Seriály a filmy

5. ledna 2019 13:54

Pojeďte s námi na Výlet s poněkud absurdním cílem

Rodinný výlet se mění v tragikomickou cestu, při které babička naplní svůj sen, matka se ke svým dospělým dcerám přestane chovat jako k dětem a dcery ke svým manželům jako k idiotům. Na kritiky i fanoušky vysoce ceněný snímek Alice Nellis se podívejte na Primě v neděli od 20.15.

Režisérka i scenáristka v jedné osobě Alice Nellis i tentokrát vsadila na komorně laděné vyprávění postavené na vztazích členů jedné rodiny. Vše se točí kolem pohřební urny, kterou se babička (Naďa Kotršová), matka zemřelého, rozhodne převézt na rodné Slovensko, kde si její syn údajně přál naposledy spočinout.

Jejímu přání se podvoluje snacha Milada (Iva Janžurová) i obě dospělé vnučky. Starší Ilona (Sabina Remundová) se na cestu vydává v pokročilém stupni těhotenství i s pětiletým synem a doufá, že svým demonstrativním odjezdem přiměje svého manžela, aby si vůbec všiml, že existuje.

Mladší frustrovanou Zuzanu (Theodora Remundová) zase doprovází její poněkud obtloustlý a za všech okolností dobrácký manžel Pavel, který netuší, že Zuzana vede dvojí život. Za jeho zády si užívá románek s pohledným a úspěšným milencem a uvažuje o rozchodu s ním. A do toho všeho si ani jedna z dcer nerozumí s příliš pečovatelskou a starostlivou matkou, která se jim neustále plete do života a jedná s nimi jako s dětmi.

A v této sestavě naši hrdinové nasedají do svých dvou automobilů – luxusního Renaultu a rozhrkaného Wartburgu – a vydávají se na výlet do Nového Mesta nad Váhom. V souladu s pravidly správného road movie se během cesty neposouvají jen v prostoru, ale především ve svých postojích a vztazích. Zpod nánosu přetvářky se vylupují staré křivdy a na světlo světa vyplouvá dlouho zamlčovaná pravda. Někdy překvapivá, jindy bolestná i komická, ale ve finále vždy očistná a osvobozující.

Věděli jste o filmu Výlet, že…

  • Snímek byl oceněn dvěmi soškami Českého lva: za scénář (Alice Nellis) a za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Iva Janžurová).
  • Z filmového festivalu v Paříži (2003) si film odnesl tzv. Velku cenu, což je ocenění spojené s peněžitým darem v hodnotě 10 000 eur na propagaci snímku.
  • Na MFF ve španělském San Sebastianu získal snímek první cenu v kategorii A pro nejlepší mladé režiséry, kterou si Alice Nellis přišla osobně převzít.

Režie: Alice Nellis Scénář: Alice Nellis Kamera: Ramnas Greičius Hudba: Tomáš Polák Hrají: Iva Janžurová, Theodora Remundová, Sabina Remundová, Igor Bareš, Naďa Kotršová, Jiří Macháček, Anna Geislerová, Kryštof Hádek, Martin Šulík, Dan Bárta Rok uvedení: 2002


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.