Seriály a filmy

3. ledna 2014 14:09

Markéta Zídková

Než vypukne škola: Skvělí Christian Clavier a Gérard Depardieu jako Asterix a Obelix

Vtipné příběhy francouzských komiksových hrdinů se konečně v roce 1999 dočkaly hrané podoby. Režie se ujal nejzkušenější francouzský komediální režisér Claude Zidi a producenti filmu neváhali sáhnout hluboko do kapsy. Vznikla tak geniální zábava.

Komedie Asterix a Obelix je hranou verzí komiksových dobrodružství dvou svérazných galských hrdinů. Jsou spolu se svými přáteli z jedné malé vesničky nezdolní v tom, jak neustále odolávají Římanům.

Pomáhá jim v tom nejen důvtip, ale hlavně čarovný nápoj. Jediný, kdo ho nepotřebuje, je Obelix.

Tentokrát si svérázní obyvatelé hrdé galské vesnice budou muset poradit s prohnaným římským guvernérem Detritem, který se chce zmocnit nápoje a uchvátit moc samotného vládce Říma – Caesara.

Malý, ale neohrožený a lstivý bojovník Asterix (Christian Clavier) a jeho silácký přítel Obelix (Gérard Depardieu) se již dávno stali kultovními hrdiny pro několik generací čtěnářů a diváků nejen ve Francii. První komiks s galskými hrdiny vyšel v roce 1959 v novém francouzském časopise pro mládež s názvem Pilot. Od té chvíle si jej čtenáři zamilovali a sláva se šířila i za hranice.

U nás se objevil v českém znění pod křídly časopisu Sedmička pionýrů až v roce 1976.

Podívejte se na ukázku:

První rozpohybovaný Asterix spatřil světlo světa v roce 1967 a následovaly další a další příběhy vždy o krok lépe animované. Hraný příběh, který nabízíme, je prvním se skutečnými herci a kombinuje různé motivy z komiksových vydání. Pro francouzský filmový průmysl to byl nejdražší film všech dob. To se psal rok 1999.

Ovšem za tři roky mohli diváci navštívit kina, aby se pobavili na dalším z hraných Asterixových a Obelixových příhod „Asterix a Obelix: Mise Kleopatra“, a výroba tohoto snímku byla ještě o několik milionů dražší (Dáváme příští neděli.)

Jak uvidíte sami, tvůrci nešetřili na kostýmech, maskách, počítačových efektech, zkrátka na ničem. Ono, vyrovnat se kresleným příběhům je někdy dost fuška. Naštěstí ale výběr herců úspěch filmu podpořil. Jasným tahákem byl přeslavný Gérard Depardieu jako Obelix. Kvůli roli musel přibrat 20 kg, ale vůbec mu to nevadilo, protože komiks a postavu Obelixe si zamiloval už dávno.

Za to výběr herce, který by úspěšně ztvárnil Asterixe, byl náročnější. Jasné plus a velké štěstí měl nejen svým vzhledem, ale také tím, že se už od mládí věnoval komediálnímu žánru herec Christian Clavier. My jsme se s ním setkali ve známém filmu Návštěvníci, kde hrál rytířského sluhu dlašího světoznámého francouzského herce - Jeana Renoa.

Podívejte se na fotky:

U každého filmu je také jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, kdo bude daný film režírovat. Zde volba padla na zkušeného Clauda Zidiho. Pokud trochu sledujete francouzskou kinematografii, pak se vám asi jméno tohoto režiséra připomene v souvislosti s mnoha bláznivými komediemi, které jsme mohli vidět i u nás. Stačí připomenout sadu příběhů o Bažantech, nebo „Zvíře“ s Jeanem Paulem Belmondem, či povedenou klasiku v podobě „Křidýlko, nebo stehýnko“ a „Jeden hot a druhý čehý“ s energickým Luisem de Funésem.

Na skutečnou zábavu je tedy zaděláno a pokud vás baví i nápadité pohrávání s antickou historií a specifický francouzský humor, pak určitě Asterixe a Obelixe nepromeškejte.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.