Oldřich a Božena: Příběh lásky ukáže milostné scény i kruté násilí

Půvabná a nadějeplná legenda o přemyslovském knížeti, který neplodnost své urozené ženy překonal svazkem s krásnou, avšak prostou dívkou, je v podání režiséra Otakara Vávry velmi drsným a poměrně násilným vhledem do české historie přelomu 10. a 11. století. Primu sledujte ve středu ve 21.45.

Jaromír a Oldřich, dva potomci rodu Přemyslovců a zároveň nesmiřitelní soupeři. Slabý a neprůbojný Jaromír (Ladislav Frej) zůstává bez dědice, navíc nedokáže sjednotit rozhádanou českou šlechtu. To vše hraje do noty německému císaři. Naproti němu Oldřich (Jiří Bartoška), divoký, beze strachu, s charakteristikami opravdového vládce. Ale ani jeho žena, císařova neteř Juta (Jana Šulcová), mu zatím nedala mužského potomka, který by byl pokračovatelem rodu. Proto když se Oldřich jednou na lovu zamiluje do prosté dívky Boženy (Ilona Svobodová), okamžitě se s ní ožení v naději, že mu dá potomka, na kterého čeká.

Podzimní program Primy: Osobně vás provede ředitel programu Petr Vladyka

Láska mezi knížetem Oldřichem a selkou Boženou je naplněna a narozením jejich syna Břetislava dostávají Češi nového knížete. Oldřich sice musí život svého syna tvrdě hájit, ale o to silnější však později usedá kníže Břetislav na přemyslovský stolec a obnovuje slávu svého rodu a vytváří pevné jádro českého státu.

Ovšem pozor! Připravte se na to, že film není jen žánrovým idylickým obrázkem. Snaží se historicky věrně ukazovat život šlechty na počátku temného středověku včetně intrik a úkladů, které na sebe strojí. A to včetně vyobrazování násilí. Krev, kastrace, oslepení nepohodlného bratra, to vše jako krutý, ale legitimní prostředek získání moci.

Pár zajímavostí o filmu:

  1. Film vznikl podle divadelní hry Františka Hrubína. Také hereckým výkonům je vyčítána jistá divadelnost.
  2. Režisér Otakar Vávra jako specialista na historická dramata se snažil o co největší věrohodnost reálií, včetně středověkého způsobu života, zvyků, oblečení postav i prostředí.
  3. Byl to prý také právě režisér, kdo poetický Hrubínův scénář ve snaze o co nejbližší připodobnění době středověku opepřil násilím a krutostí. Podle historiků ale nejde o žádnou bezúčelnou drastičnost, ale spíše o přesnější vyobrazení tehdejší doby.
  4. Režisér Vávra se kromě násilí nevyhýbal ani natáčení erotických scén.
  5. Oldřich se s Boženou podle dějinných pramenů setkal v obci Peruc poblíž západočeských Loun. Údajně při setkání se šlechticem opravdu prala. Podle toho dostala později jméno i vesice Perúc – Peruc.
  6. Ve filmu dále hrají Libuše Geprtová, Boris Rösner, Jan Přeučil, Jaromír Hanzlík, Jiří Adamíra, Yvetta Kornová, Pavel Nový či Oldřich Navrátil.

Historickou filmovou fresku Oldřich a Božena (1984) plnou českých hereckých hvězd si pusťte ve středu ve 21.45 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.