Seriály a filmy

26. května 2019 19:50

ONLINE: Výsledky voleb do Evropského parlamentu v ČR

Evropský parlament bude mít po dnešku nové složení. V Česku vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů), 4 mandáty má druhá ODS, po 3 mandátech mají třetí Piráti a čtvrtá koalice STAN + TOP 09, SPD a KDU-ČSL získaly po 2 mandátech a jednoho poslance bude mít KSČM. Propadákem skončily volby pro ČSSD, která neobhájila ani jedno křeslo.

Podrobnější přehled prognóz a výsledků voleb v zemích EU mimo Česko najdete zde. Text pokračuje v online reportáži níže:

ONLINE REPORTÁŽ:

1:40 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Naše online reportáž právě končí. Další informace se dozvíte během dnešního dne jak na našem zpravodajském Facebooku a webu primazpravy.cz, tak ve zpravodajských relacích na TV Prima.

1:33 - Výsledky eurovoleb ovlivní i složení Poslanecké sněmovny. Do Evropského parlamentu totiž míří tři dosavadní poslanci Radka Maxová (ANO), Veronika Vrecionová (ODS) a Mikuláš Peksa (Piráti). V dolní komoře Parlamentu je proto bude muset nahradit někdo jiný.

1:30 - Složení Evropského parlamentu na základě dostupných prozatímních nebo konečných vnitrostátních výsledků:

1:23 - Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci prohlásil, že před 5 lety při stejném počtu voličů to byly mandáty tři. Teď jen jeden pro Kateřinu Konečnou. Popřál vítězi voleb - Hnutí ANO. Podle něj je vidět hluboká propast mezi velkými, malými městy a venkovem v přístupu k politice.

Staronová europoslankyně Konečná za KSČM v poděkování zmínila, že sice zůstala sama, ale s ještě větší intenzitou bude řešit problémy a bojovat za české zájmy.

1:22 - Europoslanec Pavel Telička ocenil, že jeho hnutí Hlas se ve volbách do Evropského parlamentu stalo nejúspěšnější mimoparlamentní stranou. Přesto končí, hnutí získalo jen 2,38 procenta hlasů. V minulých volbách byl do europarlamentu zvolen za ANO, ale s hnutím se rozešel. Odchodu podle svých slov nelituje.

1:20 - Statistici měli data o hlasování v evropských volbách na serverech už od sobotního večera. Byla zašifrovaná a šifrovací klíče byly rozdělené mezi několik lidí. Finální výpočet rozdělení mandátů provedli až v neděli večer, řekl novinářům předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

1:10 - Z Česka míří do Evropského parlamentu 11 nováčků. Svůj mandát si dokázali obhájit Jan Zahradil, Evžen Tošenovský (oba ODS), Kateřina Konečná (KSČM), Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil (oba TOP 09), Stanislav Polčák (STAN), Dita Charanzová, Martina Dlabajová (obě ANO), Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová (oba KDU-ČSL).

1:00 - Záznam tiskové konference Pirátů:

0:57 - KDU-ČSL i nadále s Pavlem Svobodou počítá. Potvrdil to předseda strany Výborný i europoslankyně Šojdrová. Lídr kandidátky ve volbách propadl.

0:50 - Eurokomisařka Věra Jourová ohodnotila výsledky voleb:

0:48 - Vůbec nejmenší zájem o volby zaznamenali v obci Vřesová na Sokolovsku. K volbám přišlo pouhých 8,63 procent voličů. Naopak nejvíce lidí odevzdalo svůj hlas v obci Čilá u Rokycan, a to 90 %.

0:43 - Vyjádření uskupení „ANO, vytrollíme europarlament“, které získalo přes 1,5 %:

0:40 - Záznam tiskové konference ODS k výsledkům voleb, ve kterých obsadili občanští demokraté druhé místo:

0:35 - Rozhovor s předsedou SPD Tomiem Okamurou. Jak hodnotí výsledky voleb?

0:30 - Andrej Babiš okomentoval i výsledky v zahraničí. „Prezident Macron ve Francii má velké problémy se žlutými vestami. Měl těžkou situaci. Čekal jsem ještě větší rozdíl mezi jeho uskupením a Le Penovou.“

0:25 - Rozhovor s europoslancem KDU-ČSL Tomášem Zdechovským, který obhájil svůj mandát:

0:20 - Výsledky voleb okomentoval na Twitteru také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček:

0:10 - Andrej Babiš za Hnutí ANO na tiskovém brífingu také poděkoval občanům, kteří ANO volili. Považuje to za úspěch. Všichni podle něj jeli „antibabiš“ kampaň. „Pokud nejsme schopni v 21 europoslancích rerezentovat jednotně malou Českou republiku, je mi to líto. Antikampaň proti nám byla intenzivní a sprostá. Nepovedlo se nikomu nás poškodit. Vyhráli jsme. Je to indikátor, že naše vláda funguje skvělě“, řekl v úvodu premiér. Dita Charanzová už v úterý odlétá do Bruselu. Poděkovala za podporu rodině i své tchýni.

