Seriály a filmy

18. září 2014 19:00

Gabriela Gabrielová

Přežije lidstvo útok mimozemské civilizace?

A je to tu znovu. Mimozemšťané přistanou na naší modré planetě, aby vyhladili lidskou rasu. Dlouho totiž pozorují, jak nenapravitelní lidé mezi sebou válčí, drancují přírodu a plýtvají. Nerozumné chování „člověka“ tak ohrožuje rovnováhu v celém vesmíru, a proto musí být lidstvo zničeno.

Hlavním hrdinou americko-kanadského katastrofického scifi filmu Den, kdy se zastavila Země (2008) je mimozemšťan Klaatu (Keanu Reeves). Ten přilétá v doprovodu obřího robota Gorta a mimozemské armády, která máj za úkol jediné – bořit, ničit, zabíjet. Paradoxně Klaatu, který vzal na sebe lidskou podobu, přiletěl na Zemi, aby planetu zachránil. Jenže zachránit Zemi v podání mimozemšťanů znamená zbavit ji lidí, kteří se k ní chovají více než macešsky.

Lidé v čele s vládou Spojených států se snaží útoku mimozemšťanů předejít. Posílají své nejlepší vědce na místo, kde má dojít ke kontaktu s prvním vesmírným objektem. Tak se také setkají Klaatu a krásná astrobioložka Helen Bensonová (Jennifer Connelly), jež vychovává nevlastního synka (Jaden Smith). Díky této malé rodině Klaatu poznává, že člověk není jen zlý, nenasytný tvor, ale že jsou lidé schopni velikého citu lásky, obětování a že jsou ochotní se změnit. Má ale Klaatu v rukou takovou moc, aby dokázal zastavit smrtící mašinérii, která (jako obvykle v katastrofických filmech) už začala paralelně ve všech místech na Zemi? Vědkyni Helen a jejího syna provází Klaatu na útěku před zkázou…nezačne se pod jejich vlivem měnit v člověka?

Scifi drama Den, kdy se zastavila Země, si zapněte v pátek ve 20:15 hodin na Primě!

Těště se na…

…jako vždy dokonalý Keanu Reeves, který tvoří krásnou trojici s okatou Jennifer Connelly a synem slavných rodičů malým Jadenem Smithem

…skvěle ponurá akční atmosféra hlavně při přistání mimozemšťanů v obřích světelných koulích

…animace a triky. Pravověrní scifisté budou možná namítat, že záběry bortících se domů, zaplavování středů měst a všeobjímající destrukce už tady byly. Ale při scénách, kdy se bortí obrovský sportovní stadion anebo se za jízdy rozpůlí americký náklaďák, prostě mrazí v zádech.

Vstoupíš dvakrát do stejné řeky?

  • Film Den, kdy se zastavila Země z roku 2008 je remakem stejnojmenného filmu, jenž byl natočen už v roce 1951. Ačkoli režisér Scott Derrickson neuznává příliš natáčení remaků, chtěl vzdát hold Robertovi Wisemu, který režíroval původní film a kterého Derrickson vždy obdivoval.
  • Scénář obou filmů byl inspirovaný povídkou Henryho Batese Farewell to the Master.
  • V 50. letech zuřila studená válka, proto hlavním poselstvím filmu tehdy bylo, že lidé musejí přestat válčit mezi sebou, jinak si svoji planetu zničí. V roce 2008 převládal v Hollywoodu spíše „ekologický“ duch, takže druhý film klade důraz především na neuvážené chování lidstva vůči přírodě a planetě Zemi.

Země v ohrožení

- Bijáky v nichž jde naší planetce nebo rovnou celému lidstvu o život jsou u filmových společností nesmírně populární zboží. Diváci prostě touží vidět absolutní zkázu. Připadají jim pak vlastní problémy malicherné?

- Ani snímek Den, kdy se zastavila Země své producenty nezklamal, a vydělal jim pěknou sumičku. Natočil se za 80 milionů dolarů, ale celosvětově vydělal 230 milionů.

- Další filmy, u kterých se můžete skvěle bát a klást si otázky, jak že to s lidstvem jednou dopadne, jsou například Válka světů (2005), Transmorphers (2007) či Den nezávislosti (1996)

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.