Seriály a filmy

26. května 2016 04:51

Iva Kropáčková

Povinné ručení stále zdražuje. 6 tipů, jak získat nejvýhodnější cenu

Podle odborníků by ceny měly jít nahoru v průměru o 10 procent...

Už tři roky po sobě se zvedají ceny povinného ručení. Je to hlavně kvůli vyšším nákladům pojišťoven, které musejí na základě nového občanského zákoníku hradit vyšší odškodné při nehodách. Podle odborníků navíc není zdražování u konce. Nárůst to ale nebude takový, jako například v roce 2014, kdy se průměrná cena za pojistku meziročně zvedla o 20–30 procent, v průměru o 400 až 700 korun. Od loňska ceny rostou zhruba o 10 procent, meziroční nárůst byl jen 30 korun. Podle informací od pojišťoven se zdražování navíc týká hlavně rizikových řidičů, kteří bourali. I přes veškeré zdražování ale můžete udržet cenu za povinné ručení na vaše auto co nejníž, ať už u své pojišťovny, nebo pokud se rozhodnete přejít k jiné. Sestavili jsme šest praktických rad, jak toho dosáhnout. Využijte je ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny. To je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou...

DOPORUČUJEME:>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 % <<<>>> Srovnání havarijního pojištění Ušetřit můžete až 2 000 Kč. <<<

1. POROVNÁNÍ NABÍDEK

Největší úsporu na povinném ručení lze podle odborníka Prima Rádce Zdeňka Nováka dosáhnout porovnáním aktuálních nabídek na trhu. „Za stejných nebo srovnatelných podmínek může být rozdíl v ceně i dvojnásobný,“ říká Zdeněk Novák. Na povinném ručení nedávno ušetřil i třicetiletý Pavel, který při blížícím se výročí pojistné smlouvy využil služeb právě internetového porovnávače. "Moje stávající pojišťovna chtěla asi o 1 600 korun více, než co jsem si našel na Prima Rádci," napsal nám do redakce. V tabulce vidíte příklady nejlevnějších a nejdražších pojistek v našem online porovnávači na dva vozy. Kalkulováno pro pojistníka ve věku 40 let, s bydlištěm v Hrusici (PSČ 251 66), s bonusem 150 měsíců a nulovým počtem nehod.

Typ autaNejlevnější nabídkaNejdražší nabídkaRozdíl
Škoda Fabia 1.2 (1195ccm, 40 kW)1 530 Kč2 726 Kč1 196 Kč
Škoda Octavia 1.4 (1395ccm, 59 kW)1 777 Kč2 899 Kč1 122 Kč

(Pozn.: Cenové nabídky nicméně mohou obsahovat další bonusové služby v rámci ceny, tedy součástí dražší nabídky může být například jiné pojištění zdarma apod. – záleží pak na vašich preferencích.)

2. ON-LINE SJEDNÁNÍ

Snad všechny pojišťovny nabízejí slevu za on-line sjednání smlouvy. To se nejčastěji těší cenovému zvýhodnění 10–15 procent oproti sjednání na pobočce. Najdou se ale i pojišťovny, které nabízejí za využití internetu při zřizování povinného ručení ještě vyšší slevy, a to až 40 procent.

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, jak nastavit smlouvu a ušetřit

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

3. GARANCE CENY, "DOPŘEDNÝ BONUS"

Některé pojišťovny vám mohou nabídnout výhodnější cenu, pokud se zavážete zůstat u ní po určitou dobu. Akční nabídky pojišťoven garantují cenu na dané období s tím, že pokud smlouvu zrušíte dřív, zaplatíte sankční poplatek stanovený v podmínkách. Slevu ale můžete také získat, pokud si věříte, že nezaviníte nehodu. Může využít nabídku na tzv. „dopředný bonus“ za jízdu bez nehod, obvykle se slevou ve výši 15 procent, s testovacím obdobím následujících tří let. Ale pozor, pokud byste během tří let způsobili nějakou škodu, budete muset pojistné plnění doplatit do plné výše.

4. BONUSY RODINNÝCH PŘÍSLUŠNÍKŮ

Je to sice už asi trend, od kterého pojišťovny ustupují, ale pokud máte možnost, není problém snadno započítat bonusy manžela či manželky nebo i jiného rodinného příslušníka a tím získáte další slevu, respektive dosáhnete na vyšší stupeň bonusu/malusu, který je svázán s konkrétní výší slevy. Například za bezeškodní průběh 99 měsíců máte nárok na slevu 46 procent (třída bonusu B8).

>>> Srovnání povinného ručení Najděte nejvýhodnější nabídku pro vás. <<<5. DALŠÍ SMLOUVY U STEJNÉ POJIŠŤOVNY

Pokud má pojistník či jeho manžel/ka v rámci jedné pojišťovny další smlouvy (např. životní pojištění, penzijní připojištění, pojištění nemovitosti), i to může snížit cenu povinného ručení. Za to, že zůstáváte pojišťovně věrni i v jiných oblastech, vám může poskytnout slevu 5–10 procent.

6. FREKVENCE PLATEB

Výhodnější je také většinou platit pojistku v ročním intervalu než například měsíčně. Zjistěte si, jestli i vám za to vaše pojišťovna slevu započítá.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.