0:05 - Tisková konference vítěze voleb hnutí ANO:

0:03 - Generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško se stal europoslancem SPD díky preferenčním hlasům. Přeskočil z osmého místa, obdržel čtvrtý nejvyšší počet hlasů. Na tiskové konferenci poděkoval za důvěru svým voličům.

23:58 - Tomio Okamura poděkoval voličům za důvěru. „My se ihned zapojíme, před okamžikem mi gratulovala i paní Le Penová. Od pondělí začnou jednání o naší frakci. Uvidíme, jak se vše vyvine. Gratuluji našim kolegům ve Francii a Itálii ke skvělým výsledkům“.

23:56 - Lídr kandidátky KDU-ČSL Pavel Svoboda poděkoval voličům za podporu. Sám přitom jako jednička kandidátky mandát neobhájil.

23:54 - Kandidáti s nejvyšším počtem preferenčních hlasů:

  • Luděk Niedermayer (TOP 09) 67 430
  • Dita Charanzová (ANO) 53 924
  • Jan Zahradil (ODS) 51 381
  • Hynek Blaško (SPD) 47 505

23:52 - ODS skončila druhá. Má 4 mandáty. Předseda Fiala poděkoval voličům, pogratuloval vítězi a řekl, že doufá, že je to naposledy, co ANO zvítězilo. „Máme dvakrát tolik hlasů i mandátů než minule. Volby vyslaly signál - rýsuje se tu čas změny, chceme voličům nabídnout alternativu za Hnutí ANO“, řekl Fiala. Lídr kandidátky Jan Zahradil doplnil, že ODS zvolila reformu, umírněnost a volič na to slyšel. „Chceme jinou EU - vícerychlostní. EU, která toho udělá méně, ale lépe. Od zítřka na tom budeme usilovně pracovat,“ dodal Zahradil.

„Bude zajímavé sledovat, jestli paní Jourová bude pro pana Babiše spotřebním materiálem, že po použití ji odloží. Nebo opět otočí o 180 stupňů a udělí ji milost. Sledujte to s námi“, vyzval voliče europoslanec Zahradil.

23:48 - Jak výsledky hodnotí předseda Pirátů Ivan Bartoš?

23:43 - Kolik peněz dostanou strany za hlasy, které obdržely?

!function(e,t,s,i){var n="InfogramEmbeds",o=e.getElementsByTagName("script")[0],d=/^http:/.test(e.location)?"http:":"https:";if(/^\/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window[n]&&window[n].initialized)window[n].process&&window[n].process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement("script");r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,"infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js");

23:40 - Velký skok předvedl také bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Z 15. místa kandidátky ODS se díky preferenčním hlasům vyšvihl na druhu pozici. Předběhl tak původní dvojku, obhajujícího Evžena Tošenovského, i trojku Veroniku Vrecionovou.

23:35 - Luděk Niedermayer za TOP 09 je absolutním vítězem - co se týká preferenčních hlasů.

23:32 - Předseda ČSSD Jan Hamáček vysvětluje, proč strana propadla ve volbách a v Evropském parlamentu zastoupení mít nebude:

23:30 - Piráti po vyhlášení výsledků začali slavit:

23:25 - Piráti poprvé vstoupí na půdu EU! Ivan Bartoš řekl, že díky 3 mandátům jsou zase dál. LÍdr kandidátky Marcel Kolaja poděkoval voličům. „Jdeme do EU s 20 prioritami a už za pár hodin odlétáme vyjednávat.“

23:20 - ČSSD SE POPRVÉ DO EU nedostala! Jan Hamáček: „Výsledek je tvrdá rána a ten výsledek bolí. Lidé na kandidátce si kampaň oddřeli, nesmí je to odradit od práce pro stranu. Restart strany musí být silnější. Testem pro nás budou za rok a něco další volby do krajských zastupitelstev a to bude nás směr.“

23:18 - V Evropském parlamentu za Česko zasednou zástupci sedmi politických stran.

23:16 - Pohled do tábora STAN a TOP 09 po zveřejnění výsledků:

23:06 - VOLBY DO EP VYHRÁLO HNUTÍ ANO (6 poslanců), druhá je ODS (4 poslanci), třetí Piráti (3 poslanci), 3 mandáty mají také STAN s TOP 09. ČSSD se do Evropského parlamentu nedostala!

23:05 - Volební účast v ČR činila 28,72 %, což je historicky nejvyšší účast ve volbách do EP v Česku.

23:02 - Oficiální vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu:

22:58 - Odhady toho, které frakce zvítězily v jednotlivých zemích. Za několik málo minut se dozvíme, na kolik jsou tyto odhady přesné.

