Seriály a filmy

27. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Povinné ručení zdraží hlavně bourajícím řidičům. Ušetřit ale může každý

Ceny povinného ručení se zvyšují už třetím rokem, poslední dobou už ale nijak markantně. Průměrná cena roční pojistky se pohybuje kolem 2 800 korun. Nicméně pojišťovny se shodly, že si za pojistku připlácí a do budoucna budou připlácet hlavně rizikoví řidiči, mezi nimiž budou ještě více rozlišovat.

Pro řidiče jezdící bez nehod se prý částky výrazně nezmění. "95 procent řidičů má finanční stránku autopojištění ve svých rukou a těch 5 procent - to jsou ti škodiči, a ti to mají opravdu dražší," řekl už dříve Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz. "S ohledem na situaci na trhu nepředpokládáme v nejbližší době pokles sazeb povinného ručení. Nadále se cena bude stále více individualizovat a bude silně reflektovat škodní historii klienta. Je určitě spravedlivé, že motoristé, kteří nejezdí zodpovědně a způsobují nehody, budou platit za povinné ručení nesrovnatelně více," řekla zase mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Pojišťovna Direct se sazbami prý nepracuje skokově, ale průběžně s ohledem na vývoj jednotlivých řidičských segmentů, trhu a především na situaci v oblasti škod na zdraví. "O žádném skokovém navýšení ceny tak určitě neuvažujeme," uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek. I v pojišťovně Slavia v posledních letech zdražily pojistky rizikových klientů. "Naopak zodpovědným řidičům chceme nadále poskytnout zaslouženě nižší pojistné," upozornil mluvčí pojišťovny Jakub Koutek. Také v Generali či České podnikatelské pojišťovně se ceny stanovují podle škodní frekvence klienta a výše vyplaceného pojistného plnění, jak potvrdili jejich zástupci České tiskové kanceláři.

DOPORUČUJEME:>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 % <<<>>> Srovnání havarijního pojištění Ušetřit můžete až 2 000 Kč. <<<

Jak ušetřit na povinném ručení?

I když se právě vás zdražování ze strany pojišťoven může, ale nemusí týkat, máte šanci cenu za povinné ručení na vaše auto stlačit co nejníž to jde - ať už u své pojišťovny, nebo pokud se rozhodnete přejít k jiné. Sestavili jsme několik tipů, jak toho dosáhnout. Využijte je ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny. To je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou...

1. POROVNÁNÍ NABÍDEK

Největší úsporu na povinném ručení lze podle odborníka Prima Rádce Zdeňka Nováka dosáhnout porovnáním aktuálních nabídek na trhu. „Za stejných nebo srovnatelných podmínek může být rozdíl v ceně i dvojnásobný,“ říká Zdeněk Novák. Na povinném ručení nedávno ušetřil i třicetiletý Pavel, který při blížícím se výročí pojistné smlouvy využil služeb právě internetového porovnávače. "Moje stávající pojišťovna chtěla asi o 1 600 korun více, než co jsem si našel na Prima Rádci," napsal nám do redakce. V tabulce vidíte příklady nejlevnějších a nejdražších pojistek v našem online porovnávači na dva vozy. Kalkulováno pro pojistníka ve věku 40 let, s bydlištěm v Hrusici (PSČ 251 66), s bonusem 150 měsíců a nulovým počtem nehod.

Typ autaNejlevnější nabídkaNejdražší nabídkaRozdíl
Škoda Fabia 1.2 (1195ccm, 40 kW)1 530 Kč2 726 Kč1 196 Kč
Škoda Octavia 1.4 (1395ccm, 59 kW)1 777 Kč2 899 Kč1 122 Kč

(Pozn.: Cenové nabídky nicméně mohou obsahovat další bonusové služby v rámci ceny, tedy součástí dražší nabídky může být například jiné pojištění zdarma apod. – záleží pak na vašich preferencích.)

2. ONLINE SJEDNÁNÍ

Snad všechny pojišťovny nabízejí slevu za on-line sjednání smlouvy. To se nejčastěji těší cenovému zvýhodnění 10–15 procent oproti sjednání na pobočce. Najdou se ale i pojišťovny, které nabízejí za využití internetu při zřizování povinného ručení ještě vyšší slevy, a to až 40 procent.

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

3. GARANCE CENY, "DOPŘEDNÝ BONUS"

Některé pojišťovny vám mohou nabídnout výhodnější cenu, pokud se zavážete zůstat u ní po určitou dobu. Akční nabídky pojišťoven garantují cenu na dané období s tím, že pokud smlouvu zrušíte dřív, zaplatíte sankční poplatek stanovený v podmínkách. Slevu ale můžete také získat, pokud si věříte, že nezaviníte nehodu. Může využít nabídku na tzv. „dopředný bonus“ za jízdu bez nehod, obvykle se slevou ve výši 15 procent, s testovacím obdobím následujících tří let. Ale pozor, pokud byste během tří let způsobili nějakou škodu, budete muset pojistné plnění doplatit do plné výše.

4. BONUSY RODINNÝCH PŘÍSLUŠNÍKŮ

Je to sice už asi trend, od kterého pojišťovny ustupují, ale pokud máte možnost, není problém snadno započítat bonusy manžela či manželky nebo i jiného rodinného příslušníka, a tím získat další slevu, respektive dosáhnete na vyšší stupeň bonusu/malusu, který je svázán s konkrétní výší slevy. Například za bezeškodní průběh 99 měsíců máte nárok na slevu 46 procent (třída bonusu B8).

5. DALŠÍ SMLOUVY U STEJNÉ POJIŠŤOVNY

Pokud má pojistník či jeho manžel/ka v rámci jedné pojišťovny další smlouvy (např. životní pojištění, penzijní připojištění, pojištění nemovitosti), i to sníží cenu povinného ručení. Za to, že zůstáváte pojišťovně věrni i v jiných oblastech, vám může poskytnout slevu 5–10 procent.

6. FREKVENCE PLATEB

Výhodnější je také většinou platit pojistku v ročním intervalu než například měsíčně. Zjistěte si, jestli i vám za to vaše pojišťovna slevu započítá.

NÁŠ TIP: Máme pro vás KALKULAČKU POVINNÉHO RUČENÍ, kde si můžete nezávazně spočítat a porovnat jednotlivé aktuální nabídky pojišťoven s cenou, kterou platíte teď. Zabere vám to jen pár minut, výsledky vás možná překvapí. Potřebujete jen údaje z vašeho malého techničáku a pár dalších doplňujících údajů o vás pro správné vypočítání ideální pojistky – a během pár vteřin vám systém nabídne ty nejvýhodnější možnosti na trhu.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

V článku využity informace z: Aktuálně.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.