Seriály a filmy

3. května 2015 00:30

Iva Kropáčková

Přeplatky, nedoplatky, zálohy aneb Alchymie vyúčtování energií + PORADNA

V mnoha domácnostech se každý rok čeká na konečné vyúčtování za uplynulý rok od dodavatelů elektřiny a plynu. Spousta lidí se už předem obává toho, jestli nebudou platit nějaký nedoplatek. Patříte mezi ně taky? Nic nemusí být tak černé, jak se může zdát...

Například pan Jan... Ten obdržel roční vyúčtování od svého současného dodavatele a zjistil, že má doplatit 4 tisíce korun za uplynulé období. Okamžitě získal pocit, že má drahého dodavatele. Nebyla to ale pravda. Pan Jan měl pouze špatně nastavené zálohy, protože v uplynulých letech využíval zemní plyn málo, pouze s ním vařil a ohříval vodu. Jenže za poslední rok také začal topit plynovým topením a změnu dodavateli nenahlásil (topení měl už zapojené z minulosti). A právě to byl důvod, proč mu vznikl nedoplatek. Kvůli novému způsobu topení se razantně navýšila spotřeba za zemní plyn, která se počítá v megawatthodinách a ceny jsou rozděleny právě dle daných spotřeb zákazníka. Je tedy nutné jakoukoli změnu ihned hlásit dodavateli, abyste se vyvarovali situaci, kterou zažil pan Jan.

PORADNA: Potřebujete poradit, jak se vyznat ve vyúčtování energií, jak správně nastavit zálohy, distribuční sazbu nebo jak můžete ještě víc ušetřit?

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte vaše údaje, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

Přeplatky a nedoplatky: Co je může způsobit?

Také máte pocit, že nedoplatek musí být okamžitým důvodem ke změně dodavatele? A naopak, myslíte si, že pokud vám dodavatel vrátí přeplatek, pak je levný a měnit ho rozhodně nemusíte? Není to ale tak úplně pravda. Je několik faktorů, kvůli kterým můžete mít přeplatek či nedoplatek.

NÁŠ TIP: Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií... PŘEHLED všech dodavatelů elektřiny a plynu napříč trhem najdete v internetovém porovnávači energií na Prima Rádci.PŘEPLATEK

  • Může vzniknout z důvodu menší spotřeby energií, například po mírnější zimě, díky zateplení domu nebo třeba výměně kotle. Ty jsou v dnešní době už mnohem efektivnější a nespotřebují tolik energie.
  • Může vzniknout z důvodu nastavení příliš vysokých záloh na energie.
  • Může vzniknout z důvodu změny způsobu využití energií (například jste místo přímotopu začali topit více tuhými palivy).
  • Může vzniknout z důvodu změny dodavatele a tím levnějších cen energií.

NEDOPLATEK

  • Může vzniknout z důvodu větší spotřeby energií. Mohli jste například v uplynulém roce dělat energeticky náročnější činnosti, například vrtání studny.
  • Může vzniknout z důvodu nastavení příliš nízkých záloh na energie.
  • Může vzniknout z důvodu navýšení kapacity v obydlí (například syn se vrátí ze studií v zahraničí).
  • Může vzniknout, pokud změníte dodavatele v nevhodnou chvíli.
  • Může být chyba v zařízení, například vám kotel spíná častěji. Tehdy je například čas na revizi a opravu kotle.

Reklamace vyúčtování?

Možnost, proč vyúčtování za energie neodpovídá spotřebě, může být ještě jedna. Vedle případného černého odběru mohl prostě někde někdo udělat chybu a stav elektroměru nebo plynoměru neodpovídá číslu na faktuře. Plést se ale také může přímo plynoměr nebo elektroměr. I to je možné reklamovat. Pokud ale reklamace elektroměru nebo plynoměru dopadne v neprospěch zákazníka, musí jeho zkoušku zákazník zpravidla zaplatit. S dodavatelem energií se také můžete zkusit domluvit i na splátkovém kalendáři. Většina společností vyjde svým klientům vstříc. Nemusí to být ale pravidlem.

Potřebujete-li poradit, jak správně číst ve vyúčtování, jak by měly vypadat zálohy a podobně, kontaktujte odborníky Prima Rádce.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.