Podívejte se, jak vypadá život, když po vás jde jakuza

Cizí země i jazyk a krutý svět zločinu. Slavný filmař Takeši Kitano ve filmu Ve spárech jakuzy potvrdil, že je jedním z nejvýznamnějších japonských umělců. Vstoupíme s ním do drsného příběhu osamělého bojovníka, který chce pomstít nelítostnou smrt své rodiny. Snímek vysílá Prima v pondělí ve 22.50.

Odlehlý filmařský svět země vycházejícího slunce zrodil už nejednu hvězdu světového měřítka. Mezi ně se jistě může zařadit i neuvěřitelně plodný Takeši Kitano. Na našich obrazovkách jste se s ním mohli setkat např. v zábavné TV soutěži Takešiho hrad, kterou vysílala Prima COOL a v níž byl Takeši ústřední postavou.

Byla to ale jen jedna z mnoha tváří charismatického umělce, který se prosadil nejen v zábavné soutěži, ale také jako režisér i herec v oceňovaných snímcích. Sám získal za svou tvorbu např. francouzský Řád umění a literatury.

Filmařinou ale Kitanova tvorba zdaleka nekončí. Zabrousil i do mnoha jiných uměleckých oblastí, mimo jiné do literatury. Po závažném úrazu v r. 1995 se navíc začal realizovat rovněž jako malíř a výtvarné vidění světa se pak odrazilo v jeho pozdějších filmech včetně snímku Ve spárech jakuzy.

Nechvalně známá japonská mafie jakuza získala za dobu svého trvání mnoho přívlastků. Jeden z nich je asi nejvýstižnější – krvavá. Vznikla v Japonsku zhruba v 18. století, do dnešní podoby zločinecké organizace se přerodila po 2. světové válce. Jakuza je notoricky známá pro svůj přísný kodex chování a propracovanou organizaci. Není tedy divu, že často přitahuje filmaře.

I když bychom čekali, že v příběhu o nemilosrdné jakuze půjde jen o asijské reálie, podsvětí plné soupeřících gangů v USA nás přesvědčí, že problém vlivných mafií se nevyhýbá ani ostatním kontinentům. Právě na to narazí bývalý člen jakuzy Yamamoto, když se snaží vyrovnat s vyvražděním své rodiny a hledá v USA svého bratra. Svět zločinu ale Yamamota dostihne zdrcujícím způsobem i tam.

Režie i hlavní úlohy se ujal již zmíněný Takeši Kitano a s velkou dávkou erudice se mu podařilo nastínit pochmurnou atmosféru zaprodanců zločinu. Strnule drsná Kitanova tvář navíc dokonale koresponduje s tíživou situací hlavního hrdiny, která se s každým dalším zvratem děje ještě více komplikuje.

Na film Ve spárech jakuzy se podívejte v pondělí od 22.50 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.