Nový český film Narušitel v televizní premiéře na Primě

Silný příběh o životě letců socialistického Československa, který přináší opojné chvíle svobody ve vzduchu i kruté praktiky Státní bezpečnosti a udavačů. Nejen to uvidíte v českém dramatu Narušitel v sobotu 14. prosince ve 20.15 na Primě.

Napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehá láska k létání. To vše v kostce přináší film Narušitel.

Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Režisérovi a producentovi filmu bylo v době natáčení teprve osmnáct let. David Balda má k filmu osobní vztah, neboť ho natočil o svém dědečkovi, pplk. Vladislavu Baldovi. Ačkoliv se jedná o Davidův první celovečerní film, je to celkově již jeho třetí film v pořadí. „Začínal jsem takovým dokumentem o dědovi, který byl armádním pilotem a během své služby v letectvu ČSLA zachránil před sešrotováním letoun Z-126, zvaný Drakouš.

S ním se později jeden z hrdinů příběhu pokusí o ilegální přelet na Západ,“ vysvětluje David Balda, jenž je od malička fascinován létáním a charismatem, které prý piloti vyzařují. „Dědovy historky a vzpomínky dalších pilotů, které se spojily dohromady, jsou pak základem scénáře filmu.“

David Balda se mimo jiné na scénáři spolupodílel a krom toho, že stál za kamerou jako režisér, stál za ní i jako kameraman. „Já jsem už asi od třinácti běhal po městě a točil jsem to, co se tam děje,“ vzpomíná se smíchem rodák z Hradce Králové. „Můj druhý středometrážní film s názvem Nevinná krutost, který pojednává o psích zápasech, mi dal dost zkušeností k tomu, abych se odhodlal natočit něco většího.“

David Balda o svém prvním celovečerním filmu:

Jednou z hvězd českého filmu Narušitel je herečka Veronika Arichteva. Jak se jí s mladým panem režisérem spolupracovalo?

„Pro mě to byla první filmová zkušenost, neboť do té doby jsem točila jen seriály nebo televizní filmy, takže jsem byla velmi šťastná, že mě David oslovil. Vzpomínám si, že mi zavolal, řekl své jméno a že by mi chtěl nabídnout roli ve svém filmu. Tak jsem poděkovala, zadala jeho jméno do vyhledávače a našla jsem jeho fotky, o kterých jsem si původně myslela, že jsou staré, že je na nich tak mladý. Teprve časem jsem se dopídila, že je mu osmnáct, že začíná, a tak mi došlo, proč mě oslovil,“ prozradila pobaveně herečka v Show Jana Krause, která natáčení zpočátku brala jako takový experiment party mladých lidí, ale velice brzy ji strhlo jejich nadšení pro věc

Dívejte se na Narušitele ve čtvrtek ve 20.15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.