Seriály a filmy

24. února 2019 08:00

Po přečtení spalte aneb správně Coenovsky švihlej biják

George Clooney a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v hodně netradiční černé špionážní komedii. Herecký koncert pěti oscarových umělců si nezapomeňte vychutnat v neděli ve 22.20 na Primě.

Cynik a sprosťák Osbourne Cox (John Malkovich) je agent CIA, jehož kariéra i manželství jdou poslední dobou pěkně z kopce. V práci to stojí za starou belu a vztah k chladné a vypočítavé Katie už dál nemůže snášet. Jediným východiskem z jeho situace se zdá být láhev tvrdého alkoholu a Ozzie se ho bez výčitek chápe.

Harry Pfarrer (George Glooney) je přepečlivý úředník ministerstva financí, který za zády své milující ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si vyrábí amatérské sexuální pomůcky. Za zmínku taky stojí, že udržuje intimní poměr s Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton), které slibuje, že se co nejdřív rozvede (aniž by to samozřejmě měl v úmyslu). Panovačná Katie s Harrym plánuje budoucnost, jež má odstartovat rozvod s Ozziem, na který se pečlivě připravuje.

Když její manžel dostane kvůli své závislosti na alkoholu konečně vyhazov z práce, rozhodne se o létech strávených u CIA napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel rukopisu se zmocní Katie a od ní omylem putuje do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejího natvrdlého kolegy Chada (Brad Pitt).

Oba prosťáčci vidí v nenadále získaných informacích báječnou příležitost k tomu, jak přijít k velké hotovosti. Nelení a svůj objev nabídnou – komu jinému – než Rusům! Nevědomky tak spustí řetězec událostí, které už tak bizarní příběh dovedou do absolutní absurdnosti.

Možná jste o filmu Po přečtení spalte nevěděli…

  • Snímek byl již šestou spoluprací bratří Coenů s herečkou Frances McDormand a třetí s Georgem Clooneym.
  • Scénář k filmu bratři Coenové napsali ve stejné době, kdy vytvářeli scénář ke snímku Tahle země není pro starý. Podle svých slov to střídali – jeden den pracovali na jednom scénáři a druhý den na druhém.
  • Jak bratři přiznali na festivalu v Benátkách, všechny role byly psány přímo na tělo hercům, kteří je pak ztvárnili. Všechny, kromě role Tildy Swinton.
  • Když se Brad Pitt alias Chad poprvé setká s Johnem Malkovichem alias Ozziem, představí se jako pan Black – stejným jménem, jaké nesla jeho postava ve snímku Seznamte se, Joe Black. (1998)

Režie: Joel Coen, Ethan Coen Scénář: Ethan Coen, Joel Coen Kamera: Emmanuel Lubezki Hudba: Carter Burwell Hrají: George Clooney, John Malkovich, Tilda Swinton, Frances McDormand, Brad Pitt, Richard Jenkins, J.K. Simmons, David Rasche, Olek Krupa, Jeffrey DeMunn, Crystal Bock Rok uvedení: 2008


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.