Seriály a filmy

20. května 2016 00:30

Iva Kropáčková

Od nehody ujede každý šestý řidič. Jak uplatnit náhradu škod, když neznáte viníka?

Tohle není úplně výjimečný scénář: Viník ujel z místa dopravní nehody. Nehodou přitom nemusí být jen srážka na silnici, ale třeba i to, když vám někdo „zruší“ zaparkované auto. Na otázku, kdo to udělal, navazuje otázka, jak se dostat k úhradě škody z jeho povinného ručení.

Je to neuvěřitelné, ale jen loni se stalo přes patnáct tisíc nehod, kdy viník z místa havárie ujel. To je 16,2 procenta z celkového počtu nehod. Přitom podle policejních statistik při těchto nehodách čtrnáct lidí zemřelo a dalších 780 bylo zraněno. Ve chvíli, kdy vám někdo na autě způsobí škodu, ale k odpovědnosti se nehlásí, může nastat nejeden problém s tím, kdo vám škodu zaplatí. Nikdo neví, z jakého povinného ručení by měla být škoda uhrazena. V případě, že viník od místa nehody neujede, je vše snazší. Stačí společně vyplnit a podepsat záznam o dopravní nehodě – musí obsahovat určení místa a času dopravní nehody, identifikaci účastníků a vozidel, popis příčin nehody, jejího průběhu a následků a celou věc předat pojišťovně. V opačném případě je to ale dost nepříjemná komplikace.

Porovnejte a ušetřete průměrně 3 000 korun: ONLINE APLIKACE – Ceny povinného ručení

Viník neznámý: Co dělat?

Nicméně podle analytika Prima Rádce Zdeňka Nováka i v tomto případě ale nemusí být situace zase až tak ztracená. „V případě, že viník od nehody odjel, vždy volejte policii. Budete-li dostatečně aktivní, viníka se může podařit vypátrat třeba díky kamerovému systému. Pomoci mohou i výpovědi případných svědků. Jakkoli si policie na místě vše nafotí, i vy si udělejte vlastní fotografie škody pro případ, že by byl nějaký problém,“ vysvětluje Novák.

Škoda na zdraví je proplacena vždy

Když se viník najde, pojišťovna škodu proplatí z jeho povinného ručení. Kdyby se ukázalo, že viník zákonné pojištění nemá, škodu vám proplatí garanční fond České kanceláře pojistitelů. „Pokud viník odjede od vážné dopravní nehody, při které je někdo zraněn, nebo dokonce zemře, a pachatele se nepodaří vypátrat, jsou poškozenému veškeré škody na zdraví i majetku taktéž uhrazeny z garančního fondu České kanceláře pojistitelů,“ doplňuje Novák.

Stojí to za pokus...

Výše uvedený postup podle Nováka nemusí vždy vyjít, ale vždy stojí minimálně za pokus, protože jinak budete škody na vašem vozidle hradit vy sami. Jedinou jistotu, že škodu na vozidle nikdy nebude platit vy, získáte sjednáním havarijního pojištění. V tomto případě je pak vhodné uzavřít kvalitní smlouvu s co nejvyšším plněním a bez velkého množství výluk z plnění.

Minusové body a pokuta

Každý řidič, který odjede od dopravní nehody, se dopustí přestupku, za který hrozí sedm trestných bodů a ve správním řízení pokuta ve výši dva a půl až pět tisíc korun. Když stejný přestupek spáchá dvakrát během dvanácti po sobě jdoucích měsíců, může být potrestán zákazem řízení až na půl roku. Jestli při nehodě došlo ke zranění, jde už o trestný čin neposkytnutí pomoci, za který hrozí až pět let vězení.

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, jak nastavit smlouvu a ušetřit

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.