Prosadí znásilněná nepoužívanou kriminalistickou metodu, aby našla pachatele? Drama podle skutečné události

Hrůzný čin, který otřásl Debbie Smith, dovede mladou ženu až k nerovnému boji za prosazení nepoužívané kriminalistické metody. Hlavní roli v dramatickém filmu podle skutečné události ztvární hvězda trilogie Návrat do budoucnosti Lea Thompson. Dívejte se na Primu v neděli ve 22.50.

Nebezpečí nemusí číhat jen za zdmi s radostí budovaného domova. O tom se bohužel přesvědčila i Debbie Smith, kterou přímo z rodinného domu odvleče do lesa neznámý útočník a znásilní ji. Děsivý zážitek ničí postupně nejen život zneužité ženy, ale i celé rodiny, a dopadení násilníka je v nedohlednu.

Jedna z mála věcí, která by mohla pomoci najít pachatele, je test DNA již jednou dopadených zločinců a obětí znásilnění. Nově pojatá kriminalistická metoda však nemá oporu v zákoně, a tak se boj hrdinky neomezuje jen na vyrovnání se s hrůzným činem, ale i s náročnou pomocí při přesvědčováním úřadů, že takový způsob usvědčení pachatele má smysl.

Podle pravdy

Film je natočen podle skutečné události z roku 1989, jež dramaticky ovlivnila život paní Debbie Smith Williamsburg. Tehdy byla tato žena unesena neznámým mužem maskovaným lyžařskou helmou do lesa a se zavázanýma očima několikrát znásilněna. Neznala jeho tvář, a tak jediný možný způsob usvědčení pachatele vyvstal z porovnání biologických stop, v nichž bylo možné nalézt útočníkovu DNA. Její odvaha a silná vůle pak pomohla se shromažďováním dalších vzorků DNA z případů znásilnění.

K tak rozsáhlé, koordinované a finančně náročné akci bylo však zapotřebí nejen nadšení zainteresovaných kriminalistů a obětí, ale také plné zlegalizování tohoto způsobu kriminalistického vyšetřování a zařazení databáze DNA z případů znásilnění do federální databáze. K němu došlo až po necelých 5 letech v roce 1994. Boj Debbie Smith o dopadení násilníka, který jí způsobil v životě nesmazatelné trauma, vypadal po těch letech už jako prohraný.

Nakonec byl v roce 2004 v USA odsouhlasen federální zákon nazvaný podle paní Smith, který stanoví, že nejen jednotlivé státy, ale i místní samosprávné jednotky mají nárok na dotaci od federální vlády na odebírání vzorků DNA z řad pachatelů i obětí násilných trestných činů. Díky tomuto registru tak od té doby mohlo být objasněno mnohem víc těžko doložitelných kriminálních případů.

Kanadský film vznikl až v roce 2007. V hlavní roli uvidíme známou tvář z trilogie Návrat do budoucnosti Leu Thompson. Uvidíte ji ale ve zcela odlišné úloze oproti zmíněné trilogii nebo filmům jako např. Kačer Howard či Denis – postrach ulice. V Narušeném životě přesvědčila svým procítěným herectvím, že není jen hezkou tvářičkou, ale i dramatickou herečkou, která dokáže v absolutním propadu a zničení vlastní důstojnosti hrdinky postupně ukázat rodící se odhodlání a silnou vůli. I když ji rodina zpočátku nechápe a okolí se k ní chová spíše jako k lehké ženě než k oběti drastického činu, jde odhodlaně dál.

Vy si herecké umění Ley Thompson stejně jako nelehký boj skutečné Debbie můžete užít v poctivě natočeném jímavém snímku v neděli ve 22.50.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.