší spotřebu, než ty o deset až patnáct let staré. Například platí, že moderní „úsporná“ lednice o objemu kolem 200 až 300 litrů vám za dobu své životnosti ušetří na elektřině oproti staré lednici více, než kolik sama stála (pokud se spokojíte s lednicí do cca 20 tisíc korun).
 • Lednici nenechávejte dlouho otevřenou. To samé platí o mrazničce. Lednice by také neměla být příliš blízko sporáku a nemělo by na ni přímo „pálit“ slunce. Aby lednice pak uvnitř udržela chladnější teplotu, vydá více energie.
 • Chladničku nebo mrazničku také neumisťujte příliš blízko stěny, do rohu nebo do výklenku.
 • Neukládejte do mrazničky neuzavřené tekuté potraviny, např. polévku, nápoje či vodu. I zmrzlé tekutiny se odpařují, a vytvářejí tak námrazu.
 • Lednici i mrazničku pravidelně čistěte a odmrazujte.
 • Vařte s pokličkou. Párou totiž uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 procent.
 • Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.
 • Do rychlovarné konvice napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
 • Pokud chcete něco ohřívat (pizzu) nebo rozpéct rohlíky, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač – ušetříte až 70 procent energie.
 • Nepředehřívejte troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.
 • Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.
 • Spotřebu teplé vody můžete snížit pomocí perlátoru.
 • Máte-li myčku, zapínejte ji, až když je zcela zaplněná nádobím. A není-li nádobí silně špinavé, stačí místo 60 °C použít program na 50 °C. Pravidelně také čistěte filtr.
 • Sviťte úspornými žárovkami.

NÁŠ TIP: Nejefektivnější metodou, jak lze ušetřit za energie, je změna dodavatele. V internetovém porovnávači dodavatelů energií na Prima Rádci získáte přehled všech nabídek na českém trhu. Rozdíly jsou neuvěřitelné...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.