Seriály a filmy

3. února 2018 20:00

Gabriela Gabrielová

Podvodníčky Pumpaře od Zlaté Podkovy dostihne kriminálka v sobotu odpoledne

Máte někdy cukání stěžovat si dnešní poměry? Pumpaři vám osvěží paměť na pravý zašlý socialismus v komedii režiséra Otakara Fuky! Přičichněte si v sobotu v 16.30 na Primě

Na rok 1978 poměrně odvážné téma o rozkrádání socialistického majetku a o tom, jak i malé podvodné živly dokáží nebezpečně podvracet republiku.

U jedné benzinové pumpy pracuje zavedená parta: vedoucí Vávra (Josef Vinklář), inženýr Stejskal (Miroslav Moravec), floutek zapálený do karate Karafa (Jiří Krampol) a starý pán Dvořák (Václav Lohinský).

Pánově ví, jak v tom chodit, aby jim část zisku plynula stranou zájmu všech rovnou do jejich kapes. Jenže dokonalý systém se jim zhroutí, když starého pána už přestanou levárny kluků bavit a najde si spořádanou práci u jiné benzinky.

Pánové jsou nuceni přijmout nového zaměstnance – mladého Zdeňka Černého (Jiřího Bartošku) a do všeho ho zaučit. Jenže jak divák postupně začíná tušit, čeká na ně velké překvapení…

Věděli jste, že…

  • Snímek byl natočen na motivy opravdového kriminálního případu rozkrádání u jedné benzinky.
  • Motorest ze snímku se nachází ve Zdibech a jmenuje se Stará pošta. Pumpa, kde pracuje naše nechvalně známá parta, je dnes čerpací stanice Benzina v ulici Poděbradská v Praze 5 v Motole a na stejné adrese byste našli i Motel Zlatou Podkovu, nynější Hotel Golf. A nakonec pumpa pod mostem, kde později pracoval starý pan Dvořák, je v současnosti čerpací stanice Robin Oil v ulici Strakonická v pražské Malé Chuchli.
  • V jedné z vedlejších rolí (úřednice OPBH) se mihne mladičká teprve pětadvacetiletá Gabriela Osvaldová.
  • Jiřímu Bartoškovi bylo v době natáčení jednatřicet, ale uvidíte sami, že vypadal tak na osmnáct. Josefu Vinkláři bylo osmačtyřicet, Miroslavu Moravci a Jiřímu Krampolovi čtyřicet. A jakékoli výhrady můžeme mít ke scénáři poplatnému tehdejší době a režimu, vidět tyto pány herce v rozpuku mládí a na vrcholu sil, to vždycky stojí za to.
  • Dvojčata Ivanu a Květu si ve filmu zahrála identická dvojčata Jaroslava a Alena Pohlovy z Týniště nad Orlicí.
  • Režisér Otakar Fuka vystudoval filmovou a televizní režii na FAMU (1960) a v polovině 60. let krátce pracoval v Řecku. K první samostatné režii se dostal v roce 1971, kdy natočil kriminální film Svědectví mrtvých očí (zároveň byl autorem scénáře). Jeho další režijní i scénáristickou prací bylo sci-fi Akce Bororo (1972), kterému se dostalo značně rozdílného přijetí. Další roky jeho tvorby byly ve znamení dalších detektivek, v osmdesátých letech si krátce zkusil i pár veseloher a svůj zájem o historii zúročil v několika válečných filmech - Mys dobré naděje (1975) a Piloti (1988). Po skončení vlastního režírování se v devadesátých letech podílel na řadě filmů jako pedagogický dozor. Zemřel před dvěma lety v Praze ve věku šestasedmdesáti let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.