Prostřeno! jde do finále. Kdo uvařil nejlepší postní jídlo?

Poslední dobou frekventované složení tři muži ku dvěma ženám se opakuje i ve východních Čechách, kde se sešli dvě Aleny – jedna Trnková a druhá Turková. Jak si náš tým poradí s postními jídly?

Mladý „ajťák“ Michal v naší skladbě poněkud vyčnívá. Ctitel moderní odlehčené a sofistikované kuchyně se ocitl ve společnosti české hutné klasiky. Druhým mužem je bodrý Moravák Bob, vtipálek, který nejde pro zemitá slova daleko. Tři ženy v týmu: dvě Aleny a třicátnice Gabriela, která vaří dnes v pátek.

Co si pro naše milovníky masa, bramboráků, vývarů a šlehačkových rolád připravil štáb? Malou pomstičku – tradiční postní jídla. Komu se povedl nejlepší postní pokrm kdo si odnese moderní multifunkční troubu?

O tom rozhodnou soutěžící, stejně jako o tom, kdo dnes vyhraje na východě Čech 50 000 korun a stane se hostitelem týdne. Sledujte Prostřeno! finále Prostřena! dnes v 18 hodin.

Pátek: DNES vaří nejmladší blondýna Gabriela (34)

Mladší Alena očekává, že poslední kuchařka bude velmi vystresovaná. Bob jí věří, protože ví, že má manžela, který jídlo rozhodně neodbývá. Jak to ve finále v podkroví dopadne? Zpočátku je Gábina opravdu nervózní a krém do pomerančových řezů se jí zkraje vaření zdrcne, takže musí udělat repete.

„To je ta jejich oblíbená mastná kuchyně,“ myslí si Michal o hlavním jídle s bramboráčky s masovou směsí, na které se Východočeši už opravdu těší. A to ještě neví, jak ho po nich bude pálit pusa – citlivka Míša není s chilli kamarádka. Prakticky stejný předkrm z listového těsta dostali hosté včera u Boba.

Který závin vyhraje? A jak dopadne srovnání hovězích vývarů? U Boba zelenina chyběla, u Gabči je to naopak. Hostitelka se poprvé v životě pokusí o houbového kubu. „Takhle určitě nemá vypadat ani chutnat, myslí si Alena číslo 2,“ která ho dělává na Štědrý večer. Kam milovnice zvířat veze své hosty na malém traktůrku? Do místní mini zoo, kde si budou moci pohladit ztepilého geparda!

Nestihli jste předchozí dny. Tak si je přehrajte na Prima play ZDE

Nemáte čas dívat se na celé díly? Tak tady rychlá rekapitulace:

Pondělí: ohnivý „ajťák“ Michal (30)

První hostitel si ke konci večeře na terase mezonetového bytu v Hradci Králové určitě vzpomene na pověstné házení perel. „Propadák, zima, hlad“ – i taková slova padnou na adresu smutného hrdiny, který prý přecenil vlastní síly. Menu se dvěma předkrmy je dlouhé: bylinková kanapka se švestkou, domácí paštika, nakládaný sýr, pro někoho bohužel kozí.

Dýňový krém s hruškou většina strávníků jedla poprvé a naposled: „Kdybych to udělala doma, vylijí mi to na hlavu,“ tvrdí blonďatá Alena. Snad jen konfitované kachní stehýnko vezmou soupeři na milost, ale kaštanový knedlík a jablečné zelí přijmou vlažně jako vlažnou polévku.

Soupeři se načekali na hlavní chod a mají hlad i žízeň. Slepí to lepenice, první úkol týdne? Roztěkaný hostitel radši dělá, že nic neslyší, průšvih je i připálený hruškovo-jablečný koláč. Prý ani uhelný baron by se nemusel stydět. A to si Michal myslel, že se bude každý oblizovat. Roztají soupeři aspoň při ohnivé show v hostitelově podání?

