Seriály a filmy

8. srpna 2020 09:30

Petrolejový princ, Vinnetou a Old Surehand. Proč musel mít Vinnetou druhého pokrevního bratra?

Náčelník Apačů Vinnetou chce na Divokém západě opět nastolit mír. Jeho plány mu ale chce překazit zákeřný cizinec, Petrolejový princ. Ještě že má Vinnetou po boku svého věrného druha Old Surehanda! Dívejte se na klasickou mayovku v pondělí 10. srpna od 20.15 na Primě.

Petrolejový princ je další zfilmování oblíbených indiánských příběhů na motivy knih Karla Maye. Od své literární předlohy se poměrně zásadně liší, na atraktivitě i oblibě to ale snímku neubírá. Mezi fanoušky mayovek se jedná rozhodně o jedno z klasických děl.

Podívejte se na upoutávku:

Petrolejový princ chce spáchat zločin, má zájem prodat bankéři Duncanovi petrolejový pramen, jenž ale ve skutečnosti neexistuje. Vinnetouovi a Old Surehandovi se ale podaří neštěstí částečně zabránit. Bohužel, Petrolejový princ má v záloze ještě zákeřnější plán, který by měl za následek znepřátelení bílých přistěhovalců a indiánů. To Vinnetou nemůže dopustit a spolu s bílým bratrem Old Surehandem se snaží lstivé záměry Petrolejového prince zmařit. Ve hře jsou životy celých indiánských kmenů…

Vinnetou a druhý bílý bratr

Ve snímku Petrolejový princ nevystupuje Old Shatterhand, ale Vinnetoův druhý bílý bratr, Old Surehand. Proč? V knižní předloze hraje sice prim Old Shatterhand, jenže v době, kdy se snímek natáčel, točil představitel Old Shatterhanda Lex Barker orientální mayovky a neměl čas natočit Petrolejového prince. Produkční společnost se totiž chopila úprav příběhu a do děje zasadila postavu Old Surehanda v podání Stewarda Grangera.

Tato pátá zfilmovaná mayovka se natáčela v Berlíně, Zábřehu a v mnoha externích lokacích. Produkčně byla tedy příprava filmu velmi náročná, jen převozy rekvizit, kostýmů a štábu musela obstarávat svita nákladních automobilů.

Záhadné nehody

Filmování poznamenalo také několik nehod. Jedna z největších se odehrála na rozbouřené řece Cetina, kde se natáčela plavba voru a také útoky Navajů na osadníky. Málem zde utonul jeden z jugoslávských kaskadérů, vodní vír stáhl pod hladinu také vedoucího natáčení Herberta Kerze, při scéně s vorem se dokonce zranil i představitel Vinnetoua Pierre Brice – natáčení pak komplikovala jeho tržná rána na ruce.

Původní záměr producenta Horsta Wendlandta na závěr příběhu byl divácky o dost zajímavější, než jak snímek ve skutečnosti končí. Wendlant totiž chtěl, aby se na plátně v jeden moment objevili dva slavní „bílí bratři“ Divokého západu, Old Shatterhand a Old Surehand. Měli tak udělat nenápadnou reklamu následujícímu snímku Vinnetou – Poslední výstřel. Jenže Lex Barker neměl čas natočit ani jedinou krátkou scénu, a tak snímek končí bez Old Shatterhandovy přítomnosti.

Mayovku Petrolejový princ sledujte v pondělí od 20.15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.