Seriály a filmy

21. března 2017 00:55

Iva Kropáčková

Podezřelý e-shop: Zboží objednáno, zaplaceno, ale ani po měsíci nedorazilo. Co dělat?

Ne každému e-shopu se dá věřit...

Nakupujete na internetu? I přesto, že ve většině případů je takto uskutečněný obchod bezpečný, neměli byste se spoléhat na to, že všechny e-shopy jsou seriózní. Nákup online se proto ne vždy zrealizuje tak, jak má. Takovou zkušenost má i Věra, která se na náš web obrátila s žádostí o pomoc. "Objednala jsem si zboží po internetu a zaplatila z účtu. Do dnešního dne (více než měsíc) mi zaplacené zboží nepřišlo a obchod se mnou nekomunikuje. Co s tím?", ptala se nešťastná žena.

Do 30 dnů je limit...

Podle zákona musí být zboží zakoupené na internetu zasláno nejpozději do třiceti dnů, pokud se s prodejcem nehodnete na jiném termínu. Nestane-li se tak, jako v případě čtenářky Věry, je vhodné podle právníků postupovat v takové situaci následovně:

 1. V případě, že vám prodejce v této lhůtě zboží nezaslal, požadujte vrácení uhrazené částky.
 2. Písemně odstupte od smlouvy a zároveň vyzvěte prodejce k vrácení peněz do 14 dnů doporučeným dopisem s dodejkou.
 3. V písemném odstoupení a výzvě k vrácení peněz zdůrazněte, že po uplynutí této lhůty požádáte příslušný soud o vydání platebního rozkazu.
 4. Odstoupit můžete i e-mailem, zvlášť pokud tuto možnost prodávající zaručuje. V případě, že vaše odstoupení emailem nebude prodávajícím akceptováno (žádejte zprávu o potvrzení, že odstoupení vzal prodávající na vědomí, tak poznáte, zda je třeba případně i odstoupit písemně).
 5. Písemné odstoupení - doporučeným dopisem - ovšem můžete v případě sporu lépe prokázat. Soud na základě vaší žádosti vydá platební rozkaz na zaplacení dlužné částky k vašim rukám.

7 bodů, jak bezpečně nakupovat v e-shopu

Následující postup doporučujeme dodržovat obecně vždy při nakupování přes internet:

 1. Důkladně si vždy přečtěte obchodní podmínky.
 2. Nakupujte u ověřených e-shopů a vyhýbejte se podezřele výhodným cenám.
 3. Sledujte diskuzní fóra a reakce zákazníků (například Heureka.cz) – negativní reakce zákazníků by měly být varováním, že prodejce se nechová korektně.
 4. Obezřetní buďte u obchodů s krátkou historií.
 5. Nebudou-li vám obchodní podmínky vyhovovat nebo budou-li ohlasy na e-shop negativní, raději nic neobjednávejte a smlouvu neuzavírejte. Ušetříte si spoustu starostí...
 6. Nebo nejste-li si jisti korektností e-shopu, například, pokud objednáváte poprvé nebo e-shop funguje krátce, neplaťte za zboží předem, ale nechte si ho poslat na dobírku.
 7. Pokud platíte převodem nebo přes internet, je vhodné mít na tyto platby zřízen jiný účet, než na kterém máte většinu peněz nebo na který vám chodí výplata.

Na otázky našich čtenářů, které se týkají právní oblasti, odpovídá tým advokátů pod vedením Mgr. et Mgr. Viktora Fojta, zakládajícího partnera advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Hrozí vám exekuce? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima RÁDCI máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun, některé jsou zdarma. Aktuálně od nás můžete dostat kredit na vygenerování smluv ve výši 200 Kč po registraci zde.

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.