Seriály a filmy

30. července 2018 10:18

Pololetní bilance dopravních nehod: Přibylo mrtvých i zraněných. Čtvrtina obětí je z řad seniorů

Policie za prvních šest měsíců letošního roku řešila bezmála 50 tisíc dopravních nehod. Oproti loňsku přibylo v sedmi krajích těch, kteří při nich přišli o život. Navíc každá čtvrtá oběť dopravní nehody byla z řad seniorů.

Během prvního pololetí letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkově 49 976 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 233 osob. Dalších 1 047 utrpělo zranění těžké a 11 553 lehké. Oproti stejnému období roku 2017 narostl počet nehod o 79.

V sedmi krajích se počet obětí nehod zvýšil, v šesti snížil, na Ústecku zůstala bilance stejná. „Nejvíce lidí zemřelo na silnicích Středočeského kraje (47), zde také došlo k největšímu nárůstu, a to o 18 případů. Celkem 21 mrtvých si vyžádaly nehody v Moravskoslezském kraji (meziročně o 1 více),“ uvedl dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

V Praze se pak počet mrtvých zvýšil o 100 %. Naopak nejméně lidí přišlo letos o život na Liberecku (celkově 7, tedy meziročně o 4 méně), Karlovarsku a Královéhradecku (shodně po 10). Na Zlínsku zemřelo 11 lidí, na Vysočině 12 a na Olomoucku 14.

Do konce června zemřelo na českých silnicích celkem 112 cestujících v osobních automobilech (z toho bylo 88 řidičů a 24 spolujezdců), 56 chodců a 38 motocyklistů. Dále pak zahynulo 16 cyklistů, 9 osob jedoucích v nákladních automobilech a 2 v autobusech.

Ohroženou skupinou účastníků dopravního provozu se stávají senioři

Významný nárůst obětí je zaznamenán u seniorů, tedy osob starších 65 let. Zatímco jich loni za prvních šest měsíců zemřelo 37, letos toto tragické číslo vyšplhalo na 59. To je nejvíce za posledních 10 let. Dalších 214 starších osob bylo zraněno těžce, zde naopak zaznamenaly statistiky pokles o 22 případů. Každý čtvrtý mrtvý byl starší 65 let, v případě těžce zraněných to byl každý pátý. Senioři nejčastěji umírali jako řidiči automobilů. Nejčastěji umírali ve Středočeském kraji.

„Podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod neustále narůstá. V roce 2008 byl 15%, v roce 2013 20%, v roce 2017 však už 24% a za prvních šest měsíců letošního roku už dosáhl jedné čtvrtiny. Do budoucna se dá očekávat, že podíl osob seniorského věku na celkovém počtu obětí nehod bude i nadále narůstat,“ upozornil dopravní expertu z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

Podle něj je nejvyšší čas začít se komplexně věnovat problematice bezpečné účasti starších osob v silničním provozu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.