Prosadí znásilněná nepoužívanou kriminalistickou metodu, aby našla pachatele? Drama podle skutečné události

Hrůzný čin, který otřásl Debbie Smith, dovede mladou ženu až k nerovnému boji za prosazení nepoužívané kriminalistické metody. Hlavní roli v dramatickém filmu podle skutečné události ztvární hvězda trilogie Návrat do budoucnosti Lea Thompson. Dívejte se na Primu v neděli ve 22.50.

Nebezpečí nemusí číhat jen za zdmi s radostí budovaného domova. O tom se bohužel přesvědčila i Debbie Smith, kterou přímo z rodinného domu odvleče do lesa neznámý útočník a znásilní ji. Děsivý zážitek ničí postupně nejen život zneužité ženy, ale i celé rodiny, a dopadení násilníka je v nedohlednu.

Jedna z mála věcí, která by mohla pomoci najít pachatele, je test DNA již jednou dopadených zločinců a obětí znásilnění. Nově pojatá kriminalistická metoda však nemá oporu v zákoně, a tak se boj hrdinky neomezuje jen na vyrovnání se s hrůzným činem, ale i s náročnou pomocí při přesvědčováním úřadů, že takový způsob usvědčení pachatele má smysl.

Podle pravdy

Film je natočen podle skutečné události z roku 1989, jež dramaticky ovlivnila život paní Debbie Smith Williamsburg. Tehdy byla tato žena unesena neznámým mužem maskovaným lyžařskou helmou do lesa a se zavázanýma očima několikrát znásilněna. Neznala jeho tvář, a tak jediný možný způsob usvědčení pachatele vyvstal z porovnání biologických stop, v nichž bylo možné nalézt útočníkovu DNA. Její odvaha a silná vůle pak pomohla se shromažďováním dalších vzorků DNA z případů znásilnění.

K tak rozsáhlé, koordinované a finančně náročné akci bylo však zapotřebí nejen nadšení zainteresovaných kriminalistů a obětí, ale také plné zlegalizování tohoto způsobu kriminalistického vyšetřování a zařazení databáze DNA z případů znásilnění do federální databáze. K němu došlo až po necelých 5 letech v roce 1994. Boj Debbie Smith o dopadení násilníka, který jí způsobil v životě nesmazatelné trauma, vypadal po těch letech už jako prohraný.

Nakonec byl v roce 2004 v USA odsouhlasen federální zákon nazvaný podle paní Smith, který stanoví, že nejen jednotlivé státy, ale i místní samosprávné jednotky mají nárok na dotaci od federální vlády na odebírání vzorků DNA z řad pachatelů i obětí násilných trestných činů. Díky tomuto registru tak od té doby mohlo být objasněno mnohem víc těžko doložitelných kriminálních případů.

Kanadský film vznikl až v roce 2007. V hlavní roli uvidíme známou tvář z trilogie Návrat do budoucnosti Leu Thompson. Uvidíte ji ale ve zcela odlišné úloze oproti zmíněné trilogii nebo filmům jako např. Kačer Howard či Denis – postrach ulice. V Narušeném životě přesvědčila svým procítěným herectvím, že není jen hezkou tvářičkou, ale i dramatickou herečkou, která dokáže v absolutním propadu a zničení vlastní důstojnosti hrdinky postupně ukázat rodící se odhodlání a silnou vůli. I když ji rodina zpočátku nechápe a okolí se k ní chová spíše jako k lehké ženě než k oběti drastického činu, jde odhodlaně dál.

Vy si herecké umění Ley Thompson stejně jako nelehký boj skutečné Debbie můžete užít v poctivě natočeném jímavém snímku v neděli ve 22.50.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.