Pozor: Za humny bude na Štědrý den drak!

Pohádková komedie Za humny je drak vznikla v roce 1982 podle scénáře spisovatelky Markéty Zinnerové. Vypráví o drakovi, který nežere princezny, ale přesto se ho všichni bojí a chtějí ho zabít. Kdo tohle nedorozumění vysvětlí? Ve 14:50 na Primě

Liduška Patočková (Ivana Andrlová) je dcerou uhlíře (Štefan Kvietik), která na procházce lesem narazí na draka Mraka. Nejde o děsivého draka, ale obří loutku s animovaným tělem. A protože drak je hodný a navíc Liduška má pro strach uděláno, skamarádí se s ním. Jenže to už se zvěsti o drakovi, který se usídlil v rokli, donesla až do královského paláce. A protože draci přece žerou princezny, začne se král (Jiří Císler) okamžitě strachovat o svoji dceru a způsobí tak paniku. Netuší totiž, že princezna (Jana Beránková) draka vůbec nezajímá.

SPECIÁL: Je prima být spolu o vánocích

V království se sice najdou dva udatní mladíci, kteří chtějí princeznu podle staré tradice zachránit. Jsou to loutnista Marian (Maroš Kramár) a princeznin bratr Jan (Jan Šťastný). Oběma to však král zatrhne a chce na draka poslat rytíře Černovouse. Nakonec si král vypomůže malou lstí. Místo své dcery chce drakovi podstrčit uhlířovic Lidušku. Jak se zašmodrchaný pohádkový uzel rozmotá? A co se stane s dobráckým drakem Mrakem?

Dělníci pohádek:

  • Jiří Císler byl geniální herec malých rolí. Hrával většinou spíše negativní role hloupých, potměšilých, vlezle snaživých a někdy i zlých lidiček. Zejména v televizi si zahrál v bezpočtu pohádek (Jak se peče štěstí, Doktorská pohádka, Slané pohádky, Spící princ, Co takhle svatba princi? Honza a tajemná Hastroška). Hrál i v seriálech Tisícročná včela, Návštěvníci anebo v trilogii Jak básníci… Díky výraznému hereckému projevu na sebe často strhával větší pozornost, než byla postavě vyhrazena.
  • Také Ivana Andrlová se proslavila jako filmová a televizní princezna. Má na svém kontě role v pohádkách Princ a Večernice, Arabela, Chytrá princezna, Ať přiletí čáp, královno!, O zrzavé Andule, Víla z jeskyně zla… Největší popularitu si ale získala rolí v legendární televizní pohádce Princové jsou na draka, kde spolu s Janem Čenským zpívala hity „Dělání“ či „Statistika nuda je“ z dílny Svěrák-Uhlíř.
  • V pohádce Za humny je drak se také můžete těšit na Josefa Kemra, Lubomíra Kostelku, Antonína (strýčka) Jedličku, Jana Skopečka anebo Drahomíru Hofmanovou.

5 pohádkových hradů a zámků:

1. Pohádka Za humny je drak se natáčela na zámku v Miloticích.

2. Magický hrad Pernštejn přivítal filmaře mnohokrát. Zahrál si v pohádkách Sůl nad zlato, Pták ohnivák, Sedm krkavců anebo Čert ví proč.

3. Telč – na zámku se natáčela nesmrtelná Pyšná princezna. Dále pak Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a Kouzelný měšec.

4. Na hradě Bouzově se kromě části Pyšné princezny točily krásné pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Království potoků, O medvědu Ondřejovi, Kopretiny pro zámeckou paní. Ale také dvoudílná italská pohádka Fantaghiro.

5. Zřícenina Krakovec si zahrála téměř hlavní roli v pohádce Ať žijí duchové. O dva roky později použili filmaři ruinu u Rakovníka znovu a to pro záběry souboje mezi princem Velenem a zlým Mrakomorem ve filmu Princ a Večernice.

Ve 20:15 se podívejte na pohádku Tři oříšky pro Popelku. A přečtěte si pár zajímavostí, co jste o ní určitě nevěděli:

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.