Seriály a filmy

25. listopadu 2015 01:30

Iva Kropáčková

O penězích trochu jinak. Otestujte svůj úsudek v pěti hádankách

Bystrá mysl, opatrné počítání či jiný úhel pohledu na věc. To vám pomůže při hledání řešení logických úloh, ale i při řešení každodenních finančních situací...

Peníze – myslíme na ně v podstatě každý den. Protože je potřebujeme, jsme závislí na tom, abychom je pravidelně získávali a začínáme být nervózní, když z účtu pomalu ale jistě mizí. Hledáme cesty, jak je zhodnotit nebo aspoň něco málo ušetřit. Právě takové tipy najdete i na našem webu. Pojďte ale pro tentokrát přemýšlet o penězích trošku jinak. Tady najdete pět výborných hádanek či úloh, kde hrají hlavní roli právě peníze. Možná vás taky, stejně jako nás, některé z nich znervózní nebo naštvou, necháte se nachytat, ale teď je cílem se hlavně pobavit a trochu si potrénovat mozek. Způsob uvažování, který je třeba k vyluštění hádanek, má velký smysl i při rozhodování ve světě financí (a obecně v životě). Třeba při vyjednávání podmínek smlouvy o pojištění či hypotéce nebo komunikaci s podomním prodejcem či neústupným operátorem na telefonu... Tak jak jste na tom? Přijdete na řešení? Nám daly zabrat všechny hádanky, až na tu třetí. :-)

Řešení všech úloh pak najdete na konci článku...

1. Sáčky peněz

Máte 10 stejných sáčků plných mincí, v každém sáčku je 1000 mincí. V jednom sáčku jsou ale všechny mince padělané a vy nevíte, ve kterém. Na první pohled mince vypadají úplně stejně. Pravá mince váží 1 gram, falešná 1,1 gramu. Problém vám pomůže vyřešit přesná digitální kuchyňská váha, díky ní můžete zjistit, ve kterém z pytlů jsou mince padělané. ALE, můžete ji použít jen jednou, tedy provést jen JEDNO vážení. Jak zjistíte jedním vážením, ve kterém sáčku jsou falešné mince?

2. Devět mincí

Máte devět zlatých mincí. Jedna mince je ale falešná a vy nevíte, která to je. Pouze víte, že je falešná mince o něco lehčí, než ty ostatní (váha všech ostatních mincí je stejná). Máte rovnoramennou váhu, ale můžete na ní vážit jen dvakrát. Jak zjistíte, která mince je falešná? (Mince jsou od sebe k nerozeznání a jinak než přesným vážením se lehčí mince poznat nedá.)

NÁŠ TIP: Spočítejte si v online kalkulačkách, kolik můžete ušetřit či vydělat:>>> Energie>>> Povinné ručení>>> Penzijní spoření>>> Hypotéka>>> Mobilní tarify>>> Kreditní karty

3. Sčítání peněz

Sčítejte:

Máte 1000 Kč

Plus 40 Kč

Ještě jednou plus 1000 Kč

Plus 30 Kč

Ještě jednou plus 1000 Kč

Plus 20 Kč

Plus 1 000 Kč

A nakonec plus 10 Kč

Kolik máte celkem peněz?

4. Dvě mince...

Dvě mince mají dohromady hodnotu 3 Kč, i když jedna z nich není koruna. Jaké jsou to mince?

5. Útrata za nákup – příklad od přijímaček na střední školu

Zuzka, Lucka a Monika šly nakupovat. Utratily dohromady 50 korun a zbylo jim 5 korun. Kolik korun měla každá z nich před nákupem, jestliže Lucka měla třikrát víc než Zuzka a Monika měla o 5 korun víc než Zuzka?

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky peníze logické hádanky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.