Úterý: starší zrzka Alena (63)

Michal přichází na večeři ke své největší kritičce bojovně naladěn. Je opravdu tak jiný a namyšlený, jak si myslí ostatní? Střeliva najde dost, protože paní Alena si neklade žádné vysoké cíle, ale chce, aby její hosté odcházeli příjemně nasyceni. A to se jí povede.

Podcení přípitek, což je voda na Michalův mlýn, ale jedla vtipnou kaši. Na balkoně předvede, jak vypadá pukavec, a naznačí, z čeho se vaří hadrová polévka. Z hadrů, nebo z vajec? Úvodní chuťovky jsou sýrové, dost obyčejné a opravdu hodně česnekové. Maso podle Davida (Michala) je zpěvákův oblíbený recept ještě z totáče, k tomu budou šťavnaté řízky jako z Vídně a celerový salát.

Jak se nepřítelkyně ovoce vypořádá s povinnými pečenými jablíčky? Ujede jí ruka s cukrem a podcení zábavu. Respektive se na ni vykašle… Spraví to sladké řezy s ořechy?

Středa: mladší blondýna Alena (51)

Nasadí druhá Alena laťku o něco výš než ta včerejší? „Jestli po mně Michal vyjede tak, jako včera po Alence, já s ním budu hotová raz dva,“ slibuje blonďatá hostitelka. Moravská hruškovice vzbudila u pánů velké očekávání.

Menu je jednoduché a překvapivě budou dvě polévky, protože jako postní jídlo si Alenka zvolí česnečku, což je její varianta „sekyrkové polévky“. A komu by to bylo málo, dostane maďarskou pikantní zelňačku. Michalovi v ní vadí „kusance“ zelí, houby nejí Gábina, zato pro Boba nemá řízná polévka konkurenci. Kdo rád mlsá, ale nechce to s kaloriemi přehánět, ocení recept na roládu bez mouky.

Komu chutná kuře a la bažant? Proč nemá kůrčičku a proč Alena nevyndala divoké koření? A jaká bude zábava, jakou prý hosté ještě nezažili? Pohádková! Z Boba se vyklube úplný strýček Jedlička a možná i velký konkurent, když vysype z hlavy recept na Alenčinu šlehačkovou roládu. Nebo to není náhoda?

Čtvrtek: moravský srandista Bohumil (56)

Dámy předpokládají, že Bob vaří dobře, protože se sám živil jako zedník na cestách. Co plánuje „brněnské frajer“ Bohumil řečený Bob? Slaný štrúdl, naloženou krkovičku, pořádný vývar s knedlíčky a nudlemi a šlehačkovou roládu – úplně stejnou jako včera Alena.

„Teď už vím, proč včera ze sebe vyhrknul můj recept, to bude bomba na porovnání,“ směje se včerejší hostitelka. „Nerad bych dopadl jako Alenka,“ obává se Bob a pro jistotu přidá do šlehačky ztužovač. Kdyby se mu snad nedařilo, prý hosty trochu opije a oni mu ochotně odevzdají body. Jeho postní jídlo má úspěch – křupavý bramborák s ovesnými vločkami přijde všem vhod.

Michalovi menu nepřijde pracné ani nápadité, ale játrové knedlíčky si hostitel vyrobil sám, i strouhanku má vlastní, protože ta kupovaná prý stojí za… Hostitel neztrácí humor a nervozita na něm není znát. Krkovička, zprvu „nádherná práce“, má nakonec dost much, stejně jako americké brambory.

Dipy z hlívy a nivy by si zasloužily lepší servis, polévka chutnala hlavně hostiteli – Bob má totiž kritické řeči na háku. Soupeřům ještě dopřeje adrenalinovou jízdu na motorce. Kdo si ji odpustí? A čí roláda bude nakonec lepší?

Kdo z pětice si "vyvaří" 50 000 korun? Sledujte Prostřeno! každý všední den v 18 hodin. A nezapomeňte, rozhodne se dnes!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.