22:50 - Ivan Bartoš za Piráty řekl, že je překvapený, že kampaň jeho strany byla vnímána pozitivně. „Jsme napjatí, 4 mandáty by nebyly špatný. Těším se, až vyšleme ty naše zástupce do EU a propojíme českou a evropskou politiku... Evropa musí podle něj pracovat na společné obraně hranic a boji proti daňovým rájům, to trápí Čechy,“ dodal šéf Pirátů.

22:35 - „Tři mandáty a jsem nadmíru spokojený“, řekl v rozhovoru pro TV Prima Jiří Pospíšil, lídr TOP 09. Podle něj je pro nás členství v EU výhodné. Debaty v kultivované kampani byly věcné, nebyly žádné podpásovky. Má u sebe talisman a věří že snad zafunguje, ale neprozradí jaký.

22:32 - Nová projekce předpokládaného složení Evropského parlamentu:

22:28 - Jan Zahradil / lídr ODS / si myslí, že lidé nerozumí co dělá EU, mají pocit, že Unie strká nos do věcí, do kterých jí nic není, proto nejdou volit. Bude spokojený, když zvýší mandáty ze dvou na čyři. Podle něj se průzkumy různí, stále věří i ve výhru nad ANO a Piráty.

22:25 - Zákulisím volebního štábu KDU-ČSL vás provede Nela Friebová:

22:20 - „Kostky jsou vrženy, čekáme na výsledek... já mám svědomí čisté, udělala jsem maximum v komunikaci s voliči. V první pětce máme i 35leté kandidáty, někteří už jsou zkušení. Nejdeme tam jako nezkušení, pokud budu znovu zvolená, pomůžu jim,“ řekla v rozhovoru pro TV Prima Kateřina Konečná, lídr KSČM. “Kampaň byla unikátní i v týmu lidí, překvapila mě nejvíc ta manipulace ze strany SPD. Zažila jsem spoustu podpásovek, chovali se jak kamarádi, to bodnutí do zad jsem nepochopila, myslím,že to bude mít ještě dohru. Chceme aspoň tři mandáty, tak bych byla spokojená. Pod tři mandáty bych byla zklamaná. Když neobhájím, dám si dovolenou, uklidím a budu se věnovat synovi. Nebojím se jiné práce, není to o Kateřině Konečné,“ dodala.

22:15 - Rozhovor s lídrem kandidátky ODS Janem Zahradilem:

22:12 - Občerstvení u Pirátů:

22:08 - Statistický úřad letos poprvé zveřejní výsledky nejen online, ale také na tiskové konferenci.

21:55 - Rozhovor s lídryní kandidátky KSČM Kateřinou Konečnou. Co ji během kampaně nejvíc překvapilo?

21:50 - Zpřesněný odhad rozdělení mandátů v novém Evropském parlamentu:

21:45 - rozhovor s lídrem kandidátky hnutí ANO Ditou Charanzovou:

21:40 - Občerstvení ve volebním štábu KSČM:

21:32 - Ve volebním štábu komunistů dnes večer operuje Tomáš Polák. Jak to vypadá v zákulisí?

21:30 - Ten, kdo dnes zavítá do volebního štábu Starostů a TOP 09 v pražské Malostranské besedě, rozhodně neprohloupí. Alespoň tedy co se gastronomického zážitku týče.

21:25 - Ve volebním štábu Pirátů na Praze 2 asi dneska nuda nebude. O tom vás přesvědčí Kristýna Vedralová:

21:15 - Matěj Rychlý sleduje situaci u Starostů a TOP 09 v Malostranské besedě:

21:07 - Zákulisím volebního štábu SPD vás provede Karel Rychlý:

21:02 - V sídle ČSSD v Lidovém domě mapuje situaci reportér Josef Mádle. Podívejte se, jaká tam vládne atmosféra:

20:55 - V pražské Truhlářské ulici, kde sídlí volební štáb ODS, sleduje situaci Jan Marvan. Tady jsou aktuální informace:

20:50 - Ve volebním štábu ANO je reportér Zbyněk Zykmund. Jak to tam aktuálně vypadá?

20:45 - První odhad nového rozložení sil v Evropském parlamentu:

20:30 - Podle dosavadních odhadů dosáhla volební účast v Česku 20,2 %, uvedl to server denníku The Guardian. Pokud se tato čísla potvrdí, bude se jednat oproti roku 2014 o dvouprocentní nárůst.

20:15 - Kdy budou zveřejněny výsledky voleb v Česku?

20:10 - Podle odhadů by celková volební účast (součet všech 28 členských zemí) mohla přesáhnout 50 %. Jednalo by se tak o nejvyšší účast za přibližně 20 let.

19:50 - Ve většině členských státech EU je o volby větší zájem než před 5 roky. Česká republika není výjimkou:

19:40 - Některé státy už zveřejnily první povolební odhady. V Maďarsku by měla například drtivě zvítězit vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, v Rakousku lidovci kancléře Sebastiana Kurze a v Německu CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podrobnější přehled prognóz a výsledků voleb v zemích EU mimo Česko najdete zde:

19:35 - Ve volebním štábu Pirátů jsou přípravy v plném proudu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.